Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 845.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.4.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 kwietnia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 396/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 kwietnia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 845

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Elżbiety Sylwii Kwaśniewskiej i Pana Patryka Andrzeja Pietrzaka do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.
UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 845, zgłosili się:

- Pani Elżbieta Sylwia Kwaśniewska - sędzia Sądu Rejonowego w Kaliszu,

- Pan Patryk Andrzej Pietrzak - sędzia Sądu Rejonowego w Krotoszynie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 2 kwietnia 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa szczegółowo omówił kandydatury uczestników postępowania i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego objęte tym konkursem.

W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącą zespołu głosowania na:

- Panią Elżbietę Sylwię Kwaśniewską oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się",

- Pana Patryka Andrzeja Pietrzaka oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Elżbiety Sylwii Kwaśniewskiej i Pana Patryka Andrzeja Pietrzaka na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.

Zespół wyjaśnił, że oboje kandydaci zgłoszeni na dwa wolne stanowiska sędziowskie posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy orzeczniczej zarówno na stanowisku sędziego sądu rejonowego, jak i doświadczenie w ramach delegacji do orzekania w sądzie okręgowym. Ich wysokie kwalifikacje znalazły potwierdzenie w sporządzonych na użytek postępowania konkursowego ocenach kwalifikacji. Powyższe wraz z uzyskaniem przez Panią Elżbietę Sylwię Kwaśniewską i Pana Patryka Andrzeja Pietrzaka pozytywnej opinii Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi czyni z ich kandydatur wypełniające w wysokim stopniu kryteria wskazane w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zespół jednocześnie wyjaśnił, że nie mógł uwzględnić poparcia udzielonego uczestnikom konkursu przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej, co podyktowane było odroczeniem przez ten Organ oceny kandydatur na wolne stanowiska sędziowskie, a więc zastosowanie znalazł art. 35 ust. 3 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że oboje kandydaci, biorący udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym, spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i wzięła pod uwagę w szczególności uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, posiadane przez nich doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Rada nie mogła uwzględnić poparcia udzielonego uczestnikom konkursu przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej, co podyktowane było odroczeniem przez ten organ oceny kandydatur na wolne stanowiska sędziowskie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Elżbiety Sylwii Kwaśniewskiej i Pana Patryka Andrzeja Pietrzaka do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.

2. Pani Elżbieta Sylwia Kwaśniewska urodziła się 16 maja 1973 r. w Sycowie. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu, złożyła w 1999 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 26 października 1999 r. pracowała jako radca Kolegium ds. Wykroczeń w Kaliszu przy Sądzie Rejonowym w Kaliszu, a od 17 października 2001 r. zajmowała stanowisko sekretarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Kaliszu. Następnie, z dniem 28 grudnia 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kaliszu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 sierpnia 2005 r. została powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego w tym Sądzie. Orzekała w Wydziale Karnym. W latach 2014-2018 wielokrotnie orzekała w Wydziale Karnym i Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Kaliszu w ramach jednodniowych delegacji. Z dniem 10 listopada 2015 r. została powołana na stanowisko Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Kaliszu, a z dniem 16 grudnia 2016 r. została Prezesem tego Sądu. Od 1 lipca 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu w Wydziale Karnym w wymiarze % udziału w przydziale spraw wpływających do Wydziału.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Panią Elżbietę Kościelniak - sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu. Wyraziła ona pogląd, że Pani sędzia Elżbieta Sylwia Kwaśniewska posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Do wykonywania pracy na tym stanowisku predestynują ją: wysoki poziom wiedzy, wyróżniająca znajomość prawa karnego materialnego i procesowego, biegłość w stosowaniu prawa w praktyce, rzetelność, pracowitość, staranność i systematyczność w wykonywaniu czynności, umiejętność organizowania pracy, stabilność orzecznictwa, bardzo dobre wyniki postępowania odwoławczego, doświadczenie zawodowe, a także wysoki poziom kultury osobistej. Podkreśliła, że kandydatka bardzo sprawnie łączy pracę orzeczniczą z obowiązkami wynikającymi z pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Kaliszu, a wcześniej Przewodniczącej II Wydziału Karnego tego Sądu.

Pan Patryk Andrzej Pietrzak urodził się 7 listopada 1971 r. w Ostrowie Wielkopolskim. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej, a następnie etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu, złożył w 1997 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 15 stycznia 1998 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Krotoszynie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 1999 r. został powołany na stanowisko sędziego sądu rejonowego tego Sądu. Orzekał w Wydziale Karnym oraz Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. W okresie od 15 października 2000 r. do 31 grudnia 2000 r. był delegowany do pełnienia obowiązków w Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 2003-2008 wielokrotnie orzekał w Wydziale Karnym i Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Kaliszu w ramach jednodniowych delegacji. Z dniem 1 sierpnia 2008 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Krotoszynie, którą to funkcję pełnił do 31 grudnia 2012 r. Z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim. Orzekał w Zamiejscowym Wydziale Rodzinnym i Nieletnich z siedzibą w Krotoszynie. Następnie, z dniem 1 stycznia 2015 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Krotoszynie. Kontynuował orzekanie w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 15 stycznia 2015 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Krotoszynie. Od lutego 2015 r. orzeka w Wydziale Karnym. Minister Sprawiedliwości z dniem 10 sierpnia 2018 r. odwołał Pana sędziego Patryka Andrzeja Pietrzaka z funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Krotoszynie i z dniem 11 sierpnia 2018 r. powołał go do pełnienia funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Kaliszu na okres sześciu lat. Jednocześnie Pan sędzia został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu z prawem przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten sąd w pierwszej instancji w składzie jednego sędziego i dwóch ławników albo w składzie jednego sędziego od dnia 1 września 2018 r. na czas pełnienia funkcji Prezesa tego Sądu.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione przez Pana Jarosława Papisa - sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Wyjaśnił on, że rezultaty przeprowadzonych czynności kontrolnych, analizy danych statystycznych i badań aktowych dają pełną podstawę do stwierdzenia, że Pan sędzia Patryk Andrzej Pietrzak prezentuje wysoki poziom kwalifikacji zawodowych. Posiada dużą i ugruntowaną wiedzę prawniczą, a także niezbędne doświadczenie zawodowe. Wydawane orzeczenia są trafne, prawidłowo, terminowo i na dobrym poziomie uzasadniane. W sprawach zakończonych przez kandydata nie stwierdzono uchybień, które można by uznać za szczególnie istotne. W aktach osobowych kandydata znajdują się opinie przełożonych, w których zawsze pozytywnie wypowiadano się o jego umiejętnościach zawodowych, zaangażowaniu w pracę i kulturze osobistej. Podkreślono w nich m.in. zdyscyplinowanie i sumienne wywiązywanie się z obowiązków nadzorczych nałożonych na niego z racji pełnienia funkcji prezesa sądu jak i przewodniczącego wydziału. Wskazano, że jest dobrym organizatorem własnej pracy i podległych mu pracowników, posiada umiejętność kierowania zespołem pracowników, zaś jego autorytet wiedza i umiejętności prawidłowo kształtują stosunki w pracy, cechuje go ponadto wysoka kultura osobista. Jest on, w ocenie Pana sędziego Jarosława Papisa, dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Kaliszu.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

W sporządzonych na użytek niniejszego postępowania konkursowego ocenach kwalifikacji stwierdzono wysoką przydatność Pani Elżbiety Sylwii Kwaśniewskiej i Pana Patryka Andrzeja Pietrzaka do wykonywania zawodu sędziego sądu okręgowego. Powyższe, wraz z wieloletnim i różnorodnym doświadczeniem zawodowym w pracy w wymiarze sprawiedliwości czyni z ich kandydatur wypełniające kryteria wskazane w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS w odpowiednim stopniu do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowiska sędziowskie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 19 listopada 2018 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydatury Pani Elżbiety Sylwii Kwaśniewskiej i Pana Patryka Andrzeja Pietrzaka.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 3 grudnia 2018 r. podjęło uchwałę nr 1 w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w apelacji łódzkiej do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy w dniu 30 sierpnia 2018 r. w sprawie o sygn. akt III PO 7/18 oraz Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 21 listopada 2018 r. w sprawie o sygn. akt II GOK 2/18.

Oboje uczestnicy postępowania otrzymali zatem pozytywne opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi co czyni z ich kandydatur wypełniające w odpowiednim stopniu kryterium wskazane w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdza, że Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej odroczyło opiniowanie kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie apelacji łódzkiej. Powyższe działanie, w świetle art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, nie wstrzymuje Krajowej Rady Sądownictwa w wykonywaniu jej obowiązku wyboru kandydatów na dwa wolne stanowiska sędziowskie.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbiety Sylwii Kwaśniewskiej i Pana Patryka Andrzeja Pietrzaka zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dotychczasowa, nienaganna praca, różnorodne doświadczenie zawodowe i ich merytoryczne przygotowanie, wnioski płynące z oceny kwalifikacji zawodowych oraz ocena Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

6. Z przedstawionych względów w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 3 kwietnia 2019 r. na:

- Panią Elżbietę Sylwię Kwaśniewską oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" i głosów "nieważnych" w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Patryka Andrzeja Pietrzaka oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i braku głosów "nieważnych" w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów, Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; (Dz.U. z 2019 r. poz. 84).