Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 713.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 251/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 713

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Zbigniewa Ciechanowicza i Pani Gabrieli Agnieszki Horodnickiej-Stelmaszczuk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Andrzeja Dariusza Stasiuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 713, zgłosili się:

- Pan Zbigniew Ciechanowicz - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie,

- Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka-Stelmaszczuk - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie,

- Pan Andrzej Dariusz Stasiuk - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 4 marca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Zbigniewa Ciechanowicza (2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się") i Pani Gabrieli Agnieszki Horodnickiej-Stelmaszczuk (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Odnośnie do kandydatury Pana Andrzeja Dariusza Stasiuka oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się".

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją:

- Pana Zbigniewa Ciechanowicza przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): wysoka ocena kwalifikacyjna, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze (w tym od czerwca 2018 r. w ramach delegacji do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie), a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej,

- Pani Gabrieli Agnieszki Horodnickiej-Stelmaszczuk przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): wysoka ocena kwalifikacyjna, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze (w tym od kwietnia 2016 r. w ramach delegacji do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie), a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52 ze zm.; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie zostaną przedstawione Pana Zbigniewa Ciechanowicza i Pani Gabrieli Agnieszki Horodnickiej-Stelmaszczuk.

2. Pan Zbigniew Ciechanowicz urodził się 31 marca 1968 r. w Kołobrzegu. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie, we wrześniu 1995 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 listopada 1995 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gryfinie, a z dniem 1 maja 1997 r. został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Szczecinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lipca 1997 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Orzekał kolejno w III Wydziale Cywilnym i XV Wydziale Egzekucyjnym tego Sądu. O 15 stycznia 2001 r. do 31 maja 2002 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego XV Wydziału Egzekucyjnego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 marca 2004 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Orzekał początkowo w I Wydziale Cywilnym, pełniąc w latach 2006-2012 funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału, a w latach 2008-2012 także funkcję Kierownika Sekcji Rejestrowo-Egzekucyjnej w tym Wydziale. Począwszy od 2006 r. był wielokrotnie delegowany do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Z dniem 1 stycznia 2013 r. podjął obowiązki orzecznicze w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Szczecinie. Od 1 lutego 2018 r. do 31 lipca 2018 r. pełnił funkcję wizytatora tego Sądu. Od 18 czerwca 2018 r. jest delegowany przez Ministra

Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Ponadto kandydat ukończył podyplomowe studium prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych (2007 r.) oraz studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej (2011 r.). Jest autorem pięciu publikacji. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach. W 2011 r. Sekcja Polska Międzynarodowej Komisji Prawników przyznała kandydatowi tytuł honorowy "Sędzia Europejski 2010".

Ocenę kwalifikacji Pana Zbigniewa Ciechanowicza sporządziła Pani Małgorzata Gawinek - sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, która wskazała na niezwykle bogatą wiedzę, pracowitość i duże zaangażowanie kandydata w służbie sędziowskiej. Dodała, że osiągane przez opiniowanego wyniki w zakresie liczby załatwionych spraw stanowią pochodną przyjętego w tym wydziale podziału czynności i jego ponadprzeciętnego zaangażowania. Stabilność orzecznictwa, sposób prowadzenia postępowań, w tym sprawność podejmowanych czynności oraz terminowość wywiązywania się z obowiązków pozostają wzorcowe, podobnie jak kultura urzędowania kandydata i jego charakterystyka osobowościowa, w tym postawa etyczna. Podkreślenia wymaga przy tym, że osiągając tak dobre wyniki w II Wydziale Odwoławczym Sądu Okręgowego w Szczecinie, opiniowany jednocześnie - od 6 września 2006 r. - orzekał w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie w I Wydziale Cywilnym na podstawie 29 delegacji udzielonych przez Prezesa tego Sądu, a od 18 czerwca 2018 r. orzeka w tym Sądzie na podstawie delegacji Ministra Sprawiedliwości. Do 22 października 2018 r. z udziałem kandydata jako sprawozdawcy wydane zostało 131 orzeczeń, w tym 62 wyroki. Sąd Najwyższy rozstrzygał w sześciu sprawach, w jednym przypadku skargę kasacyjną oddalił, w jednym odrzucił, a czterokrotnie odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej. Zdaniem opiniującej dostrzeżone nieliczne uchybienia, jako już wyeliminowane przez kandydata, bądź mające charakter incydentalny, pozostają bez wpływu na jednoznacznie pozytywną ocenę końcową jego kwalifikacji na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Opiniująca stwierdziła także, że dotychczasowa praca Pana Zbigniewa Ciechanowicza świadczy o tym, że w rzetelny sposób wykonuje powierzane mu obowiązki, posiada odpowiednie umiejętności praktyczne i dysponuje wiedzą niezbędną do orzekania w sądzie apelacyjnym. Wydajność opiniowanego, stabilność orzecznictwa i terminowość podejmowanych czynności uznać należy za bardzo dobrą. Podobnie jak poziom sporządzanych uzasadnień orzeczeń, niezależnie od stopnia trudności spraw oraz złożoności problematyki faktycznej i prawnej. Opiniowany posiada wysoką kulturę osobistą. Prezentuje odpowiedni stosunek do stron, przełożonych i współpracowników. W konkluzji sędzia wizytator uznała, że kandydat spełnia wszystkie kryteria do powołania go na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

3. Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka-Stelmaszczuk urodziła się 27 kwietnia 1971 r. we Wrocławiu. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1994-2000 była zatrudniona na stanowisku asystenta w Katedrze Prawa Transportowego Wydziału Transportu i Łączności Uniwersytetu Szczecińskiego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie, we wrześniu 1996 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 listopada 1996 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szczecinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 1998 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Orzekała w X Wydziale Pracy tego Sądu, pełniąc od 1 września 2003 r. funkcję Przewodniczącej Wydziału. Od 15 stycznia 2005 r. była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w VI Wydziale Pracy Sądu Okręgowego w Szczecinie. Orzekała w tym Sądzie także na podstawie delegacji jednodniowych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 listopada 2005 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Orzekała kolejno w VI Wydziale Pracy i VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W latach 2008-2016 pełniła funkcje Przewodniczącej tych Wydziałów. W latach 2011-2016 była wielokrotnie delegowana do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Od 15 kwietnia 2016 r. (od 15 kwietnia 2018 r. - na czas nieokreślony) jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Ponadto kandydatka ukończyła podyplomowe studium prawa pracy dla sędziów sądów powszechnych (2008 r.), a także studia podyplomowe: w zakresie prawa europejskiego dla sędziów (2006 r.) i w zakresie prawa europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy (2010 r.). Prowadziła również wykłady w Okręgowej Izbie Radców Prawnych (2011 r.) i w ramach Młodzieżowych Warsztatów Prawniczych w roku szkolnym 2017/2018. Jest autorką bądź współautorką dwóch publikacji. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Gabrieli Agnieszki Horodnickiej-Stelmaszczuk sporządziła Pani Romana Mrotek - sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, która stwierdziła, że dotychczasowa praca kandydatki świadczy o rzetelnym i odpowiedzialnym wykonywaniu przez nią obowiązków służbowych. Opiniowana zadania swoje realizuje dysponując szeroką

wiedzą niezbędną dla prawidłowego orzekania oraz stanowiącą niewątpliwy potencjał dla dalszego rozwoju zawodowego. Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka-Stelmaszczuk orzeka w wydziałach pracy nieprzerwanie od 1 maja 1997 r. Jej doświadczenie w zakresie prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych niejednokrotnie było przydatne i konieczne podczas wyrokowania w składach odwoławczych. Zdaniem sędzi wizytator bardzo wysoko należy ocenić wydajność pracy opiniowanej. Podkreślić należy terminowość w realizacji obowiązków orzeczniczych. W ciągu ocenianego okresu dwóch lat kandydatka sporządziła 332 uzasadnienia - jako jedyny sędzia w wydziale wszystkie w terminie. Opiniująca zwróciła uwagę na wszechstronną znajomość przez kandydatkę poglądów piśmiennictwa, a także orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych. Uzasadnienia sporządzone przez opiniowaną zawierają szczegółowe i wnikliwe odniesienia do wszystkich zarzutów podnoszonych w środkach odwoławczych. Sędzia wizytator podkreśliła także znakomite wskaźniki stabilności orzecznictwa i zaskarżalności orzeczeń. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka-Stelmaszczuk jest bardzo dobrze merytorycznie przygotowanym kandydatem do wykonywania obowiązków orzekania w sądzie apelacyjnym i spełnia wszelkie kryteria do mianowania na stanowisko sędziego tego sądu.

Odnośnie do kandydata nieprzedstawianego z wnioskiem o powołanie Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

4. Pan Andrzej Dariusz Stasiuk urodził się 5 lutego 1964 r. w Szczecinie. W 1991 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie, w marcu 1994 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 czerwca 1994 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Goleniowie, a z dniem 1 stycznia 1995 r. został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Szczecinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 kwietnia 1996 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Orzekał w sprawach gospodarczych. W latach 1997-2002 r. pełnił funkcję Kierownika Sekcji Układowo-Upadłościowej przy XIII Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Szczecinie. Z dniem 8 lipca 2002 r. podjął obowiązki orzecznicze w XV Wydziale Egzekucyjnym tego Sądu. Od 1 lutego 2006 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w VII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Szczecinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego

Sądu Okręgowego w Szczecinie. Orzekał w VII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych, VI Wydziale Pracy, a obecnie pełni obowiązki w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Począwszy od 2012 r. był delegowany do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Ponadto kandydat w latach 1996-2002 prowadził zajęcia dydaktyczne, a także ukończył studia podyplomowe: w zakresie prawa europejskiego (2004 r.) i w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w warunkach gospodarki rynkowej (2009 r.). Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pana Andrzeja Dariusza Stasiuka sporządziła Pani Romana Mrotek - sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, która stwierdziła, że dokonana ocena pracy kandydata wskazuje na rzetelne i odpowiedzialne wykonywanie przez niego obowiązków służbowych. Zdaniem opiniującej nie można mieć merytorycznych zastrzeżeń do poziomu jego orzecznictwa i zakresu rozpoznawanych spraw. Obciążenie pracą w okresie objętym oceną było na poziomie wydziału lub powyżej tej średniej, zaś spektrum trudności rozpoznawanych spraw było zróżnicowane i obejmowało również zagadnienia trudne, sporne w orzecznictwie. Część rozpoznawanych spraw wymagała przeprowadzenia wielu dowodów (zgromadzenia obszernej dokumentacji, przesłuchania czasem w jednej sprawie wielu świadków, konieczności zasięgania opinii biegłych) oraz dokonania analizy wielu przepisów prawa. Opiniująca podkreśliła dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa i zaskarżalności orzeczeń uzyskiwane przez kandydata. W konkluzji stwierdziła, że Pan Andrzej Dariusz Stasiuk spełnia wszelkie kryteria niezbędne do wykonywania pracy orzeczniczej w sądzie apelacyjnym.

5. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Mając na względzie dotychczasowe doświadczenie zawodowe uczestników niniejszej procedury nominacyjnej, potwierdzone uzyskanymi ocenami kwalifikacji Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w chwili obecnej - oceniane łącznie - kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w najwyższym stopniu wypełniają Pan Zbigniew Ciechanowicz i Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka-Stelmaszczuk.

Pan Zbigniew Ciechanowicz posiada doświadczenie orzecznicze odpowiednie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego (od marca 2004 r. sędzia sądu okręgowego), w tym zdobyte w ramach orzekania na delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie (od czerwca 2018 r.). Wykonywanie obowiązków orzeczniczych łączył z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądownictwie. Kwalifikacje Pana Zbigniewa Ciechanowicza zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej ocenie. Ponadto otrzymał on wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka-Stelmaszczuk posiada doświadczenie orzecznicze odpowiednie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego (od listopada 2005 r. sędzia sądu okręgowego, wcześniej od stycznia 2005 r. delegacja z sądu rejonowego), w tym zdobyte w ramach orzekania na delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie (od kwietnia 2016 r.). Kandydatka wykonywanie obowiązków orzeczniczych łączyła z pełnieniem funkcji administracyjnej w sądownictwie. Kwalifikacje Pani Gabrieli Agnieszki Horodnickiej-Stelmaszczuk zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej ocenie. Ponadto otrzymała ona wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pana Andrzeja Dariusza Stasiuka i stwierdziła, że posiada on doświadczenie orzecznicze odpowiednie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego, jednak w porównaniu zarówno z Panem Zbigniewem Ciechanowiczem, jak i Panią Gabrielą Agnieszką Horodnicką-Stelmaszczuk ma najkrótszy staż pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego (od marca 2007 r.), nawet uwzględniając orzekanie tym sądzie w ramach delegacji z sądu rejonowego (od lutego 2006 r.). Kandydat wykonywanie obowiązków orzeczniczych łączył z pełnieniem funkcji administracyjnej w sądownictwie. Jego kwalifikacje zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej ocenie. Pan Andrzej Dariusz Stasiuk nie otrzymał jednak poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i uzyskał zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej niż kandydaci przedstawiani z wnioskiem o powołanie.

Krajowa Rada Sądownictwa mając na uwadze powyższe oraz wszechstronnie analizując całą dotyczącą uczestników niniejszej procedury nominacyjnej dokumentację - w tym dotyczącą podnoszenia przez nich kwalifikacji zawodowych, a także opinie służbowe - uznała, że kandydat, który nie został przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie wypełnia w stopniu wyższym niż Pan Zbigniew Ciechanowicz i Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka-Stelmaszczuk, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie 6 listopada 2018 r. kandydaci uzyskali odpowiednio: Pan Zbigniew Ciechanowicz 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"; Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka- Stelmaszczuk 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"; Pan Andrzej Dariusz Stasiuk 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej 9 listopada 2018 r. kandydaci uzyskali odpowiednio: Pan Zbigniew Ciechanowicz 49 głosów "za", 19 głosów "przeciw"; Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka-Stelmaszczuk 59 głosów "za", 9 głosów "przeciw"; Pan Andrzej Dariusz Stasiuk 14 głosów "za", 51 głosów "przeciw".

Pan Zbigniew Ciechanowicz i Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka-Stelmaszczuk uzyskali poparcie zarówno Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, jak i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej. Pan Andrzej Dariusz Stasiuk nie uzyskał poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i uzyskał najniższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Zbigniewa Ciechanowicza i Pani Gabrieli Agnieszki Horodnickiej-Stelmaszczuk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: uzyskane oceny kwalifikacyjne, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, w tym w ramach delegacji do Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Ponadto wskazać należy, że do obsadzenia w ramach niniejszej procedury nominacyjnej są tylko dwa wolne stanowiska sędziowskie, wobec czego Krajowa Rada Sądownictwa mogła dokonać wyboru tylko dwóch kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Andrzej Dariusz Stasiuk nie wypełnia, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w stopniu wyższym niż Pan Zbigniew Ciechanowicz i Pani Gabriela Agnieszka Horodnicka- Stelmaszczuk.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 6 marca 2019 r. na kandydaturę:

- Pana Zbigniewa Ciechanowicza oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Gabrieli Agnieszki Horodnickiej-Stelmaszczuk oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 1 głos "wstrzymujący się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Andrzeja Dariusza Stasiuka nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.l - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 lr. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84).