Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.11.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 listopada 2020 r.

UCHWAŁA NR 886/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 listopada 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu

na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:

1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Doroty Anny Onufrowicz-Miary do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Patrycji Kamili Kamińskiej-Walkiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 622, zgłosiły się:

- Pani Patrycja Kamila Kamińska-Walkiewicz - sędzia Sądu Rejonowego w Głogowie,

- Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara - sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 18 listopada 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Anny Onufrowicz-Miary (3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się") na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy (M.P. z 2020 r. poz. 622). Kandydatura Pani Patrycji Kamili Kamińskiej -Walkiewicz nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości (1 głos "za", 0 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się").

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 ustawy o KRS, zgodnie z którym, przy ocenie kandydatur kierował się przede wszystkim ocenami kwalifikacji, a ponadto uwzględnił doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że w jego ocenie Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara spełnia wszystkie kryteria powołania na urząd sędziego sądu okręgowego, a jej kandydatura, z racji dłuższego stażu pracy orzeczniczej zasługuje na wyższą ocenę niż kandydatura Pani Patrycji Kamili Kamińskiej -Walkiewcz. Mając powyższe na uwadze, wskazując na wyraźnie większe doświadczenie orzecznicze kandydatki oraz wyższą ocenę kwalifikacji od kontrkandydatki zespół postanowił rekomendować kandydaturę Pani Doroty Anny Onufrowicz-Miary.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w konkursie spełniają wymaganie ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365, ze zm.; dalej: "p.u.s.p."). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także miała na uwadze stanowisko Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, podzielając stanowisko zespołu jej członków, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy zostanie przedstawiona Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara.

2. Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara urodziła się w 1974 r. w Opolu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy złożyła w kwietniu 2002 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2002-2005 r. zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Głogowie - orzekała w IV Wydziale Pracy i w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 października 2005 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie, w którym kontynuowała orzekanie w I Wydziale Cywilnym. Od 2013 r. orzekała wielokrotnie w ramach jednodniowych delegacji w II Wydziale Cywilnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Legnicy. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa i gospodarki Unii Europejskiej - specjalizacja prawo europejskie dla sędziów. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Anny Onufrowicz-Miary sporządziła Pani Monika Różycka - sędzia wizytator do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Legnicy, która stwierdziła, że kandydatka posiada dużą wiedzę prawniczą z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego i procedury cywilnej. Podkreśliła, że materia spraw, w których orzekała jest różnorodna, zaś poziom sporządzanych przez nią uzasadnień oceniła na wysoki. Wskazała także na trafność orzeczeń w sprawach zróżnicowanych tematycznie i o różnym stopniu skomplikowania, niewielki stopień zaskarżalności orzeczeń i zaledwie 16 spraw, w których na przestrzeni ocenianych pełnych 2 lat pracy doszło do korekty przez Sąd Odwoławczy. Pozytywnie oceniła także osiągane przez kandydatkę wyniki liczbowe. Zdaniem sędzi wizytator o pracowitości i wiedzy prawniczej opiniowanej świadczy także równa i systematyczna na przestrzeni lat praca orzecznicza, w tym fakt delegowania do udziału w rozprawach apelacyjnych w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Konkludując stwierdziła, że Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara w pełni zasługuje na awans zawodowy w służbie sędziowskiej.

Pani Patrycja Kamila Kamińska-Walkiewicz urodziła się w 1977 r. w Sztumie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z wynikiem bardzo dobrym uzyskując tytuł magistra. Przed rozpoczęciem pracy w sądownictwie powszechnym, pracowała w latach 2001-2005 kolejno w Starostwie Powiatowym w Świdnicy na stanowisku podinspektora i w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych - początkowo na stanowisku p.o. specjalisty, a następnie na stanowisku kierownika działu organizacyjno-prawnego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy złożyła we wrześniu 2004 r., egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2006-2007 pracowała w Sądzie Okręgowym w Świdnicy - zajmowała początkowo stanowisko zastępcy referenta, a następnie stanowisko asystenta sędziego, przy czym powierzone jej obowiązku wykonywała w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Świdnicy. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. została mianowana na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Świdnicy, w którym orzekała w Wydziale Grodzkim tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 grudnia 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, w którym orzekała początkowo w VIII Wydziale Cywilnym, następnie w I Wydziale Cywilnym. Od 1 marca 2012 r. jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "lustitia". Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, w tym uczestnicząc w szkoleniu kompetencji komunikacyjnych dla sędziów, asesorów i referendarzy, organizowanym przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w 2020 r.

Ocenę kwalifikacji Pani Patrycji Kamili Kamińskiej-Walkiewicz sporządziła Pani Elżbieta Hallada - sędzia Sądu Okręgowego w Legnicy, która stwierdziła, że posiada ona wiedzę i umiejętności potrzebne do stosowania prawa w praktyce orzeczniczej. Przy dużym obciążeniu pracą wykazuje wyrównany poziom, zbliżony do średniej wydziału. Osiągane przez nią wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa są na poziomie nieznacznie gorszym od średniej wydziału. Podkreśliła, że uzasadnienia sporządzane przez opiniowaną są wyczerpujące i zawierają wszystkie, niezbędne do oceny orzeczeń, elementy oraz z przytoczeniem podstawy prawnej i orzecznictwa Sądu Najwyższego, jednakże zwróciła uwagę na terminowość w sporządzeniu uzasadnień, której wskaźnik jest wyraźnie gorszy od średniej wydziału i średniej krajowej oraz na jedną sprawę objęta nadzorem Prezesa Sądu z uwagi na stwierdzoną bezczynność. Sędzia wizytator podniosła ponadto, że kandydatka cieszy się dobrą opinią Prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. Konkludując stwierdziła, że przeprowadzona analiza pozwala na pozytywną ocenę kandydatury Pani Patrycji Kamili Kamińskiej-Walkiewicz na stanowisko sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Rada, po zapoznaniu się z treścią ocen kwalifikacji, aktami osobowymi oraz dokumentacją złożoną przez uczestniczki postępowania stwierdziła, że posiadają one kwalifikacje zawodowe i spełniają ustawowe wymagania do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, w niniejszej procedurze konkursowej lepszą kandydatką jest Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara. Przedstawiona z wnioskiem kandydatka uzyskała ocenę kwalifikacji, która bez wątpliwości wskazuje na jej wysokie kwalifikacje zawodowe.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy 26 października 2020 r. Pani Patrycja Kamila Kamińska-Walkiewicz uzyskała 6 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się", a Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara uzyskała 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara uzyskała wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy od Pani Patrycji Kamili Kamińskiej-Walkiewicz.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Anny Onufrowicz-Miary do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wzięte pod uwagę łącznie: wysoko oceniony przez sędzię sporządzającą ocenę kwalifikacji poziom wiedzy prawniczej oraz dotychczasowe wieloletnie doświadczenie zawodowe tej kandydatki. Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara uzyskała wyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy oraz uzyskała wyższą ocenę kwalifikacji niż Pani Patrycja Kamila Kamińska-Walkiewicz.

Ponadto Pani Dorota Anna Onufrowicz-Miara legitymuje się dłuższym niż kontrkandydatka doświadczeniem orzeczniczym - od osiemnastu lat zajmuje stanowiska orzecznicze (początkowo asesora sądowego, a następnie sędziego sądu rejonowego). Pani Patrycja Kamila Kamińska-Walkiewicz legitymuje się zaledwie trzynastoletnim doświadczeniem orzeczniczym wynikającym z zajmowania stanowiska referendarza sądowego i sędziego sądu rejonowego.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 18 listopada 2020 r. na kandydaturę:

- Pani Patrycji Kamili Kamińskiej-Walkiewicz oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Doroty Anny Onufrowicz-Miary oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).