Nowość Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.5.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 maja 2024 r.

UCHWAŁA NR 316/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 maja 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa: przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Adama Szulczewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.
UZASADNIENIE

I

W dniu 30 stycznia 2024 r. Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Michała Adama Szulczewskiego - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 13 maja 2024 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie (3 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Adama Szulczewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pana Michała Adama Szulczewskiego przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena uzyskana na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i wynik egzaminu sędziowskiego oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi, a także aktywność naukowo-dydaktyczna.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Michał Adam Szulczewski spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 334).

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała oceny kandydata kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Adama Szulczewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

2. Pan Michał Adam Szulczewski urodził się 19 grudnia 1992 r. w Łodzi. Od 5 lipca do 31 sierpnia 2013 r. był zatrudniony na stanowisku pracownika magazynu w Agencji Pracy Tymczasowej Flexiwork s.c. Karolina Kalasińska, Marcin Żółtaszek w Łodzi. Od 16 czerwca 2014 r. do 27 stycznia 2017 r. pracował, w ramach umowy cywilnoprawnej, jako asystent adwokacki w Zespole Indywidualnych Kancelarii Adwokackich ORS Adwokaci - adw. Michał Ruta, adw. Piotr Snopczyk, adw. Paweł Olczyk. W 2016 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Zdobył pierwszą nagrodę w III edycji Konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu sądowego postępowania egzekucyjnego oraz ustroju organów egzekucyjnych organizowanego przez Krajową Radę Komorniczą. Od 30 stycznia 2017 r. do 29 stycznia 2018 r. odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którą ukończył uzyskując łącznie 47,5 pkt, a następnie - od 26 marca 2018 r. do 26 września 2020 r. - aplikację sędziowską, którą ukończył uzyskując 99 pkt ze sprawdzianów i praktyk (pierwszy wynik z przebiegu szkolenia VIII rocznika aplikacji sędziowskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury - 99 pkt na 110 pkt możliwych do uzyskania). W dniu 21 listopada 2020 r. złożył egzamin sędziowski, uzyskując 306,5 pkt. Od 27 stycznia do 12 maja 2021 r. pracował jako prawnik w "Kłosiński Bulesowski Adwokaci Spółka Partnerska" z siedzibą w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 maja 2021 r. został mianowany do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Stanowisko to objął z dniem 14 maja 2021 r. Do chwili obecnej obowiązki orzecznicze wykonuje w III Wydziale Cywilnym.

W październiku 2017 r. rozpoczął stacjonarne studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ma otwarty przewód doktorski. Przygotowuje pracę doktorską pod opieką naukową promotora prof. UŁ dr. hab. Ireneusza Kunickiego pt.: "Postępowanie cywilne w sprawach ze stosunku spółki cywilnej". W roku akademickim 2020/2021 samodzielnie prowadził zajęcia dydaktyczne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w ramach odbywania studiów doktoranckich w zakresie nauk prawnych w Katedrze Postępowania Cywilnego (II) - ćwiczenia z przedmiotu Procesowe prawo pracy. Brał udział w dwóch ogólnopolskich konferencjach naukowych w charakterze prelegenta: w dniu 19 maja 2022 r. w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: "Aktualne problemy postępowania cywilnego" na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu - wygłoszony referat w panelu eksperckim pt.: "Postępowanie o podział majątku wspólnego byłych małżonków a podział majątku spółki cywilnej z ich udziałem" oraz w dniu 10 czerwca 2022 r. w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: "Ewolucja postępowania nieprocesowego" na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - wygłoszony referat pt.: "Obowiązek działania przez sąd z urzędu w postępowaniu nieprocesowym a doręczenia pism procesowych przez komornika w trybie art. 1391 k.p.c.".

Jest autorem: monografii "Powództwa o zwolnienie od egzekucji w postępowaniu karnym wykonawczym", wyd. Currenda, Sopot 2017, ISBN 978-83-60833-94-0; rozdziału w monografii: "Nowelizacja KPC 2019 - pierwsze doświadczenia, refleksje i postulaty" pod red. naukową Tadeusza Zembrzuskiego, rozdział pt.: "Nowelizacja postępowania odrębnego w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych", wyd. Uniwersytetu Warszawskiego, 2021, ISBN 987-83-235-5187-4, a także artykułów w czasopismach naukowych: "Charakter prawny powództw służących obronie przed egzekucją uregulowanych w Kodeksie Karnym Wykonawczym", Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2018, nr 7, "Obrona małżonka skazanego przed egzekucją należności orzeczonych w postępowaniu karnym (art. 28 Kodeksu karnego wykonawczego)", Nowa Currenda - Dodatek Naukowy 2017, nr 1., "Wykonanie orzeczonego w postępowaniu karnym przepadku przedsiębiorstwa poprzez jego sprzedaż w całości lub w zorganizowanej części", Nowa Currenda - Dodatek Naukowy 2017, nr 2., "Postępowanie egzekucyjne przeciwko wspólnikom spółki cywilnej", Nowa Currenda - Dodatek Naukowy 2018, nr 1., "Wykonanie orzeczenia sądu państwa obcego wydanego przeciwko spółce cywilnej", Nowa Currenda - Dodatek Naukowy 2017, nr 2.

W październiku 2022 r. brał udział w szkoleniu dla sędziów i asesorów sądowych Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi z zakresu mediacji w sprawach cywilnych. Bierze udział w comiesięcznych seminariach doktoranckich Katedry Postępowania Cywilnego (II) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (od 2016 r. do chwili obecnej).

Kandydat posiada pozytywne opinie służbowe, w tym sporządzone przez Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi i Przewodniczącego III Wydziału Cywilnego tego Sądu, którzy bardzo wysoko ocenili jego pracę. Wskazali, że Pan asesor dał się poznać jako niezwykle pracowity, odpowiedzialny i sprawny orzecznik. Podkreślili, że dba on o rozwój zawodowy i podnoszenie kwalifikacji. Po skierowaniu do wydziału przejął wiele spraw starych w wyniku podziału referatów po sędziach, którzy awansowali do Sądu Okręgowego. Jest osobą samodzielną w orzekaniu, a jednocześnie otwartą na argumentację. Nie budzi zastrzeżeń kultura osobista oraz stosunek do przełożonych, kolegów sędziów i pracowników administracyjnych.

3. Ocenę pracy i kwalifikacji zawodowych Pana Michała Adama Szulczewskiego sporządziła Pani Joanna Składowska - sędzia wizytator ds. cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Sieradzu, która stwierdziła, że opiniowany należycie opanował warsztat pracy sędziego. Cechuje go bardzo dobra znajomość prawa materialnego i procesowego. Jest osobą o dużej kulturze osobistej. Cieszy się bardzo dobrą opinią, prezentując nienaganną postawę moralną i etyczną. Nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń terminowość podejmowania przez niego czynności procesowych. Kandydat pracuje bardzo sprawnie i wydajnie, osiągając wyniki w zakresie liczby załatwionych spraw na poziomie powyżej średniej. Na bardzo dobrym poziomie jest również jakość orzecznictwa opiniowanego. Warte podkreślenia jest uczestnictwo w studiach doktoranckich, otwarcie przewodu doktorskiego w dziedzinie prawa cywilnego procesowego i związana z tym aktywność naukowa Pana asesora, w szczególności autorstwo kilku publikacji z zakresu tej tematyki.

Podsumowując, sędzia wizytator wyraziła pogląd, że przebieg kariery zawodowej i cechy osobowościowe w pełni predysponują Pana Michała Adama Szulczewskiego do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego i - w jej ocenie - Pan asesor jest znakomitym kandydatem na to stanowisko.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 26 stycznia 2024 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Michała Adama Szulczewskiego na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Adama Szulczewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wysoki wynik egzaminu sędziowskiego, aktywność naukowo-dydaktyczna, publikacje prawnicze, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 14 maja 2024 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 15 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).