Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1435/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Marii Stawowy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 23 września 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Magdaleny Marii Stawowy - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 27 października 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił 2 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Marii Stawowy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Magdaleny Marii Stawowy przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Magdalena Maria Stawowy spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Marii Stawowy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie.

2. Pani Magdalena Maria Stawowy urodziła się 26 lutego 1989 r. w Kole. W 2013 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała w okresie od 27 stycznia 2014 r. do 26 stycznia 2015 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując łącznie 46,5 punktu. Ukończyła aplikację sędziowską, którą odbywała od 30 marca 2015 r. do 30 września 2017 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W październiku 2017 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 309,5 punktu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie z dniem 4 grudnia 2017 r. na czas nieokreślony. Obowiązki orzecznicze pełniła w I Wydziale Cywilnym, a od 1 lutego 2020 r. pełni je w VIII Wydziale Gospodarczym do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Bierze udział w szkoleniach zawodowych.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Marii Stawowy sporządziła Pani Agnieszka Paw - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie, która stwierdziła, że odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje uzasadniają powołanie opiniowanej na stanowisko, o które się ubiega.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 13 września 2021 r. 21 głosami "za" poparło kandydaturę Pani Magdaleny Marii Stawowy (średnia arytmetyczna - 5,28; opinia wyróżniająca).

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Marii Stawowy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena bardzo dobra na dyplomie ukończenia studiów i ocena celująca z egzaminu sędziowskiego, a także wyróżniająca opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 27 października 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 15 głosów, nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).