Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 209/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Zbigniewa Borysa Kruszewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 11 grudnia 2020 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Zbigniewa Borysa Kruszewskiego - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 8 marca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Zbigniewa Borysa Kruszewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pana Zbigniewa Borysa Kruszewskiego przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) kwalifikacje kandydata, doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Zbigniew Borys Kruszewski spełnia wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2167, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Zbigniewa Borysa Kruszewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim. 2. Pan Zbigniew Borys Kruszewski urodził się 4 maja 1974 r. w Poznaniu. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. W latach 1999-2000 pracował w Urzędzie Celnym w Poznaniu na stanowisku funkcjonariusza celnego. W latach 2002-2004 był zatrudniony w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Poznaniu na stanowisku inspektora kontroli skarbowej. Po ukończeniu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu złożył w kwietniu 2003 r. egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od maja 2004 r. do sierpnia 2005 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Z dniem 22 sierpnia 2005 r. został mianowany na stanowisko referendarza sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, a obowiązki wykonywał w I Wydziale rozpoznającym skargi w sprawach podatkowych i celnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 2017 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, w którym początkowo orzekał w II Wydziale, a od lutego 2018 r. pełni obowiązki w I Wydziale. Ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego. Prowadził liczne szkolenia w Regionalnym Ośrodku Szkoleniowym Sądów Administracyjnych.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Zbigniewa Borysa Kruszewskiego sporządził Pan Tomasz Wójcik - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, który bardzo dobrze ocenił pracę opiniowanego. Analiza akt wskazuje na profesjonalne wykonywanie obowiązków i świadczy o tym, że kandydat dysponuje dużym doświadczeniem zawodowym w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa finansowego. Podkreślenia wymaga staranność podejmowanych czynności, co świadczy o dobrej organizacji pracy i dużym doświadczeniu zawodowym. Jednocześnie na uwagę zasługuje wysoki wskaźnik stabilności orzecznictwa oraz terminowość sporządzania uzasadnień wydanych orzeczeń. Wysoki stopień zaangażowania opiniowanego w wykonywanie obowiązków, jego odpowiedzialność oraz wnikliwość i staranność były akcentowane w szeregu sporządzanych opinii o kandydacie, załączonych do akt osobowych. Podkreślenia wymaga także, że w opiniach tych konsekwentnie wskazuje się na wysoką kulturę osobistą, życzliwość wobec współpracowników i otwartość w kontaktach z innymi osobami oraz umiejętność współpracy. Także dotychczasowe zachowanie kandydata w sądzie, jak i poza nim nie budzi zastrzeżeń. Podsumowując, sędzia opiniujący stwierdził, że Pan Zbigniew Borys Kruszewski, zważywszy na posiadaną wiedzę i doświadczenie zawodowe oraz cechy osobiste, jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Zbigniewa Borysa Kruszewskiego na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji obejmująca okres asesury, doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 9 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 13 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).