Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 213/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marii Krym do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 11 grudnia 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Marii Krym - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 8 marca 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marii Krym do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Marii Krym przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Maria Krym spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marii Krym do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

2. Pani Maria Krym urodziła się 4 grudnia 1986 r. w Zielonej Górze. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W tym samym roku ukończyła również Szkołę Prawa Amerykańskiego (roczny program prowadzony przez ten Uniwersytet we współpracy z The Catholic University of America Columbus School of Law w Waszyngtonie). Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując łącznie 45,00 punktów. Ukończyła aplikację sędziowską, którą odbywała od 30 stycznia 2012 r. do 30 kwietnia 2016 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując 114,9821 punktów. W sierpniu 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 306 punktów. Od 1 listopada 2014 r. do 20 września 2017 r. była zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Pabianicach. Obowiązki

orzecznicze wykonywała w wydziale cywilnym i wieczystoksięgowym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony, przy czym od 15 grudnia 2018 r. do 3 maja 2019 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego a od 4 maja do 13 grudnia 2019 r. z urlopu rodzicielskiego. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w XII Wydziale Gospodarczym. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa egzekucji sądowej na Uniwersytecie Łódzkim, z wynikiem bardzo dobrym. Brała udział w szkoleniach zawodowych.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Marii Krym sporządził Pan Radosław Jeznach - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Płocku. Ocena kwalifikacji Pani asesor jako kandydatki na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi jest pozytywna. Podkreślenia wymaga bezzwłoczność i uporządkowanie podejmowanych czynności oraz dbałość o sprawny tok postępowań, a także prezentowany przez nią wysoki poziom merytoryczny. Sędzia wizytator stwierdził, że opiniowana posiada bardzo wysokie predyspozycje do pracy orzeczniczej - zarówno w zakresie wiedzy, nabytego doświadczenia (także w okresie orzekania jako referendarz sądowy), umiejętności podejmowania decyzji, organizacji pracy, jak i uwarunkowań charakterologicznych, przymiotów i cech osobowości - dające, w jego przekonaniu, pełną gwarancję prawidłowego pełnienia funkcji sędziego. Sędzia wizytator podkreślił, że przedstawiona analiza wyników pracy pozwala stwierdzić, że Pani asesor Maria Krym jest bardzo dobrą kandydatką do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, na co jednoznacznie wskazuje dotychczasowy przebieg i efekty pracy orzeczniczej, a także osiągane wyniki na etapie kształcenia podczas studiów i aplikacji. Opiniowana posiada odpowiednie predyspozycje, kwalifikacje i umiejętności gwarantujące właściwe wykonywanie funkcji orzeczniczych na tym stanowisku. Kandydatka posiada szeroką i ugruntowaną wiedzę prawniczą w zakresie prawa materialnego oraz procesowego, a także bardzo wysokie umiejętności organizowania swojej pracy. Jest osobą pracowitą, sumienną, zaangażowaną, obowiązkową i o wysokiej kulturze osobistej, stale podnoszącą swoje kompetencje zawodowe.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 7 grudnia 2020 r. jednogłośnie pozytywnie (10 głosami "za") zaopiniowało Panią Marię Krym.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marii Krym do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena bardzo dobra na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocena celująca z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 9 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 20 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).