Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 212/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Martyny Edyty Hajdus do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 11 grudnia 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Martyny Edyty Hajdus - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 8 marca 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił bezwzględną większością głosów (2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Martyny Edyty Hajdus do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Martyny Edyty Hajdus przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Martyna Edyta Hajdus spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Martyny Edyty Hajdus do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi.

2. Pani Martyna Edyta Hajdus urodziła się 23 września 1986 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując łącznie 41,00 punktów. Od 15 grudnia 2011 r. do 13 sierpnia 2012 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Obowiązki wykonywała w Wydziale Cywilnym oraz w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 14 sierpnia 2012 r. do 20 września 2017 r. była zatrudniona początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a następnie starszego asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Obowiązki wykonywała w Wydziale Cywilnym oraz w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

W październiku 2016 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 282,5 punktów. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony. Z uwagi na urlop macierzyński, a następnie rodzicielski faktycznie rozpoczęła pracę 25 maja 2018 r., przy czym od 6 sierpnia do 2 grudnia 2019 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w XIII Wydziale Gospodarczym. Brała udział w szkoleniach zawodowych.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Martyny Edyty Hajdus sporządził Pan Tomasz Choczaj - wizytator ds. cywilnych, rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Sieradzu. W ocenie sędziego wizytatora, opiniowana wzorowo wypełniała obowiązki asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Pomimo obciążenia pracą (przejęcie referatu innego sędziego, w którym znajdowały się sprawy wieloletnie, wielotomowe), Pani asesor utrzymuje dobre wyniki statystyczne w zakresie wydajności i stabilności orzecznictwa. Posiada bardzo dobrą znajomość zagadnień prawa cywilnego i procesowego oraz umiejętność ich stosowania w praktyce orzeczniczej. W okresie pandemii często korzystała z nowych instrumentów procedury cywilnej, które pozwalały wydawać rozstrzygnięcia w sprawie bez konieczności przeprowadzania rozprawy. Jest osobą kulturalną, sumienną i odpowiedzialną. Cieszy się bardzo dobrą opinią przełożonego. Posiada właściwy stosunek do współpracowników, przełożonych oraz stron i uczestników. Postępowanie dowodowe prowadzi z zachowaniem reguł wynikających z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Prawie wszystkie uzasadnienia sporządzała w ustawowym terminie. Spełniają one wymogi określone w przepisach procedury cywilnej i zawierają poglądy doktryny oraz orzecznictwa. Reasumując, sędzia wizytator stwierdził, że Pani Martyna Edyta Hajdus jest bardzo dobrą kandydatką na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 7 grudnia 2020 r. jednogłośnie pozytywnie (10 głosami "za") zaopiniowało Panią Martynę Edytę Hajdus.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Martyny Edyty Hajdus do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny bardzo dobre na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 9 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 15 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).