Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 210/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa: przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jarosława Adama Piątka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim.
UZASADNIENIE

I

Z dniem 11 grudnia 2020 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Jarosława Adama Piątka - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 8 marca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jarosława Adama Piątka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pana Jarosława Adama Piątka przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) kwalifikacje kandydata, doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Jarosław Adam Piątek spełnia wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2167, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Jarosława Adama Piątka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim.

2. Pan Jarosław Adam Piątek urodził się 12 marca 1974 r. w Czarnkowie. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1998-2004 pracował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Poznaniu kolejno na stanowiskach specjalisty i starszego specjalisty. Po ukończeniu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu złożył w kwietniu 2003 r. egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Od kwietnia 2004 r. do sierpnia 2005 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Z dniem 22 sierpnia 2005 r. został mianowany na stanowisko referendarza sądowego (od 1 lutego 2016 r. starszy referendarz sądowy) w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, a obowiązki wykonywał w II Wydziale Ogólnoadministracyjnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 2017 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim, w którym orzeka w II Wydziale. Ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego. Prowadził liczne szkolenia w Regionalnym Ośrodku Szkoleniowym Sądów Administracyjnych.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Jarosława Adama Piątka sporządziła Pani Joanna Janiszewska- Ziołek - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, która bardzo wysoko oceniła pracę opiniowanego. Analiza zbadanych spraw uprawnia do stwierdzenia, że Pan Jarosław Adam Piątek starannie i należycie wywiązuje się z obowiązków orzeczniczych. Terminowość podejmowanych czynności wskazuje, że posiada umiejętność dobrej organizacji pracy. Odnosząc się do danych liczbowych podkreślić należy, że mimo braku opanowywania wpływu (poza 2017 r.) wskaźniki załatwialności spraw są wyższe od średniego załatwiania spraw w II Wydziale. Różnice między liczbą spraw przydzielanych do referatu kandydata w poszczególnych latach (objętych oceną) a liczbą spraw załatwionych są zaś minimalne, żeby nie określić ich - marginalne (2 sprawy w 2018 r. i 6 spraw w 2019 r.). Opiniowany dysponuje znacznym zasobem wiedzy, dostrzega zagadnienia prawne, potrafi skoncentrować (prezentowaną w pisemnych motywach orzeczeń) argumentację na istocie sporu - przy jednoczesnym wyczerpującym odniesieniu się do wszystkich zarzutów skargi. O wysokim poziomie orzecznictwa kandydata świadczą wskaźniki stabilności i stosunkowo nieduża liczba spraw zaskarżonych skargą kasacyjną. W żadnej z rozpoznawanych przez opiniowanego spraw nie wpłynęła skarga na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez zbędnej zwłoki. Dotychczas nie wywiedziono też skargi nadzwyczajnej, nie stwierdzono też niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Nie odnotowano ponadto wpływu skarg na kulturę urzędowania. Powyższe pozwala na sformułowanie wniosku, że Pan Jarosław Adam Piątek obowiązki wykonuje w sposób rzetelny, efektywny i odpowiedzialny. Reasumując, sędzia opiniująca stwierdziła, że dotychczas zdobyte przez opiniowanego doświadczenie zawodowe, jego obszerna wiedza prawnicza i cechy osobowościowe predestynują go na stanowisko sędziego w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Opiniowany daje gwarancje rzetelnego, prawidłowego wykonywania powierzonych obowiązków i dlatego jest doskonałym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jarosława Adama Piątka na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gorzowie Wielkopolskim zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji obejmująca okres asesury, doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 9 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 16 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).