Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 214/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Dominiki Barbary Pietrzak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 11 grudnia 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Dominiki Barbary Pietrzak - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 8 marca 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Dominiki Barbary Pietrzak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Dominiki Barbary Pietrzak przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Dominika Barbara Pietrzak spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Dominiki Barbary Pietrzak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi.

2. Pani Dominika Barbara Pietrzak urodziła się 4 grudnia 1985 r. w Łowiczu. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując łącznie 41,44 punktów. Ukończyła aplikację sędziowską, którą odbywała od 30 stycznia 2012 r. do 30 kwietnia 2016 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W sierpniu 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 306,5 punktów. Z dniem 1 listopada 2014 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi i została skierowana do odbycia 18-miesięcznego stażu na stanowisku referendarza sądowego w tym Sądzie w ramach aplikacji sędziowskiej. Obowiązki referendarza sądowego wykonywała do 20 września 2017 r., początkowo w I Wydziale Cywilnym a od 1 sierpnia 2015 r. w XX Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w XII Wydziale Gospodarczym, przy czym z dniem 1 czerwca 2020 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącej tego Wydziału na okres jednego roku, tj. do 31 maja 2021 r. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Dominiki Barbary Pietrzak sporządził Pan Wojciech Rychliński - Wiceprezes Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Sędzia opiniujący wskazał, że badania przedstawionych akt, jak i wyniki pracy Pani asesor wskazują na bardzo dobrą znajomość i umiejętność stosowania przez nią przepisów prawa materialnego i proceduralnego oraz przepisów regulaminowych. Kandydatka umiejętnie prowadzi rozprawy sądowe, wydaje prawidłowe zarządzenia cechujące się precyzją, co zdecydowanie służy zapewnieniu właściwego toku postępowania. Orzeczenia wydawane w sprawach w większości są trafne, a sporządzane do nich motywy uzasadnień są na bardzo wysokim poziomie. W żadnej ze spraw z referatu Pani asesor nie została wniesiona skarga na przewlekłość postępowania w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Reasumując, sędzia opiniujący - uwzględniając powyższe, a więc poziom merytoryczny orzecznictwa, sprawność i efektywność podejmowanych czynności, realizację procesu doskonalenia zawodowego, kulturę urzędowania, kulturę osobistą oraz poszanowanie praw stron przy rozpoznawaniu spraw - stwierdził, że zespół wskazanych wyżej cech predysponuje opiniowaną do wykonywania zawodu sędziowskiego. Sędzia opiniujący wystawił Pani asesor Dominice Barbarze Pietrzak ocenę łączną bardzo dobrą.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu 7 grudnia 2020 r. jednogłośnie pozytywnie (10 głosami "za") zaopiniowało Panią Dominikę Barbarę Pietrzak.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Dominiki Barbary Pietrzak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocena celująca z egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 9 marca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 18 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).