Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.10.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 października 2020 r.

UCHWAŁA NR 780/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 października 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marii Joanny Grzymislawskiej-Cybułskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu.

UZASADNIENIE

I

Pismem z 3 września 2020 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Marii Joanny Grzymisławskiej-Cybulskiej - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 12 października 2020 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marii Joanny Grzymisławskiej-Cybulskiej na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, wskazał, że Pani Maria Joanna Grzymisławska-Cybulska posiada bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach asystenta sędziego, starszego asystenta sędziego oraz asesora sądowego, zdobyła stopień naukowy doktora nauk prawnych, jest autorką lub współautorką licznych publikacji naukowych, posiada bardzo dobre wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, odznacza się szeroką wiedzą prawniczą potwierdzoną oceną kwalifikacyjną, i jednogłośnie pozytywną opinią Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i oceną Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Maria Joanna Grzymisławska -Cybulska spełnia wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2167, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marii Joanny Grzymisławskiej -Cybulskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu.

2. Pani Maria Joanna Grzymisławska-Cybulska urodziła się 27 marca 1978 r. w Poznaniu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej "Prawo pomocy jako element realizacji prawa do sądu" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu z dnia 22 listopada 2011 r. Od 16 września 2002 r. do 31 grudnia 2003 r. kandydatka była zatrudniona w Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na stanowisku starszego referenta, a następnie od 1 stycznia 2004 r. do 7 listopada 2014 r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu kolejno na stanowiskach: asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego. Od 1 października 2014 r. do 30 września 2017 r. pracowała w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej - Uniwersytecie Humanistycznospołecznym na stanowiskach: adiunkta i p.o. Dyrektora Instytutu Prawa, gdzie prowadziła zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa i postępowania administracyjnego, ochrony danych osobowych, prawa medycznego, postępowania egzekucyjnego w administracji, prawa publicznego gospodarczego, postępowania przed sądami administracyjnymi, ustawowych uregulowań zawodów prawniczych. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu z dnia 8 lutego 2012 r. została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez tę Radę. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 maja 2017 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu, gdzie orzekała w I Wydziale tego Sądu w zakresie podatków i innych świadczeń pieniężnych, a następnie w IV Wydziale w zakresie budownictwa, zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, ewidencji ludności. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w licznych szkoleniach, konferencjach, studiach podyplomowych z zakresu gospodarki nieruchomościami w specjalności wyceny nieruchomości ukończone w 2010 r. z wynikiem bardzo dobrym. Jest także autorką lub współautorką 20 monografii oraz 19 artykułów naukowych.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Marii Joanny Grzymisławskiej-Cybulskiej sporządziła Pani Elżbieta Kmiecik - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. W ocenie opiniującej, Panią Marię Joannę Grzymisławską-Cybulską należy uznać za osobę wyróżniającą się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, która w sposób rzetelny wykonuje powierzone obowiązki służbowe. Kwalifikacje zawodowe i merytoryczne zostały ocenione bardzo wysoko. Pani Marii Joanny Grzymisławskiej-Cybulskiej podejmuje czynności na bieżąco i sprawnie, a przygotowywane przez nią sprawy są terminowo kierowane na rozprawy i na nich niemalże wszystkie efektywnie załatwiane. Analiza danych statystycznych uprawnia, w ocenie opiniującej, stwierdzenie, że badane sprawy były załatwiane w sposób terminowy, sprawny, rzetelny, zgodny z zasadami metodyki pracy sędziego. Pani asesor dokonywała kontroli i należytego przygotowania akt sprawy przed wydaniem zarządzenia o skierowaniu na rozprawę, co powodowało, że w zasadzie wyroki zapadały na pierwszym posiedzeniu. Analiza uzasadnień pozwala uznać, że od strony merytorycznej są one przygotowane na wysokim poziomie, zawierają wszystkie elementy ustawowe, są wnikliwe, a wywód prawny, co do zasady, zawsze zawiera odniesienie do orzecznictwa sądowoadministracyjnego, piśmiennictwa i jest w pełni przekonywujący i umotywowany. Biorąc powyższe okoliczności pod uwagę, sędzia wizytator oceniła bardzo dobrze Panią Marię Joannę Grzymisławską -Cybulską do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Marię Joannę Grzymisławską-Cybulską, natomiast na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu na Panią Marię Joannę Grzymisławską-Cybulską oddano 21 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

5. Pani Maria Joanna Grzymisławska-Cybulska posiada prawie siedemnastoletnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach: starszego referenta, asystenta sędziego, starszego asystenta sędziego i asesora sądowego. Przez większość swojej kariery zawodową jest związana z sądownictwem administracyjnym. Posiada stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Oprócz pracy w sądownictwie administracyjnym, prowadziła również zajęcia dydaktyczne. Jest także autorką lub współautorką licznych publikacji naukowych. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że kandydatka prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe rzetelnie i z dużym zaangażowaniem.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marii Joanny Grzymisławskiej-Cybulskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, osiągnięcia naukowe, autorstwo lub współautorstwo licznych publikacji naukowych oraz treść oceny kwalifikacyjnej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 14 października 2020 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).