Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.10.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 października 2020 r.

UCHWAŁA NR 785/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 października 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Irminy Kruszewskiej-Grońskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Pismem z 16 września 2020 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Joanny Irminy Kruszewskiej-Grońskiej - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 12 października 2020 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Irminy Kruszewskiej-Grońskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, wskazał, że Pani Joanna Irmina Kruszewska-Grońska posiada bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach asystenta sędziego, referendarza sądowego oraz asesora sądowego, bardzo dobre wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, odznacza się szeroką wiedzą prawniczą potwierdzoną oceną kwalifikacyjną oraz wyróżniającą opinią Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i pozytywną oceną Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Joanna Irmina Kruszewska-Grońska spełnia wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2167, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Joanny Irminy Kruszewskiej -Grońskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

2. Pani Joanna Irmina Kruszewska-Grońska urodziła się 24 lipca 1975 r. w Warszawie. W 1999 r. ukończyła z wyróżnieniem wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1998 r. do 2000 r. pracowała w Ambasadzie Republiki Filipin w Biurze Radcy Handlowego na stanowisku asystenta handlowego. Od 2 listopada 2000 r. do 31 stycznia 2001 r. była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej adw. Włodzimierza Rożdżyńskiego -Stańczaka na stanowisku prawnika, następnie od 11 maja 2001 r. do 4 października 2002 r. w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie na stanowisku referenta, po czym od 7 października 2002 r. do 31 grudnia 2003 r. w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie na stanowisku asystenta. Od 1 stycznia 2004 r. do 15 grudnia 2005 r. kandydatka pracowała w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, złożyła w 2005 r. egzamin sędziowski. Z dniem 16 grudnia 2005 r. została mianowana referendarzem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 maja 2017 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, gdzie orzekała w VI Wydziale, a następnie w VII Wydziale tego Sądu. Obecnie orzeka w II Wydziale Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w Warszawie. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, ukończone studia z zakresu prawa angielskiego i prawa europejskiego.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Irminy Kruszewskiej-Grońskiej sporządziła Pani Alicja Jaszczak-Sikora - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Opiniująca wysoko oceniła merytoryczne kwalifikacje Pani Joanny Irminy Kruszewskiej -Grońskiej, jej metodykę pracy, sprawność i efektywność podejmowanych czynności. Podczas wykonywania obowiązków w trzech wydziałach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozpoznawała sprawy, w których stosowane były przepisy prawa materialnego z bardzo różnorodnego zakresu, co wymaga dobrej znajomości przepisów prawa. Pani Joanna Irmina Kruszewska-Grońska rozpoznawała sprawy o skomplikowanym stanie prawnym, o czym świadczy skierowanie pytania prejudycjalnego do TSUE. Trybunał podzielił stanowisko zawarte w pytaniu prejudycjalnym, że zastosowaniu przepisu krajowego stały na przeszkodzie zasady art. 34 i art. 36 TFUE. Analiza uzasadnień wyroków i postanowień prowadzi do wniosku, że są one sporządzane profesjonalnie, w ścisłym powiązaniu z istotnymi okolicznościami faktycznymi i prawnymi sprawy. Uzasadnienia orzeczeń wydawanych w sprawach przedstawionych do oceny są zwięzłe, zawierają niezbędne odniesienia do istotnych elementów stanu faktycznego oraz wymaganą argumentację prawną, sporządzone są poprawnym językiem, w zrozumiały sposób prezentują zajęte przez sąd stanowisko. Rozważania dotyczące zastosowanego w sprawie prawa prezentowane są w sposób zwięzły i odnoszą się one do bardzo szerokiej gamy zagadnień z zakresu prawa procesowego i materialnego, co wymagało rozległej wiedzy i dużego nakładu pracy. Orzecznictwo Pani Joanny Irminy Kruszewskiej-Grońskiej cechuje bardzo dobra stabilność. Tylko w 1 sprawie orzeczenie zostało uchylone na skutek skargi kasacyjnej. W referacie nie odnotowano żadnej sprawy, w której postępowanie toczy się powyżej 3 lat, ani sprawy, w której została uwzględniona skarga w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. W ocenie wizytatora, Pani Joanna Irmina Kruszewska -Grońska daje rękojmię należytego pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Joannę Irminę Kruszewską-Grońską jako wyróżniającą się, natomiast na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na Panią Joannę Irminę Kruszewską-Grońską oddano 87 głosów "za", przy 4 głosach "przeciw" i 1 głosie "nieważnym".

5. Pani Joanna Irmina Kruszewska-Grońska posiada prawie dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w zakresie stosowania prawa zdobyte na stanowiskach: prawnika, referenta, asystenta sędziego, referendarza sądowego i asesora sądowego. Przez większość swojej kariery zawodowej jest związana z sądownictwem administracyjnym. Posiada znajomość prawa angielskiego. Jest także autorką pytania prejudycjalnego do TSUE, które zostało przez ten organ merytorycznie rozpoznane. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe rzetelnie i z dużym zaangażowaniem.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Irminy Kruszewskiej-Grońskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, autorstwo pytania prejudycjalnego do TSUE, które zostało merytorycznie rozpoznane oraz treść oceny kwalifikacyjnej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 14 października 2020 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia

uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).