Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.4.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 kwietnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 267/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 kwietnia 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Karoliny Królikowskiej-Ziółkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie.

UZASADNIENIE

I

W dniu 9 sierpnia 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego w Koninie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Karoliny Królikowskiej-Ziółkowskiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Koninie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 17 kwietnia 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Karoliny Królikowskiej-Ziółkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pani Karoliny Królikowskiej-Ziółkowskiej przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, odpowiednie doświadczenie zawodowe, ilościowe i jakościowe wyniki jej pracy na stanowisku asesora sądowego, pozytywna ocena wizytatora na temat jej pracy i kwalifikacji, staż pracy oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Karolina Królikowska-Ziółkowska spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.).

Rada dokonała oceny kandydatki kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Karoliny Królikowskiej-Ziółkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie.

2. Pani Karolina Królikowska-Ziółkowska urodziła się w 1991 r. w Koninie. W 2015 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. W 2017 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie uzyskując łącznie 46,5 pkt. W 2019 r. po ukończeniu aplikacji sędziowskiej z wynikiem 113,5 pkt. ze sprawdzianów i praktyk, złożyła egzamin sędziowski uzyskując 259,5 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2020 r. została mianowana z dniem 7 kwietnia 2020 r. do pełnienia urzędu na asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Koninie. Od początku pełnienia służby w Sądzie Rejonowym w Koninie powierzone czynności orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym. Podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Karoliny Królikowskiej-Ziółkowskiej sporządziła Pani Karolina Obrębska, sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Poznaniu. Stwierdziła, że kandydatka posiada kwalifikacje i umiejętności niezbędne do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego. Opiniowana wykazuje się dobrą znajomością prawa materialnego, procedury cywilnej oraz aktualnego orzecznictwa sądowego i piśmiennictwa. Umiejętności te wykorzystuje w celu sprawnego i prawidłowego rozpoznawania powierzonych spraw. Wykazuje duże zaangażowanie, pracowitość, systematyczność i dokładność, co skutkuje dobrym przygotowaniem do wyznaczonych rozpraw oraz trafnością wydawanych orzeczeń. W uzasadnieniach orzeczeń z rozwagą i logiką dobiera argumenty, w sposób jasny i zwięzły przedstawia motywy odnosząc się do konkretnych elementów stanu faktycznego i istoty problemu, co skutkuje niską zaskarżalnością wydanych orzeczeń oraz bardzo dobrym wskaźnikiem stabilności orzecznictwa. Kultura sprawowania urzędu, stosunek do stron oraz współpracowników nie budzą żadnych zastrzeżeń. Zarówno cechy osobiste Pani asesor, jak i opanowanie warsztatu pracy sędziego oraz wiedza merytoryczna, mające odzwierciedlenie w danych statystycznych i wynikach badań aktowych, dają podstawy do przyjęcia, że kandydatka spełnia warunki do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w stopniu dobrym. Pozytywne opinie o kandydatce wydali Prezes Sądu Rejonowego w Koninie i Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego tego sądu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie na posiedzeniu w dniu 17 sierpnia 2022 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Karoliny Królikowskiej - Ziółkowskiej.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Karoliny Królikowskiej-Ziółkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koninie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wynik egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 19 kwietnia 2023 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 18 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).