Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.4.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 kwietnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 261/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 kwietnia 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wroclawia-Fabrycznej we Wrocławiu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Lesińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wroclawia-Fabrycznej we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

W dniu 8 grudnia 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Anny Lesińskiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 17 kwietnia 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować

Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Lesińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pani Anny Lesińskiej przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, odpowiednie doświadczenie i staż zawodowy, ilościowe i jakościowe wyniki jej pracy na stanowisku asesora sądowego, pozytywna ocena wizytatora na temat jej pracy i kwalifikacji oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Anna Lesińska spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.).

Rada dokonała oceny kandydatki kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Lesińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

2. Pani Anna Lesińska urodziła się w 1991 r. w Jeleniej Górze. W 2015 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2017 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie uzyskując łącznie 37,875 pkt. W 2019 r. po ukończeniu aplikacji sędziowskiej z wynikiem 106 pkt. ze sprawdzianów i praktyk, złożyła egzamin sędziowski, uzyskując 271,5 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2020 r. została mianowana z dniem 7 kwietnia 2020 r. do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Powierzone czynności orzecznicze wykonuje w XIV Wydziale Cywilnym. Jest autorką artykułu: Wyłączenie sędziego z uwagi na uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności czyli iudex suspectus w orzecznictwie sądów polskich, opublikowanego w Kwartalniku Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz publikacji zatytułowanej Udział prokuratora w postępowaniu cywilnym w teorii i praktyce, wydanej w ramach zbioru publikacji Zakładu Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Wrocławskiego pod tytułem - Postępowanie cywilne jako procesowa gwarancja praw chronionych konstytucyjnie. W latach 2015-2017, w ramach studiów doktoranckich, prowadziła zajęcia dla studentów z zakresu postępowania cywilnego, a w 2022 r. szkoliła aplikantów adwokackich i radcowskich.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Anny Lesińskiej sporządziła Pani Małgorzata Mróz - sędzia wizytator ds. egzekucyjnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Świdnicy. Wskazała, że kandydatka spełnia wszelkie warunki, by podjąć orzekanie na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Dane statystyczne wskazują, że Pani asesor, mimo objęcia referatu z dużą liczbą spraw starych, sprawnie prowadziła postępowania w każdej kategorii spraw. Wykazuje się dobrą znajomością prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz posiada umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce. Należy też podkreślić dobrą stabilność orzecznictwa Pani asesor - wyższą, niż średnia w wydziale, a także terminowość podejmowanych czynności i sporządzania uzasadnień. Sędzia wizytator oceniła pracę kandydatki pozytywnie, z uwagi na wysoki poziom merytoryczny, dobre wyniki statystyczne i cechy osobowościowe. Pani Anna Lesińska uzyskała również pozytywną opinię Prezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, którego zdaniem wykazała się umiejętnością bardzo dobrej organizacji pracy, rzetelnością i sumiennością w wykonywaniu obowiązków. W konkluzji Pan Prezes wyraził pogląd, że dotychczasowa postawa, predyspozycje oraz zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych w pełni predestynują Panią asesor do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 5 grudnia 2022 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Lesińskiej 12 głosami "za" (12 ocen bardzo dobrych, 0 ocen dobrych, 0 ocen dostatecznych), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Uznano, że kandydatka w stopniu bardzo dobrym spełnia merytoryczne warunki do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Lesińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wysoki wynik egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 19 kwietnia 2023 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 16 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).