Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.4.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 kwietnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 259/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 kwietnia 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Olgi Elżbiety Tomczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

W dniu 14 marca 2023 r. Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Olgi Elżbiety Tomczyk - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 17 kwietnia 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Olgi Elżbiety Tomczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pani Olgi Elżbiety Tomczyk przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, odpowiednie doświadczenie i staż zawodowy, ilościowe i jakościowe wyniki jej pracy na stanowisku asesora sądowego, pozytywna ocena wizytatora na temat jej pracy i kwalifikacji oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Olga Elżbieta Tomczyk spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.).

Rada dokonała oceny kandydatki kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Olgi Elżbiety Tomczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

2. Pani Olga Elżbieta Tomczyk urodziła się w 1988 r. w Skarżysku-Kamiennej. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 8 stycznia 2013 r. do 1 lutego 2013 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim, a od 12 marca 2013 r. do 31 grudnia 2015 r. na stanowisku asystenta sędziego w tym samym sądzie. W 2017 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie uzyskując łącznie 39 pkt. W 2019 r., po ukończeniu aplikacji sędziowskiej z wynikiem 110 pkt. ze sprawdzianów i praktyk, złożyła egzamin sędziowski, uzyskując 273,5 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2020 r. została mianowana z dniem 7 kwietnia 2020 r. do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Olgi Elżbiety Tomczyk sporządziła Pani Dorota Krawczyk, sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Wskazała, że opiniowana posiada bardzo dużą wiedzę z zakresu prawa cywilnego i procedury cywilnej. Wykazuje się ponadprzeciętną znajomością problematyki postępowania upadłościowego, w związku z czym służy pomocą merytoryczną w tym zakresie nawet sędziom o dużo dłuższym stażu orzeczniczym. Jest osobą niezwykle decyzyjną, co przekłada się na liczbę kończonych spraw i sporządzanych uzasadnień - w 2022 r. uplasowała się na drugim miejscu spośród 11 orzeczników w wydziale pod względem liczby sporządzonych uzasadnień. Terminowość podejmowanych czynności, metodyka pracy oraz wyniki statystyczne nie budzą zastrzeżeń. Również stabilność orzecznictwa jest na dobrym poziomie i przewyższa średnią wydziału. Sędzia wizytator podkreśliła, że kandydatka często korzysta z koncyliacyjnych metod rozwiązywania sporów, jest w czołówce orzeczników kierujących sprawy do mediacji. Co istotne Pani asesor nierzadko kończy w ten sposób złożone i wielopodmiotowe spory, unikając wieloletnich procesów. Opiniowana ma ugruntowaną metodykę pracy sędziego, umiejętnie prowadzi rozprawy sądowe, wydaj e w zdecydowanej większości trafne orzeczenia. Jest asesorem sprawnym, efektywnym, rzetelnym i zdyscyplinowanym, co czyni z niej bardzo dobrą kandydatkę na stanowisko sędziego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 13 marca 2023 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Olgi Elżbiety Tomczyk.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Olgi Elżbiety Tomczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wysoki wynik egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 19 kwietnia 2023 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 17 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).