Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.12.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 grudnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 1088/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 grudnia 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Kucharskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

W dniu 13 listopada 2023 r. Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Michała Kucharskiego - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa- Krowodrzy w Krakowie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.- dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 4 grudnia 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół - 3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" - postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Kucharskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pana Michała Kucharskiego przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Michał Kucharski spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.).

Rada dokonała oceny kandydata kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Kucharskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa- Krowodrzy w Krakowie.

2. Pan Michał Kucharski urodził się w 1990 r. w Końskich. W 2014 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 15 stycznia 2015 r. do 22 stycznia 2016 r. pracował jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. W latach 2016-2017 odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a następnie w latach 2017-2019 - aplikację sędziowską, którą ukończył uzyskując 106,5 pkt ze sprawdzianów i praktyk. Egzamin sędziowski złożył w dniu 14 listopada 2019 r., uzyskując 299 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2020 r. został mianowany do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie, w którym od 8 kwietnia 2020 r. do chwili obecnej orzeka w II Wydziale Karnym. Kandydat brał udział w szkoleniu e-leamingowym "Bezpieczeństwo informacji. Ochrona danych osobowych w Sądzie".

3. Ocenę kwalifikacji Pana Michała Kucharskiego sporządził Pan Jan Klocek - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Kielcach, który stwierdził, że kandydat w czasie orzekania w wydziale karnym wykazał się dużymi umiejętnościami wykładni i stosowania prawa karnego. Większość jego orzeczeń charakteryzuje się trafnością, a analiza sporządzonych uzasadnień wskazuje jednoznacznie na duży zakres wiedzy prawniczej zarówno w zakresie prawa procesowego, jak i materialnego.

Na wyróżnienie zasługuje niezwłoczność podejmowanych przez kandydata czynności procesowych, po wpłynięciu sprawy do referatu, kumulacja materiału dowodowego na rozprawie i wydawanie końcowych orzeczeń bezpośrednio po zakończeniu rozprawy. Także terminowość sporządzania uzasadnień jest wysoka, co potwierdza fakt, że w żadnej ze spraw nie doszło do stwierdzenia przewlekłości postępowania. Na podkreślenie zasługuje również więcej niż dobra stabilność orzecznictwa, procentowo lepsza od średniej Wydziału. Kultura osobista Pana asesora oraz stosunek do innych sędziów, pracowników sądu i uczestników postępowań sądowych nie budzą zastrzeżeń.

Reasumując sędzia wizytator stwierdził, że Pan Michał Kucharski jest dobrze przygotowany i zasługuje na rekomendowanie jego kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, które w dniu 6 listopada 2023 r. oddało na kandydaturę Pana Michała Kucharskiego 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się"; ze średnią arytmetyczną - 5,41. Kandydat uzyskał opinię wyróżniającą.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Kucharskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wynik egzaminu sędziowskiego, opinie służbowe, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 6 grudnia 2023 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).