Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.10.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 października 2023 r.

UCHWAŁA NR 870/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 października 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Płochy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

UZASADNIENIE

I

W dniu 30 sierpnia 2023 r. Prezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Agnieszki Płochy - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 9 października 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół 3 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Płochy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pani Agnieszki Płochy przemawiały (ocenione łącznie): odpowiednie doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji, ukończone studia podyplomowe, publikacja prawnicza, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Agnieszka Płocha spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.).

Rada dokonała oceny kandydatki kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Płochy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy.

2. Pani Agnieszka Płocha urodziła się w 1987 r. Świeciu. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Studia ukończyła z wyróżnieniem. W 2014 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując 47,5 pkt. W latach 2014-2017 odbywała aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którą ukończyła uzyskując 113,3653 pkt. ze sprawdzianów i praktyk. W 2019 r. złożyła egzamin sędziowski i uzyskała 228 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2020 r. została mianowana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy. Nominację asesorską odebrała dnia 7 kwietnia 2020 r. Orzeka w I Wydziale Cywilnym.

W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe w Center for American Law Studies Uniwersytet Warszawski Wydział Prawa i Administracji & University of Florida Fredric G. Levin College of Law (Centrum Prawa Amerykańskiego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziale Prawa Stanowego Uniwersytetu Floryda), uzyskując Certificate in American Law Studies (Certyfikat Kursu Prawa Amerykańskiego) z wynikiem dobrym. Brała także udział w Programie AIAKOS w Niemczech realizowanym przez Europejską Sieć Kształcenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN). W okresie studiów należała do sekcji cywilnej Kliniki Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką publikacji "Wyrok ETPCz stwierdzający naruszenie art. 6 ust. 1 EKPCz a wznowienie postępowania cywilnego w polskim porządku prawnym" (Polski Proces Cywilny 2016, nr 2, s. 290- 320).

Otrzymała opinie służbowe sporządzone przez Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego i Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, w których zgłoszono pewne zastrzeżenia do organizacji pracy i postawy kandydatki.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Płochy sporządził Pan Marek Paczkowski - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Toruniu. Wizytator stwierdził, że Pani asesor Agnieszka Płocha spełnia wszelkie wymogi do pełnienia urzędu sędziego i zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Wyniki pracy opiniowanej wyrażające się w opanowaniu wpływu w okresie objętym oceną, terminowość sporządzania uzasadnień, brak skarg administracyjnych dotyczących zarówno sprawności postępowania jak i kultury urzędowania, bardzo dobry wskaźnik stabilności orzecznictwa, ukończone studia podyplomowe wskazywałyby na to, że opiniowana jest bardzo dobrze przygotowana do wykonywania zawodu sędziego. Wizytator wskazał jednak, że ocena nie może nie uwzględniać okresów bezczynności, jakie zostały opisane i które są jedną z przyczyn długotrwałości postępowań w sprawach z referatu opiniowanej. Z tego powodu należy ocenić, że opiniowana jest dobrze przygotowaną kandydatką do objęcia stanowiska, o które się ubiega. Wizytator zaznaczył, że ma świadomość treści opinii służbowych przygotowanych przez przełożonych opiniowanej. Opinie te, w jego ocenie, nie mogą być jednak podstawą do stwierdzenia przez autora oceny braku kompetencji opiniowanej lub tego, że opiniowana może być uznana za niegodną pełnienia urzędu, o który się ubiega.

Kandydatka pismem z dnia 6 czerwca 2023 r. złożyła uwagi do oceny, z którymi Rada się zapoznała.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 29 sierpnia 2023 r. zaopiniowało kandydatkę pozytywnie - 5 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Płochy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Rada wzięła pod uwagę uzyskane przez kandydatkę opinie służbowe, jednak uznała, że podniesione w nich okoliczności nie wpływają na wysoką ocenę kompetencji kandydatki i jej predyspozycji do pełnienia urzędu sędziego. Rada przychyliła się przede wszystkim do stanowiska sędziego wizytatora, który dobrze ocenił pracę Pani asesor, podkreślając jej dobre wyniki statystyczne, opanowanie wpływu spraw i terminowość sporządzania uzasadnień. Rada uwzględniła także, ze w ocenianym okresie nie zarejestrowano żadnych skarg dotyczących sprawności czy kultury urzędowania kandydatki. Z tych względów Rada uznała, że Pani Agnieszka Płocha w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 10 października 2023 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 15 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).