Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.11.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 listopada 2023 r.

UCHWAŁA NR 1022/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 listopada 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Zenobii Dębowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

W dniu 11 października 2023 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Anny Zenobii Dębowskiej - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi o powołanie na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 6 listopada 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Zenobii Dębowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Anna Zenobia Dębowska spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i zawodowym, otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz jednogłośne poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Anna Zenobia Dębowska spełnia wymagania, określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 2492).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła: ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Zenobii Dębowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

2. Pani Anna Zenobia Dębowska urodziła się w 1976 r. w Łomży. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2001-2003 aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z łączna oceną dobrą. W 2003 r. była zatrudniona w Naczelnym Sądzie Administracyjnym Ośrodku Zamiejscowym w Łodzi na stanowisku asystenta sędziego. W latach 2003-2020 była zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, kolejno na stanowisku asystenta i starszego asystenta. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi z dnia 29 maja 2009 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 maja 2020 r. została mianowana z dniem 31 lipca 2020 r. do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, w którym powierzone czynności orzecznicze pełni w II Wydziale.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Anny Zenobii Dębowskiej sporządziła Pani Teresa Rutkowska - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, która pozytywnie oceniła wyniki pracy opiniowanej obejmujące jej organizację, terminowość i sprawność podejmowanych czynności procesowych. Podkreśliła, że jest ona bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, na co jednoznacznie wskazuje dotychczasowy przebieg i efekty pracy. Reasumując, wyraziła przekonanie, że Pani Anna Zenobia Dębowska spełnia wymogi formalne i merytoryczne uzasadniające przedstawienie jej kandydatury do powołania na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 22 września 2023 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Zenobii Dębowskiej.

5. Pani Anna Zenobia Dębowska posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku orzeczniczym. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną dobrą plus, odbyła również aplikację sądową i zdała egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że dysponuje znaczną wiedzą prawniczą oraz umiejętnościami predestynującymi ją do objęcia stanowiska sędziowskiego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Zenobii Dębowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także opinia środowiska sędziowskiego.

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 9 listopada 2023 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 15 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 16 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).