Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.9.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 września 2023 r.

UCHWAŁA NR 810/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 września 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Kariny Magdaleny Gniewek-Berezowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie.

UZASADNIENIE

I

W dniu 9 maja 2023 r. Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Kariny Magdaleny Gniewek-Berezowskiej - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie o powołanie na stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 18 września 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Kariny Magdaleny Gniewek-Berezowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie.

W ocenie zespołu Pani Karina Magdalena Gniewek-Berezowska spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu administracyjnego bowiem legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i zawodowym, otrzymała wyróżniającą ocenę kwalifikacji i jednogłośne poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Karina Magdalena Gniewek -Berezowska spełnia wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2492).

Rada dokonała oceny kandydatki kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Kariny Magdaleny Gniewek -Berezowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie.

2. Pani Karina Magdalena Gniewek-Berezowska urodziła się 22 października 1978 r. w Rzeszowie. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, złożyła we wrześniu 2005 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 2 listopada 2005 r. została zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie. Początkowo, obowiązki pełniła na stanowisku asystenta sędziego a następnie starszego asystenta sędziego w Wydziale II - Ogólnoadministracyjnym i Wydziale I - Finansowym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 września 2020 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie. Obowiązki orzecznicze pełni w Wydziale II - Ogólnoadministracyjnym. Podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Kariny Magdaleny Gniewek-Berezowskiej sporządziła Pani Alicja Polańska - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Z oceny wynika, że kandydatka posiada bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe, które umożliwiają jej sprawowanie urzędu sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jej przygotowanie zawodowe, zaangażowanie w pracy i doskonałe wyniki, uprawniają ją do objęcia stanowiska sędziego. Ogólna ocena pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Kariny Magdaleny Gniewek -Berezowskiej jest wyróżniająca.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie na posiedzeniu 24 kwietnia 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Kariny Magdaleny Gniewek-Berezowskiej jednogłośnie pozytywnie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie, które odbyło się 24 kwietnia 2023 r., kandydatura Pani Kariny Magdaleny Gniewek-Berezowskiej uzyskała 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Kariny Magdaleny Gniewek-Berezowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe uzyskane w pracy na stanowisku asystenta sędziego, starszego asystenta sędziego i obecnie asesora sądowego, wyróżniająca ocena kwalifikacyjna, wynik egzaminu sędziowskiego, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium i jednogłośne poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 19 września 2023 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 16 głosów, przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).