Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.4.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 kwietnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 254/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 kwietnia 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o pow ołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Kaczorowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

W dniu 14 marca 2023 r. Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Pawła Kaczorowskiego - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 17 kwietnia 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Kaczorowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pana Pawła Kaczorowskiego przemawiały przede wszystkim - oparte na wynikach - wnioski z przeprowadzonej oceny jego pracy jako asesora sądowego, które wskazują na niebudzące zastrzeżeń przygotowanie merytoryczne do wykonywania zawodu sędziego oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Paweł Kaczorowski spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217).

Rada dokonała oceny kandydata kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Kaczorowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

2. Pan Paweł Kaczorowski urodził się w dniu 28 kwietnia 1990 r. w Łodzi. W 2015 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 1 lutego 2016 r. do dnia 31 stycznia 2017 r. odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którą ukończył z wynikiem 46,5 pkt. W 2019 r. ukończył aplikację sędziowską i złożył egzamin sędziowski uzyskując 307 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2020 r. został mianowany z dniem 7 kwietnia 2020 r. do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Orzeka w III Wydziale Cywilnym.

3. Ocenę kwalifikacj i Pana Pawła Kaczorowskiego sporządziła Pani Agnieszka Bilkiewicz

- sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Płocku. Wizytator stwierdziła, że opinia końcowa dotycząca kandydata jest jednoznacznie pozytywna we wszystkich ocenianych aspektach. Opiniująca wskazała, że kandydat posiada odpowiedni zakres wiedzy prawniczej, pogłębianej szkoleniami. Dotychczasowe doświadczenie orzecznicze w III Wydziale Cywilnym należy ocenić jako wystarczające, obejmujące szeroką gamę zagadnień z zakresu prawa cywilnego. Przekłada się to bezpośrednio na dobry poziom i dużą stabilność orzecznictwa. Orzeczenia formalne i merytoryczne mają prawidłową formę i treść. Uzasadnienia orzeczeń (zapadających w toku postępowania oraz kończących) sporządzane są w ustawowym terminie. Odzwierciedlają bardzo duży nakład pracy Pana asesora, zmierzający do prawidłowego rozpoznania sprawy. Świadczą o dobrej znajomości orzecznictwa krajowego, w tym orzecznictwa Sądu Najwyższego. Uzasadnienia są jasne (także dla stron nieposiadających wykształcenia prawniczego), czytelne, precyzyjne i logiczne. Zawierają szczegółową podstawę faktyczną oraz pogłębioną ocenę prawną, precyzyjne odwołanie się do zgromadzonych w sprawie dowodów i ich ocenę. Pozwalają na kontrolę instancyjną. Przekłada się to na bardzo wysoki wskaźnik oddalonych apelacji. Pan Paweł Kaczorowski obowiązki orzecznicze wykonuje: profesjonalnie, terminowo, sumiennie i z dużym zaangażowaniem. Nadto, z właściwą kulturą osobistą. Starannie i prawidłowo planuje działania. Nie ma żadnych zastrzeżeń do Jego postawy oraz podejścia do wykonywania obowiązków. Reasumując, w ocenie sędzi wizytator przeprowadzona ocena prowadzi do wniosku, że Pan asesor Paweł Kaczorowski spełnia warunki do powołania na stanowisko Sędziego Sądu Rejonowego. Ma ku temu właściwe doświadczenie zawodowe.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 13 marca 2023 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Pawła Kaczorowskiego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Kaczorowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wysoki wynik egzaminu sędziowskiego oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 19 kwietnia 2023 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 19 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).