Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lublińcu.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.4.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 kwietnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 251/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 kwietnia 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lublińcu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Kowalczyka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lublińcu.

UZASADNIENIE

I

W dniu 7 marca 2023 r. Prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Pawła Kowalczyka - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Lublińcu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lublińcu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 17 kwietnia 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Kowalczyka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lublińcu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pana Pawła Kowalczyka przemawiały przede wszystkim - oparte na wynikach - wnioski z przeprowadzonej oceny jego pracy jako asesora sądowego, które wskazują na niebudzące zastrzeżeń przygotowanie merytoryczne do wykonywania zawodu sędziego oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Paweł Kowalczyk spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217).

Rada dokonała oceny kandydata kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Kowalczyka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lublińcu.

2. Pan Paweł Kowalczyk urodził się w dniu 7 września 1991 r. w Rudzie Śląskiej. W 2015 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 1 lutego 2016 r. do dnia 31 stycznia 2017 r. odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, którą ukończył z wynikiem 43 pkt. W 2019 r. ukończył aplikację sędziowską i złożył egzamin sędziowski uzyskując 249.5 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 2020 r. został mianowany z dniem 7 kwietnia 2020 r. do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Lublińcu. Orzeka w II Wydziale Karnym.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Kowalczyka sporządziła Pani Anna Kuboszek-Roman - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wizytator stwierdziła, że opinia końcowa dotycząca kandydata jest jednoznacznie pozytywna we wszystkich ocenianych aspektach. Opiniująca wskazała, że kandydat prowadzi postępowania bardzo sprawnie. W sposób rzetelny przygotowuje rozpoznanie sprawy wydając w tym celu szereg zarządzeń jeszcze przed rozpoczęciem przewodu sądowego. Podejmowane przez niego czynności są celowe. Prawidłowo dyscyplinuje uczestników postępowania. Ilość załatwianych przez niego spraw i stan referatu wskazują, że pracuje on wydajnie. Nie budzi także żadnych zastrzeżeń terminowość sporządzania uzasadnień. Wysoko należy ocenić poziom merytoryczny pracy kandydata. Sporządzane przez niego uzasadnienia są rzetelne, szczegółowe, zawierają wnikliwą ocenę zgromadzonego materiału dowodowego, na co kilkukrotnie zwracał uwagę sąd odwoławczy rozpoznający apelacje od orzeczeń wydanych przez kandydata. Przede wszystkim wskazują na znaczną wiedzę Pana Asesora z zakresu prawa karnego. Pan Asesor w sposób prawidłowy realizuje proces doskonalenia zawodowego. Cechuje go wysoka kultura osobista. Reasumując, sędzia wizytator stwierdziła, że badania aktowe i dane statystyczne dowodzą, iż Pan Paweł Kowalczyk pracuje rzetelnie, sprawnie i wydajnie, wykazując się przy tym bardzo dobrą znajomością przepisów prawa karnego materialnego jak i procesowego. Jest zatem bardzo dobrze przygotowany do wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego i w pełni zasługuje na powołanie go na to stanowisko.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie na posiedzeniu w dniu 6 marca 2023 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Pawła Kowalczyka.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Kowalczyka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lublińcu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

6. W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 19 kwietnia 2023 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 15 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).