Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1073/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Moniki Anny Krywow do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Pismem z 24 listopada 2022 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Moniki Anny Krywow - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 202Ir. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 19 grudnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Anny Krywow do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pani Monika Anna Krywow spełnia wymagania, określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2492), uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, jak również jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz wysoką ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Monika Anna Krywow spełnia wymagania, określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2492).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła: ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Moniki Anny Krywow do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

2. Pani Monika Anna Krywow urodziła się w 1974 r. w Warszawie. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W łatach 2008-2009 pracowała w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie jako asystent sędziego a w latach 2009-2010 - na stanowisku asystenta sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W latach 2010-2011 była zatrudniona jako prawnik w kancelarii adwokatów i radców prawnych w Warszawie. W latach 2011-2013 pracowała jako ekspert w Oddziale Specjalistycznym Administracji Architektoniczno-Budowlanej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. W latach 2013-2015 była zatrudniona jako asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, a w latach 2015-2019 - w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, przy czym od 2018 r. - jako starszy asystent sędziego. W latach 2015-2016 odbyła szkolenie dla asystentów sędziego i zdała egzamin końcowy z ogólną oceną dostateczną plus. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 kwietnia 2019 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Orzeka w Wydziale I. Brała udział w szkoleniach zawodowych i konferencjach naukowych.

Ponadto w latach 1995-1997 pracowała na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Biologii w Instytucie Biochemii jako technik, a w latach 1999-2003 pracowała w Lek Polska sp. z o.o. w Pruszkowie. Natomiast w latach 2004-2008 pracowała w Lek S.A. w Strykowie, w Biurze w Warszawie. Ponadto w 2012 r. otrzymała Nominację do Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy, a w 2022 r. ukończyła studia podyplomowe "Ceny Transferowe i Zarządzanie Podatkami" w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z wynikiem dobrym.

Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach uznał, że Pani asesor Monika Anna Krywow jest osobą rzetelnie wypełniającą swoje obowiązki, zawsze jest należycie przygotowana do narad wstępnych, w sposób zwięzły przedstawia stan sprawy tak podczas narad, jak i posiedzeń, posiada duży zasób wiedzy prawniczej, który stale jest poszerzany.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Anny Krywow sporządził Pan Mirosław Surma - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. W ocenie sędziego opiniującego Pani asesor prezentuje wysoki poziom wiedzy z zakresu administracyjnego prawa materialnego (podatkowego) oraz procedury administracyjnej (podatkowej) i sądowoadministracyjnej. Prezentuje dojrzały warsztat pracy, niewątpliwie ugruntowany wcześniejszą rzetelną, sumienną, wieloletnią i bardzo dobrze ocenianą przez przełożonych pracą, m.in. na stanowisku asystenta sędziego. Kandydatka w sposób prawidłowy i rzetelny, nie dopuszczając się uchybień lub naruszeń prawa, realizuje swoje obowiązki orzecznicze, w tym przestrzega terminów procesowych, zachowując przy tym wysoką kulturę osobistą oraz kulturę urzędowania. Dba również o realizację procesu swojego doskonalenia zawodowego. Wysoka ocena merytoryczna Pani asesor, jak i metodyki jej pracy obejmującej jej organizację, terminowość oraz sprawność podejmowanych czynności pozwalają stwierdzić, że Pani Monika Anna Krywow jest bardzo dobrą kandydatką na urząd sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Na posiedzeniu 24 października 2022 r. Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach jednomyślnie (6 głosów "za") pozytywnie zaopiniowało Panią Monikę Annę Krywow na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach 21 listopada 2022 r. pozytywnie oceniono kandydaturę Pani Moniki Anny Krywow, oddając 18 głosów "za", przy 5 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się" (łącznie oddano 28 głosów).

Pani Monika Anna Krywow uzyskała zatem jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Anny Krywow na stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: bardzo dobra ocena kwalifikacji obejmująca okres asesury, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa dnia 20 grudnia 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 15 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).