Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.12.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 grudnia 2022 r.

UCHWAŁA NR 1072/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 20 grudnia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Marcina Dziuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Pismem z 24 listopada 2022 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Tomasza Marcina Dziuka - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 202Ir. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 19 grudnia 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Tomasza Marcina Dziuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pan Tomasz Marcin Dziuk spełnia wymagania, określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2492), uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, jak również jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz wysoką ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Tomasz Marcin Dziuk spełnia wymagania, określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2492).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła: ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Marcina Dziuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach.

2. Pan Tomasz Marcin Dziuk urodził się w 1975 r. w Częstochowie. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1999-2000 pracował jako prawnik w Kancelarii Radcy Prawnego Macieja Krzystka w Toruniu a w latach 2001-2002 - w Kancelarii Prawniczej i Biurze Usług Podatkowych Zofii Kupczyk-Bednarskiej w Częstochowie. Po odbyciu w latach 1999-2003 aplikacji radcowskiej, w 2003 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem bardzo dobrym. W latach 2001-2007 zajmował stanowisko asystenta-nauczyciela akademickiego na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, w Katedrze Prawnych Problemów Zarządzania. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu z dnia 1 lipca 2003 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. W latach 2003-2005 prowadził indywidualną kancelarię radcy prawnego w Częstochowie, a następnie - w latach 2005-2009 był partnerem w Kancelarii Radców Prawnych Beza, Biewald i Dziuk spółka partnerska w Częstochowie. Od sierpnia 2008 r. był członkiem pozaetatowym Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie, a od 15 kwietnia 2009 r. - członkiem etatowym. W latach 2009-2019 wykonywał zawód radcy prawnego na podstawie umów cywilnoprawnych. Z dniem 1 marca 2017 r. został powołany na stanowisko Wiceprezesa Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 kwietnia 2019 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. W latach 2008-2012 odbył studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w Zakładzie Postępowania Administracyjnego. W latach 2014-2017 prowadził cykliczne wykłady dla aplikantów radcowskich Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu oraz był sędzią Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego tej Izby. Jest autorem dwóch publikacji z zakresu postępowania administracyjnego. Brał udział w szkoleniach zawodowych i konferencjach naukowych.

Przewodniczący Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach wskazał na duże zaangażowanie kandydata w pracę, otwartość na współpracę i pomoc w sytuacjach wymagających nieoczekiwanych zastępstw oraz wykazywaną przez niego sumienność wykonywania powierzonych mu obowiązków i rzetelne przygotowanie się do spraw.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Marcina Dziuka sporządził Pan Adam Jutrzenka -Trzebiatowski - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. W ocenie sędziego opiniującego Pan asesor Tomasz Marcin Dziuk jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu administracyjnego. Różnorodność spraw, w których orzekał jako sprawozdawca, stabilność orzecznictwa oraz treść uzasadnień orzeczeń, cechujących się starannością i wnikliwością, pozwala stwierdzić, że dysponuje on szeroką wiedzą z zakresu prawa administracyjnego, zarówno materialnego, jak i procesowego, a także procedury sądowoadministracyjnej. Istotne jest również jego uprzednie doświadczenie, zdobyte w związku z wykonywaniem zawodu radcy prawnego oraz orzekaniem w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Częstochowie, a także pracą naukową, popartą publikacjami. Analiza spraw wskazuje na bardzo dobre opanowanie metodyki pracy sędziego. Podsumowując sędzia opiniujący uznał, że Pan Tomasz Marcin Dziuk, zważywszy na jego wiedzę, dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz cechy osobiste, jest bardzo dobrym kandydatem na urząd sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków na tym stanowisku.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Na posiedzeniu 24 października 2022 r. Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach jednomyślnie (6 głosów "za") pozytywnie zaopiniowało Pana Tomasza Marcina Dziuka na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach 21 listopada 2022 r. pozytywnie oceniono kandydaturę Pana Tomasza Marcina Dziuka, oddając 24 głosy "za", przy 2 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (łącznie oddano 28 głosów).

Pan Tomasz Marcin Dziuk uzyskał zatem jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Tomasza Marcina Dziuka na stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: bardzo dobra ocena kwalifikacji obejmująca okres asesury, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa dnia 20 grudnia 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów).Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).