Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.11.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 listopada 2022 r.

UCHWAŁA NR 996/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 listopada 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Brzozowskiej-Kępy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 4 października 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Katarzyny Brzozowskiej-Kępy - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Żoliborza w Warszawie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2022 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Brzozowskiej -Kępy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją kandydatki przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena z ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego oraz poparcie środowiska sędziowskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Katarzyna Brzozowska-Kępa spełnia wymagania, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: "p.u.s.p.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła: ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Brzozowskiej-Kępy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie.

2. Pani Katarzyna Brzozowska-Kępa urodziła się w 1988 r. w Kozienicach. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 14 maja do dnia 13 listopada 2013 r. pracowała na stanowisku prawnika w Mar-Styl i Centrum Odszkodowań Marek Sałbut w Radomiu. Od dnia 15 maja 2014 r. do dnia 16 stycznia 2015 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta radcy prawnego w Kancelarii Radcy Prawnego Mariola Herman-Borusińska w Radomiu. Od dnia 26 stycznia 2015 r. do dnia 25 stycznia 2016 r. odbywała aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończyła, uzyskując łącznie 48 punktów. Od dnia 4 kwietnia 2016 r. do dnia 3 października 2018 r. odbywała w tej Szkole aplikację sędziowską, po ukończeniu której w listopadzie 2018 r. złożyła egzamin sędziowski uzyskując 298,5 punktów. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2019 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Żoliborza w Warszawie. Została skierowana do wykonywania obowiązków sędziowskich w II Wydziale Cywilnym tego Sądu, w którym pełni obowiązki do chwili obecnej. Kandydatka realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego przez uczestnictwo w szkoleniach.

Z przedstawionej przez Przewodniczącą II Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie opinii wynika, że kandydatka powierzone jej obowiązki wykonuje sumiennie. W zakresie wykonywanych czynności dba zawsze o wysoki poziom stosowania procedur i właściwy przebieg prowadzonych postępowań. We wskazanym okresie wykazała się zaangażowaniem w wykonywanie obowiązków służbowych. Jest osobą odpowiedzialną, solidną, sumienną. Prawidłowo organizuje czas pracy. Poziom wiedzy merytorycznej, znajomość przepisów prawa, orzecznictwa, poglądów doktryny został oceniony jako bardzo dobry. Panią asesor cechuje wysoka kultura osobista oraz prawidłowy stosunek do stron, przełożonych i pracowników administracyjnych sądu.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Brzozowskiej-Kępy sporządziła Pani Paulina Wawrzynkiewicz - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Z oceny tej wynika, że kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana merytorycznie do pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Analiza przedłożonych do oceny akt wskazuje, że posiada bardzo dobrą znajomość prawa i umiejętność zastosowania posiadanej wiedzy w praktyce. Pracuje w sposób efektywny i wydajny, o czym świadczą złożone do niniejszej opinii dane statystyczne. Wykazuje się dużą sprawnością i tempem podejmowania czynności w pozostających w referacie sprawach. Posiada umiejętności efektywnego zarządzania referatem i bardzo dobrej koncentracji materiału dowodowego, dzięki czemu postępowania sądowe toczą się sprawnie i bez zbędnej zwłoki. Orzeczenia wydane przez kandydatkę są prawidłowe, wskazują na bardzo dobrą znajomość prawa materialnego. Są zredagowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w sposób jasny i logiczny. Uzasadnienia charakteryzują się przejrzystością oraz logicznością wywodów prawnych. Sporządzone są poprawną polszczyzną i językiem prawniczym. Zawierają szereg odniesień do orzeczeń Sądu Najwyższego. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w okresie poddanym analizie tylko pięć orzeczeń wydanych przez opiniowaną zostało przez sąd okręgowy zmienionych, co stanowi zaledwie 1,8 % wszystkich orzeczeń. W opiniowanym okresie wniesiono 34 środki odwoławcze, wskaźnik zaskarżalności orzeczeń w stosunku do spraw pozostających w referacie wynosił zaledwie 12,5. Żadne orzeczenie nie zostało uchylone. Powyższe zestawienie świadczy między innymi o doskonałej znajomości przepisów prawa materialnego i umiejętności ich subsumpcji w stosunku do prawidłowo ustalonego stanu faktycznego. Analiza orzecznictwa opiniowanej dowodzi, że prezentuje ona bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej. Prowadzi sprawy z określoną koncepcją, sprawnie i starannie oraz z poszanowaniem ekonomii procesowej, a także posiada w pełni opanowany warsztat pracy sędziowskiej. Przedstawione powyżej świetne wyniki liczbowe, wysoka stabilność orzecznictwa uzasadniają przekonanie, że Pani asesor Katarzyna Brzozowska-Kępa jest w pełni przygotowana do pracy orzeczniczej w sądzie rejonowym na stanowisku sędziego. Reasumując, na podstawie analizy akt i wyników statystycznych oraz wobec pozytywnej opinii służbowej, sędzia wizytator stwierdziła, że kandydatka spełnia wymogi formalne i posiada niezbędne kwalifikacje do sprawowania urzędu sędziego sądu rejonowego. Ocena łączna na podstawie oceny merytorycznej asesora sądowego i oceny metodyki pracy asesora sądowego: pozytywna.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

Na posiedzeniu w dniu 20 lipca 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zaopiniowało Panią Katarzynę Brzozowską-Kępę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, oddając: 7 głosów "za" - 34 punkty, 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się".

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie w dniu 30 września 2022 r. na kandydaturę Pani Katarzyny Brzozowskiej-Kępy oddano: 21 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 5 głosów "wstrzymujących się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Brzozowskiej-Kępy na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa dnia 24 listopada 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 17 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).