Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.9.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 września 2022 r.

UCHWAŁA Nr 863/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 września 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Mateusza Cieślickiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 9 sierpnia 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego w Sosnowcu przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Mateusza Cieślickiego - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 14 września 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska.

W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na kandydaturę Pana Mateusza Cieślickiego oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Mateusza Cieślickiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Mateusza Cieślickiego przemawiały: spełnianie wymagań, określonych w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm.), kompleksowa ocena kwalifikacji oraz doświadczenie zawodowe. W ocenie zespołu kandydat daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ponadto, uzyskał pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Mateusz Cieślicki spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm. - dalej: "p.u.s.p.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Mateusza Cieślickiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

2. Pan Mateusz Cieślicki urodził się w 1987 r. w Dąbrowie Górniczej. Od 20 października 2008 r. do 28 lutego 2009 r. i od 27 maja do 30 czerwca 2009 r. pracował w kancelarii radcy prawnego w Gliwicach w zakresie obsługi biurowej. W 2009 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem studia administracyjne na Politechnice Śląskiej, uzyskując tytuł licencjata. Od 20 lipca 2009 r. do 23 stycznia 2015 r. był zatrudniony w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Katowicach w Wydziale Inwestycji i Referacie Geodezji, zajmując kolejno stanowiska: referenta, starszego referenta, podinspektora i inspektora. W 2014 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2015-2016 odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a następnie - w latach 2016-2018 - aplikację sędziowską. W listopadzie 2018 r. złożył egzamin sędziowski, uzyskując 297 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2019 r. został mianowany do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej. Orzeka do chwili obecnej w I Wydziale Cywilnym. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w licznych szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Mateusza Cieślickiego sporządziła Pani Agnieszka Polak - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Częstochowie, która oceniła pozytywnie kandydata na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Wyniki jego pracy świadczą o bardzo dobrym przygotowaniu merytorycznym do zajmowania stanowiska sędziego. Badane sprawy charakteryzowały się znaczną różnorodnością. Obejmowały skomplikowane zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego, w tym zobowiązań, spadkowego, rzeczowego, ochrony konsumentów. Analiza akt prowadzi do wniosku, że Pan asesor legitymuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa procesowego i materialnego oraz orzecznictwa i poglądów doktryny, stosował odpowiednie procedury odbierając zapewnienia spadkowe od wnioskodawców, a następnie uczestników postępowania, ograniczając je często do potwierdzenia treści zapewnienia spadkowego złożonego przez wnioskodawcę, co wynika z treści art. 671 § 1 k.p.c. Wydawane zarządzenia są kompleksowe, odpowiednie do stanu sprawy. Pan asesor precyzyjnie formułuje tezy dowodowe, co ułatwia pracę biegłym i daje stronom możliwość podejmowania odpowiednich czynności procesowych. Wskaźnik stabilności orzecznictwa w referacie kandydata jest bardzo wysoki, co uprawnia do dokonania bardzo dobrej oceny merytorycznej jego pracy. Na ocenę pozytywną zasługuje także metodyka pracy kandydata. Pan Mateusz Cieślicki zachowuje kulturę urzędowania, a jego postawa etycznomoralna nie budzi zastrzeżeń.

Reasumując, sędzia wizytator stwierdziła, że wiedza, wyniki pracy, cechy osobowości Pana Mateusza Cieślickiego uprawiają do pozytywnej oceny jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kandydat zgłosił uwagi do powyższej oceny kwalifikacji. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się z ich treścią, jednak uznała, że zgłoszone uwagi nie mają znaczącego wpływu na ocenę kandydatury Pana Mateusza Cieślickiego.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu, które na posiedzeniu w dniu 2 sierpnia 2022 r. pozytywnie zaopiniowało kandydata, oddając: 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Mateusza Cieślickiego na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: spełnianie wymagań, określonych w art. 61 § 1 p.u.s.p., ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 16 września 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 16 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów).

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).