Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 763/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Karola Marcina Wojasa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 28 czerwca 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Karola Marcina Wojasa - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 25 lipca 2022 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Karola Marcina Wojasa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Mysłowicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją kandydata przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena z ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Karol Marcin Wojas spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: "p.u.s.p.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Karola Marcina Wojasa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach.

2. Pan Karol Marcin Wojas urodził się 11 listopada 1990 r. W 2014 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 26 stycznia 2015 r. do 25 stycznia 2016 r. odbywał aplikację ogólną, którą ukończył uzyskują łącznie 46,5 punktów. Od 4 kwietnia 2016 r. do 3 października 2018 r. odbywał aplikację sędziowską, po ukończeniu której w listopadzie 2018 r. złożył egzamin sędziowski uzyskując 267,5 punktów. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2019 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Mikołowie. Został skierowany do orzekania w ł Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Mikołowie, gdzie pełni obowiązki do chwili obecnej. Kandydat realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego. W okresie pełnienia funkcji asesora brał udział w następujących szkoleniach: 2 grudnia 2019 r. - szkolenie organizowane przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach w przedmiocie "Zmiany w procedurze cywilnej", 6-7 luty 2020 r. - szkolenie organizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w przedmiocie "Podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji i negocjacji dla sędziów asesorów i referendarzy sądowych".

3. Ocenę kwalifikacji Pana Karola Marcina Wojasa sporządziła Pani Aleksandra Kłoda - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Wynika z niej, że kandydat dysponuje szeroką wiedzą z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, co umiejętnie wykorzystuje w pracy zawodowej. Lustracja akt wskazuje na dobre merytoryczne przygotowanie, prawidłową organizację pracy, wnikliwość i dostrzeganie istoty problematyki prawnej rozpoznawanych spraw. Czynności procesowe podejmowane są bardzo sprawnie, są przy tym celowe i adekwatne do stanu sprawy. Wydawane orzeczenia pod względem konstrukcyjnym są prawidłowe, a uzasadnienia zawierają wszystkie wymagane elementy i sporządzane są z dużą starannością. Zarządzenia są kompletne, jasne i precyzyjne. Sposób prowadzenia rozpraw nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń. W zakresie osiąganych przez opiniowanego wyników pracy w ujęciu statystycznym, które zobrazowane zostały w załączonych do oceny tabelach, zwrócić należy uwagę, że w okresie objętym oceną cały wpływ został opanowany. Terminowość sporządzania uzasadnień jest wzorcowa. Pewne zastrzeżenia budzi jedynie stabilność orzecznictwa. Na łącznie 37 rozpoznanych w okresie objętym oceną apelacji, w 18 sprawach orzeczenia zostały zmienione, a w jednej doszło do uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. Wydaj e się, że stosunkowo duży odsetek zmienionych orzeczeń, jak również stwierdzone w oparciu o lustrację akt uchybienia w toku procedowania są wynikiem nabywania dopiero doświadczenia orzeczniczego i w świetle całokształtu okoliczności branych pod uwagę przy sporządzaniu niniejszej oceny nie wpływają na ogólną pozytywną ocenę kandydata. Dodać należy, że jak wynika z opinii sporządzonej przez Przewodniczącą Wydziału opiniowany jest osobą zaangażowaną w pracę, a jego postępowanie i sposób wykonywania obowiązków nie budzą zastrzeżeń. Dał się poznać jako osoba o wysokiej kulturze osobistej. Do stron odnosi się z należytą kulturą i dbałością o zachowanie powagi urzędu. Także jego relacje z sędziami, asystentami i pracownikami sekretariatu nie budzą żadnych zastrzeżeń. Podsumowując powyższe stwierdzić należy, że wiedza z zakresu prawa cywilnego tak materialnego jak i procesowego, dobre opanowanie metodyki sędziego, prawidłowa organizacja pracy, sprawność postępowania, dobry poziom merytoryczny oraz kultura pracy uzasadniają przyjęcie, że Pan asesor Karol Marcin Wojas posiada kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Na posiedzeniu 21 czerwca 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach pozytywnie zaopiniowało Pana Karola Marcina Wojasa na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Mysłowicach (10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" z siłą poparcia 50 punktów na 66 punktów możliwych do uzyskania).

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Karola Marcina Wojasa na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Mysłowicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 28 lipca 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 17 głosów, nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).