Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 702/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Kingi Trześniewskiej-Struskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 26 maja 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Marty Kingi Trześniewskiej-Struskiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 11 lipca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Kingi Trześniewskiej-Struskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że rekomendowana kandydatka zdobyła doświadczenie zawodowe, uzyskała pozytywną opinię o swojej pracy, posiada dobrą stabilność orzecznictwa oraz uzyskała poparcie środowiska sędziowskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Marta Kinga Trześniewska-Struska spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia Tl lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz opinią środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Marty Kingi Trześniewskiej -Struskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu.

2. Pani Marta Kinga Trześniewska-Struska urodziła się w 1990 r. w Świdniku. W 2014 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Za pracę magisterską pod tytułem "Lustracja spółdzielni" otrzymała przyznany przez Krajową Radę Spółdzielczą dyplom uznania z nagrodą II stopnia w kategorii prac licencjackich, dyplomowych i magisterskich w ramach XI edycji konkursu na najlepszą pracę badawczą z zakresu spółdzielczości. Wiatach 2015-2016 odbywała aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończyła, uzyskując 46,4687 pkt., a w okresie od 4 kwietnia 2016 r. do 3 października 2018 r. - aplikację sędziowską, którą ukończyła, uzyskując 102 pkt. ze sprawdzianów i praktyk. W listopadzie 2018 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując 267 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2019 r. została mianowana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla W rocławia-F abrycznej we Wrocławiu. Obowiązki wykonuje w VIII Wydziale Gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach. Uzyskała pozytywną opinię Prezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia -Fabrycznej we Wrocławiu.

Ocenę pracy i kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Małgorzata Gliwińska - sędzia wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Legnicy, w ocenie której Pani asesor wykazała się bardzo dobrym opanowaniem przepisów prawa materialnego i procesowego, jak również technicznej strony pracy sędziego. Zdaniem sędzi wizytator opiniowana osiągnęła bardzo dobre wyniki z zakresu liczby spraw załatwionych oraz merytorycznej jakości orzecznictwa. Sędzia wizytator podkreśliła, że we wszystkich sprawach bardzo skomplikowanych,

Pani asesor podejmowała czynności niezwłocznie, nie było w jej referacie spraw zmienionych, a jedynie dwie sprawy były uchylone do ponownego rozpoznania, co wynikało z odmiennej oceny materiału dowodowego przez Sąd Odwoławczy. Dane statystyczne ujawniły także, że w referacie opiniowanej znajduje się bardzo mała liczba spraw tzw. starych. W ocenie sędzi wizytator powyższe uzasadnia wystąpienie z wnioskiem o powołanie Pani asesor na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu na posiedzeniu 23 maja 2022 r. pozytywnie zaopiniowało Panią asesor, która uzyskała 12 głosów "za" (w tym 12 - b. dobry, 0 - dobry, 0 - dostateczny), 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się" (łączna ocena: ze średnią - 5,0). Stwierdzono, że Pani asesor w stopniu bardzo dobrym spełnia merytoryczne warunki do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marty Kingi Trześniewskiej-Struskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, ocena kwalifikacyjna potwierdzająca rzetelną praktykę zawodową, posiadane umiejętności, predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 lipca 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 18 głosów, nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 18 osób).

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).