Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 700/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Pyrć do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie.

UZASADNIENIE

I

W dniu 20 czerwca 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Katarzyny Pyrć - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 11 lipca 2022 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Pyrć do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Katarzyny Pyrć przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego; dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe; wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, i jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Katarzyna Pyrć spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Pyrć do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie.

2. Pani Katarzyna Pyrć urodziła się 13 listopada 1990 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2014 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W 2016 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W 2018 r. ukończyła aplikację sędziowską i złożyła egzamin sędziowski z wynikiem 260 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2019 r. została mianowana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie. Powierzone czynności orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W okresie od 2 grudnia 2019 r. do 21 lutego 2020 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim przed porodem, od 22 lutego 2020 r. do 19 lutego 2021 r. na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2017 r. została laureatką I nagrody w półfinale konkursu THEMIS, zorganizowanego przez Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości, z zakresu międzynarodowej współpracy w sprawach karnych oraz laureatką II nagrody w finale konkursu THEMIS, z zakresu prawa do sprawiedliwego procesu w świetle art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i art. 47 Karty Praw Podstawowych.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Pyrć sporządziła Pani Ewa Talarczyk - sędzia wizytator ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Sędzia wizytator wskazała, że efektywny czas pracy Pani asesor poddany ocenie wynosił 18 miesięcy - z uwagi na zwolnienie lekarskie przed porodem oraz korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Niemniej, dokonana ocena kwalifikacyjna pracy Pani Katarzyny Pyrć wskazuje, że powierzone czynności wykonuje ona rzetelnie, starannie, z dużym zaangażowaniem, uzyskując przy tym dobre wyniki pracy, zarówno w kategoriach ilościowych, jak i jakościowych. Oceniająca zwróciła uwagę, że opiniowana bezzwłocznie podejmowała czynności w kierowanych do jej referatu sprawach, skrupulatnie zaznajamiała się ze zgromadzonym materiałem, podejmowała szybkie i trafne decyzje procesowe, dbając o nieprzedłużanie postępowania. Sprawnie stosuje prawo procesowe i dobrze opanowała warsztat pracy sędziego, prowadzi postępowanie w sposób przemyślany, dbając o przestrzeganie zasady koncentracji materiału dowodowego i szybkość postępowania. W okresie poddanym ocenie została stwierdzona przewlekłość w jednej sprawie prowadzonej przez kandydatkę. Wysoko należy ocenić merytoryczną jakość uzasadnień, a także terminowość ich sporządzania. Dostrzeżone podczas kontroli uchybienia nie wpływają na ostateczną pozytywną ocenę kwalifikacji i pracy Pani asesor.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie na posiedzeniu 14 czerwca 2022 r. jednogłośnie pozytywnie (8 głosów "za") zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Pyrć.

5. Pani Katarzyna Pyrć posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku orzeczniczym. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną dobrą plus, uzyskała 260 pkt. z egzaminu sędziowskiego. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe rzetelnie i z dużym zaangażowaniem.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Pyrć do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 14 lipca 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 18 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).