Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 689/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Natalii Więcek-Stępień do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

W dniu 13 maja 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Anny Natalii Więcek-Stępień - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 11 lipca 2022 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Natalii Więcek -Stępień do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Anny Natalii Więcek-Stępień przemawiało spełnianie wymagań ustawowych, treść oceny kwalifikacji oraz zdobyte przez nią doświadczenie zawodowe i uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie. Zespół podkreślił, że - w jego ocenie - kandydatka daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Anna Natalia Więcek-Stępień spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Natalii Więcek-Stępień do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie.

2. Pani Anna Natalia Więcek-Stępień urodziła się 26 września 1990 r. w Bieczu. W 2014 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2016 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W latach 2016-2018 odbywała aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończyła, uzyskując 113,5 pkt. ze sprawdzianów i praktyk. W listopadzie 2018 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując 302,5 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2019 r. została mianowana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Sródmieścia w Krakowie. Orzeka w V Wydziale Gospodarczym.

Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach.

Jak wynika z opinii służbowej, sporządzonej przez Przewodniczącą V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Sródmieścia w Krakowie, opiniowana prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej oraz umiejętność jej praktycznego zastosowania, dobrze opanowała warsztat pracy, zarówno w zakresie jego strony merytorycznej, jak i organizacyjnej. Ponadto wskazano, że kandydatka jest osobą kulturalną, uprzejmą i pozytywnie postrzeganą zarówno przez sędziów, jak i pracowników Wydziału.

3. Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Monika Gądek-Tamborska - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach, która stwierdziła, że metodyka pracy, w tym sprawność postępowań prowadzonych przez Panią asesor, nie budzi zastrzeżeń. Czynności podejmowane są terminowo, wydawane zarządzenia mające na celu przygotowanie rozprawy zmierzają do kumulacji materiału dowodowego i wydania orzeczenia po przeprowadzeniu pierwszej rozprawy, a przebieg rozpraw wskazuje na bardzo dobre przygotowanie opiniowanej do rozpoznania sprawy. Rozprawy odraczane są wyjątkowo, gdy zachodzi potrzeba kontynuowania postępowania dowodowego. Zarządzenia i orzeczenia formułowane są prawidłowo pod względem formalnym i merytorycznym. Zwraca uwagę dbałość o poszanowanie praw procesowych stron, udzielanie stosownych pouczeń. Na podkreślenie zasługuje wysoki poziom sporządzanych przez kandydatkę uzasadnień orzeczeń. Treść sporządzonych uzasadnień, umiejętne przytaczanie orzecznictwa sądów powszechnych, Sądu Najwyższego oraz doktryny wskazuje na rozległą i ugruntowaną wiedzę prawniczą oraz znajomość praktyki orzeczniczej. Podsumowując, sędzia wizytator wskazała, że - w świetle poczynionej analizy pracy opiniowanej - wnioski dotyczące przydatności Pani asesor do zawodu sędziego i spełniania przez nią wymogów dla objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego są pozytywne. Na wyróżnienie zasługiwały wyniki Pani asesor w zakresie opanowania wpływu, liczby załatwień, terminowość sporządzanych uzasadnień oraz stabilność orzecznictwa. Sędzia wizytator stwierdziła, że Pani asesor Anna Natalia Więcek-Stępień jest wartościową kandydatką na stanowisko sędziego sądu rejonowego i zasługuje na ocenę bardzo dobrą.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Na posiedzeniu 25 kwietnia 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Natalii Więcek-Stępień, oddając: 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (opinia wyróżniająca).

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Natalii Więcek-Stępień do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: bardzo dobra ocena kwalifikacji, obejmująca okres asesury, doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i wynik egzaminu sędziowskiego oraz wyróżniająca opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 14 lipca 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 19 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób).

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).