Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.7.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 lipca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 682/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 lipca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Niny Binczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Poludnie w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

W dniu 27 maja 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Niny Binczak - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 11 lipca 2022 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Niny Binczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Niny Binczak przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego; dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe; wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Nina Binczak spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Niny Binczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku. 2. Pani Nina Binczak urodziła się 20 października 1985 r. w Malborku. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 19 lutego 2014 r. do 20 stycznia 2015 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego. W 2016 r. ukończyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W 2018 r. ukończyła aplikację sędziowską i złożyła egzamin sędziowski z wynikiem 238 pkt. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2019 r. została mianowana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku. Powierzone czynności orzecznicze wykonywała w X Wydziale Karnym tego Sądu, a od 1 października 2021 r. została przeniesiona do VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Niny Binczak w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Małgorzata Lessnau-Sieradzka - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Oceniła, że przeanalizowany materiał wskazuje, że Pani asesor wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy prawniczej i umiejętnością jej praktycznego zastosowania. Nie budzi zastrzeżeń metodyka pracy - czynności podejmowane były sprawnie i bez zbędnej zwłoki, postępowanie prowadzone sprawnie, rozprawy dobrze przygotowane, odpowiednio do stanu sprawy. Także stabilność orzecznictwa opiniowanej jest bardzo dobra. W całym ocenianym okresie jedynie dwa wyroki zmieniono i dwa uchylono, kierując sprawę do ponownego rozpoznania. Uzasadnienia sporządzane przez opiniowaną są napisane językiem prawniczym, ale jednocześnie są zrozumiałe dla stron. Wzorowa jest również terminowość ich sporządzania. Wyniki przeprowadzonej kontroli prowadzą do pozytywnej oceny kandydatury Pani Niny Binczak na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Powyższe spostrzeżenia znalazły potwierdzenie również w opinii służbowej Prezesa Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku.

Ocenę kwalifikacji Pani Niny Binczak w zakresie spraw pracowniczych i ubezpieczeniowych przeprowadził Pan Radosław Buko - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Słupsku. Wskazał, że w związku z bardzo krótkim okresem orzekania w wydziale pracy, niewielką liczbę zakończonych spraw i brak spraw poddanych kontroli instancyjnej nie jest możliwe dokonanie oceny merytorycznej pracy Pani asesor, natomiast ocena metodyki pracy, obejmująca sprawność i terminowość, jest pozytywna. Opiniujący zauważył, że Pani asesor prowadziła w większości typowe sprawy, o różnym stopniu skomplikowania. Uzasadnienia orzeczeń były obszerne, lecz nie nadmiernie rozbudowane, zawierały szczegółową ocenę materiału dowodowego, oparte na dorobku judykatury i doktryny, sporządzane były terminowo. Pozytywna ocena Pani asesor znajduje potwierdzenie w opinii służbowej Przewodniczącej VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zarówno Przewodnicząca, jak i Prezes Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku zwrócili uwagę na szczególne obciążenie pracą Pani Niny Binczak ze względu na wylosowanie największej liczby spraw z referatów oczekujących.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu 24 maja 2022 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Niny Binczak (12 głosów "za").

5. Pani Nina Binczak posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku orzeczniczym. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną dobrą plus, a egzamin sędziowski złożyła z wynikiem 238 pkt. Z ocen kwalifikacyjnych wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i jest dobrze przygotowana do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego. Starannie i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, cechuje ją duże zaangażowanie oraz wysoka kultura osobista.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Niny Binczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść ocen kwalifikacyjnych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 14 lipca 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 18 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).