Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.6.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 403/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 czerwca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Fedorowicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 2 maja 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Pawła Fedorowicza - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodnicząca Rady wyznaczyła zespół, zawiadomiła Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 6 czerwca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Fedorowicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że rekomendowany kandydat zdobył doświadczenie zawodowe, uzyskał pozytywną opinię o pracy, posiada dobrą stabilność orzecznictwa oraz uzyskał poparcie środowiska sędziowskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Paweł Fedorowicz spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: doświadczeniem zawodowym kandydata oraz opinią środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Pawła Fedorowicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie.

2. Pan Paweł Fedorowicz urodził się w 1990 r. w Białymstoku. W 2014 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2016 r. ukończył aplikację ogólną, a w 2018 r. aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Egzamin sędziowski złożył w 2018 r., uzyskując 320 punktów. Z dniem 26 lutego 2019 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym.

Ocenę pracy i kwalifikacji kandydata sporządził Pan Mirosław Krzysztof Derda - wizytator ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Olsztynie,, który wyraził pogląd, że opiniowany posiada konieczne predyspozycje osobowościowe do orzekania w Sądzie Rejonowym w Olsztynie i niewątpliwie sprosta obowiązkom orzeczniczym. W opinii sędziego wizytatora Pan asesor jest orzecznikiem bardzo dobrze zorganizowanym, rzeczowym, konkretnym, bez tendencji do prowadzenia rozwlekłego postępowania dowodowego, a przy tym starannym, wnikliwym i dokładnym. Jego zdaniem opiniowany osiąga bardzo pozytywne wyniki z punktu widzenia sprawności postępowania i efektywności pracy. Sędzia wizytator zwrócił uwagę, że w poszczególnych sprawach wydanie nawet złożonych orzeczeń kończących postępowanie miało miejsce bezpośrednio po ostatniej rozprawie, a odroczenie rozpraw zawsze miało uzasadnienie ustawowe. W ocenie sędziego wizytatora sporządzane przez Pana asesora uzasadnienia wydanych orzeczeń przekonywały do argumentacji sądu, a zdecydowaną większość orzeczeń poddanych kontroli instancyjnej sąd odwoławczy pozostawił bez jakiekolwiek korekty. W ocenie sędziego wizytatora Pan asesor zdobyte doświadczenie umiejętnie wykorzystuje w praktyce.

Kandydat złożył uwagi do powyższej oceny, które zostały uwzględnione przez Krajową Radę Sądownictwa.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie na posiedzeniu w dniu 22 kwietnia 2022 r. pozytywnie zaopiniowało Pana Pawła Fedorowicza. Pan asesor uzyskał 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Fedorowicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Olsztynie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe, ocena kwalifikacyjna potwierdzająca rzetelną praktykę zawodową, posiadane umiejętności, predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 czerwca 2022 r. na Pana Pawła Fedorowicza oddano 19 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów. Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).