Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubartowie.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.1.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 stycznia 2022 r.

UCHWAŁA Nr 33/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 stycznia 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubartowie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Wojciecha Michała Weremczuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubartowie.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 14 maja 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Wojciecha Michała Weremczuka - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Lubartowie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubartowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska i jednogłośnie (3 głosami "za") postanowili zwrócić się, na podstawie art. 37a ustawy o KRS, o przeprowadzenie lustracji pracy Pana Wojciecha Michała Weremczuka.

Zespół postanowił nie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Wojciecha Michała Weremczuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lubartowie, z uwagi na konieczność zarządzenia przez Radę przeprowadzenia lustracji pracy asesora sądowego, zgodnie z art. 37a ustawy o KRS.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że dotychczas zgromadzony materiał nie pozwala na pozytywną rekomendację Pana Wojciecha Michała Weremczuka na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 24 czerwca 2021 r. podjęła uchwałę Nr 777/2021 w przedmiocie zarządzenia przeprowadzenia lustracji pracy Pana Wojciecha Michała Weremczuka - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Lubartowie.

Na posiedzeniu w dniu 11 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się z wynikami lustracji pracy kandydata z 6 września 2021 r. i - oceniając, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie - jednogłośnie (3 głosami "za") zadecydował o zwróceniu się do Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu o zlecenie kompleksowej lustracji pracy i kwalifikacji Pana Wojciecha Michała Weremczuka za cały okres orzekania przez niego w wydziale cywilnym, aż do chwili obecnej.

W dniu 4 stycznia 2022 r. do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęła kompleksowa ocena kwalifikacji kandydata, sporządzona na zlecenie Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 18 listopada 2021 r., na podstawie uchwały Nr 777/2021 Krajowej Rady Sądownictwa.

Na posiedzeniu w dniu 17 stycznia 2022 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Pana Wojciecha Michała Weremczuka oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Wojciecha Michała Weremczuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lubartowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Wojciecha Michała Weremczuka przemawiały: spełnianie wymagań, określonych w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.), kompleksowa ocena kwalifikacji oraz doświadczenie zawodowe. W ocenie zespołu kandydat daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ponadto, uzyskał pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Wojciech Michał Weremczuk spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: "p.u.s.p.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, i uwzględniła oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Wojciecha Michała Weremczuka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lubartowie.

2. Pan Wojciech Michał Weremczuk urodził się w 1985 r. w Lubartowie. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2009-2010 odbył aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 39,73 pkt. Od 1 stycznia do 31 marca 2011 r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 kwietnia 2011 r. do 20 września 2017 r. był zatrudniony w Sądzie Rejonowym w Lubartowie na stanowisku asystenta sędziego. Egzamin sędziowski złożył w październiku 2016 r. z wynikiem dobrym, uzyskując 240 pkt. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony. Orzekał w II Wydziale Karnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 lutego 2020 r. został przeniesiony z dniem 1 kwietnia 2020 r. na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Lubartowie. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Kandydat uczestniczył w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Wojciecha Michała Weremczuka sporządziła Pani Barbara Krukowska - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Zamościu, która stwierdziła, że poczynione ustalenia pozwalają na pozytywne zaopiniowanie kandydata na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lubartowie. Pan Wojciech Michał Weremczuk wykazuje w pracy duże zaangażowanie, pracowitość i sumienność. Szeroka wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności przekładają się na bardzo dobrą sprawność postępowania i dobry poziom orzecznictwa. Predyspozycje osobowościowe kandydata i przestrzeganie zasad etyki wykonywanego zawodu nie budzą zastrzeżeń.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan Dariusz Półtorak - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Siedlcach, który stwierdził, że analiza akt wykorzystanych w trakcie sporządzania oceny nie daje podstaw do uznania, że Pan Wojciech Michał Weremczuk posiadł na odpowiednim poziomie wiedzę teoretyczną i umiejętność jej stosowania oraz nabył doświadczenie w pracy orzeczniczej w stopniu wystarczającym do pełnienia funkcji sędziego sądu rejonowego. Liczba, rodzaj i skala uchybień stwierdzonych zarówno przez sąd odwoławczy, jak i w lustrowanych sprawach nie poddanych kontroli instancyjnej wskazuje na brak ze strony ocenianego umiejętności w stosowaniu w praktyce posiadanej wiedzy. Uchybienia te dotyczą zarówno błędów proceduralnych, które w jednym przypadku przybrały postać bezwzględnej przesłanki odwoławczej, a bardzo często skutkowały niewłaściwymi ustaleniami faktycznymi, jak i błędów w stosowaniu (subsumpcji) prawa materialnego do ustalonego stanu faktycznego. Widoczne są także dylematy decyzyjne przy podejmowaniu merytorycznych decyzji, co przejawia się w nagminnym odraczaniu wydawania wyroków i niejednokrotnym wznawianiu zamkniętego przewodu sądowego. Dlatego niezbędnym, w ocenie wizytatora, jest przez kontynuowanie pracy orzeczniczej dalsze doskonalenie przez kandydata umiejętności stosowania prawa w praktyce, w celu opanowania jej na poziomie wymaganym dla stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Kandydat zgłosił uwagi do oceny kwalifikacji, sporządzonej przez Pana Dariusza Półtoraka - sędziego wizytatora ds. karnych Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Lustrację pracy Pana Wojciecha Michała Weremczuka sporządzili: Pan Marek Klebanowicz - sędzia wizytator ds. kamo-wykonawczych w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, Pan Andrzej Tekieli - sędzia wizytator ds. karnych w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze oraz Pan Waldemar Masłowski - sędzia wizytator ds. karnych w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, którzy - po rozpatrzeniu uwag kandydata - we wnioskach końcowych stwierdzili, że podtrzymują ocenę Pana Dariusza Półtoraka - sędziego wizytatora ds. karnych Sądu Okręgowego w Siedlcach. Ich zdaniem, uwagi do oceny tak w zakresie analizy danych statystycznych, jak i analizy poszczególnych akt spraw, w tym także w kontekście postępowania odwoławczego - poza jednym wyjątkiem - okazały się niezasadne. W konkluzji wyrazili pogląd, że Pan asesor powinien kontynuować pracę orzeczniczą i doskonalić swoje umiejętności stosowania prawa.

Kompleksowa ocena kwalifikacyjna Pana Wojciecha Michała Weremczuka została sporządzona przez Pana Piotra Jarmundowicza - sędziego wizytatora ds. cywilnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w oparciu o zarządzenie Prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 18 listopada 2021 r.

Sędzia wizytator wskazał, że kandydat pełni obowiązki asesora sądowego od 21 września 2017 r., spełnia zatem wymogi formalne do kandydowania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Uzyskane przez niego wyniki ilościowe i jakościowe są bardzo dobre. Dobra jest terminowość sporządzania uzasadnień, a opracowane przez opiniowanego pisemne motywy rozstrzygnięć cechuje umiejętność przedstawienia logicznej argumentacji i wniosków, wyrażonych w zwięzły i komunikatywny sposób oraz zdolność do właściwego wyeksponowania występujących w sprawach problemów prawnych, przy jednoczesnym posługiwaniu się poprawnym i zrozumiałym dla stron językiem. Szczególnie wartym podkreślenia jest brak orzeczeń uchylonych do ponownego rozpoznania, co wskazuje na staranne prowadzenie postępowania i dążenie do wyjaśniania istoty sporu, a także dbałość o właściwe przygotowanie rozpraw i koncentrację materiału dowodowego. Powyższe świadczy o umiejętności Pana asesora podejmowania decyzji oraz ich należytego argumentowania, a tym samym przesądza o jednoznacznie pozytywnej ocenie pracy.

Pan asesor Wojciech Michał Weremczuk, pomimo stosunkowo krótkiego okresu pracy na stanowisku orzeczniczym, w sprawach cywilnych jest doświadczonym orzecznikiem, posiada umiejętność wytworzenia koncepcji prowadzenia sprawy i postępowania dowodowego, a następnie właściwego stosowania przepisów proceduralnych. Podejmowane przez niego w ocenianych sprawach czynności cechuje terminowość, staranność, dokładność i adekwatność do stanu postępowania. Stwierdzone uchybienia mają charakter proceduralny, które bardzo łatwo można wyeliminować. Z tego względu nie mogą w żadnym wypadku mieć wpływu na końcowy wniosek oceny jego pracy. W ocenie sędziego wizytatora praca Pana asesora zasługuje na wysoką ocenę zarówno z uwagi na posiadane przez niego kwalifikacje merytoryczne, jak również metodykę pracy i posiadane doświadczenie, zdobyte podczas pracy na stanowisku asystenta sędziego. Istotnym jest również okoliczność, że w okresie objętym oceną nie było żadnych skarg o charakterze administracyjnym a dotyczących niewłaściwego zachowania się opiniowanego w stosunku do stron lub osób, z którymi stale współpracuje w Sądzie Rejonowym w Lubartowie.

W konsekwencji przeprowadzona analiza danych statystycznych i akt spraw pozwala na rekomendowanie Pana asesora na stanowisko sędziego sądu rejonowego, do którego predestynują go zarówno cechy osobowości, wysoki poziom wiedzy prawniczej i zdobyte umiejętności.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie, które na posiedzeniu w dniu 26 kwietnia 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Pana Wojciecha Michała Weremczuka na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lubartowie.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Wojciecha Michała Weremczuka na stanowisko sędziego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: spełnianie wymagań, określonych w art. 61 § 1 p.u.s.p., oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 19 stycznia 2022 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 16 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).