Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 listopada 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1504/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Dańczaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 15 października 2021 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Pawła Dańczaka - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 15 listopada 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Dańczaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pana Pawła Dańczaka przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa - prawa i postępowania administracyjnego, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na posiedzeniu 30 września 2021 r. jednogłośnie (4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się") pozytywnie zaopiniowało Pana Pawła Dańczaka na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat spełnia wymagania, określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 137; dalej: p.u.s.a).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS oraz wymogiem z art. 6 § 1 p.u.s.a. i uwzględniła kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe kandydata, wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Pawła Dańczaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

2. Pan Paweł Dańczak urodził się w 1982 r. w Łęczycy. W 2006 r. ukończył studia na kierunku administracja na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2007 r. jest zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, początkowo na stanowisku asystenta a od 1 maja 2014 r. - adiunkta (w Katedrze Postępowania Administracyjnego i Sądowej Kontroli Administracji). W latach 2009-2011 prowadził szkolenia z zakresu postępowania administracyjnego w spółce prawa handlowego w Łodzi. Od lipca 2010 r. do chwili obecnej pełni funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi. Na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. Decyzja administracyjna w indywidualnych sprawach studentów i doktorantów oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 11 kwietnia 2014 r. został mu nadany stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa - prawa i postępowania administracyjnego. Rozprawa doktorska kandydata uzyskała nagrodę główną w VIII edycji konkursu Złote Skrzydła Dziennika Gazeta Prawna w kategorii prawo administracyjne. W 2014 r. ukończył na Uniwersytecie Łódzkim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od lipca 2014 r. do chwili obecnej jest konsultantem w Zespole Radców Prawnych Uniwersytetu Łódzkiego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 maja 2018 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Orzekał w Wydziale IV Orzeczniczym tego Sądu. Z dniem 1 września 2020 r. zostało mu powierzone pełnienie funkcji Prodziekana do spraw studenckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Z dniem 1 kwietnia 2021 r., na własny wniosek, został przeniesiony przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego na stanowisko asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Do chwili obecnej orzeka w Wydziale III Orzeczniczym tego Sądu. Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Jest autorem lub współautorem licznych publikacji. Prowadzi działalność naukowodydaktyczną, w tym również w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej im. Prof. Szczepana A. Pieniążka w Skierniewicach (w latach 2006-2011 i 2014-2016) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach (w 2017 r.). Był trzykrotnie nagrodzony nagrodą Rektora Uniwersytetu Łódzkiego III stopnia za działalność organizacyjną. Uzyskał także nagrodę Rektora Uniwersytetu Łódzkiego II stopnia za działalność naukową.

3. Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Dorota Pędziwilk-Moskal - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Stwierdziła, między innymi, że Pan Paweł Dańczak prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy z zakresu administracyjnego prawa materialnego oraz procedury administracyjnej i sądowoadministracyjnej, posiada bardzo dobre umiejętności analityczne i dojrzały warsztat pracy, co przekłada się na wysoki poziom i bardzo dobrą stabilność jego orzecznictwa. Reasumując, sędzia opiniująca oceniła, że Pan asesor Paweł Dańczak jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na posiedzeniu 30 września 2021 r. jednomyślnie (4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się") pozytywnie zaopiniowało Pana Pawła Dańczaka na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Kandydat przedstawiony przez Radę z wnioskiem o powołanie uzyskał zatem jednogłośne poparcie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Pawła Dańczaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków asystenta i adiunkta w Katedrze Postępowania Administracyjnego i Sądowej Kontroli Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, konsultanta w Zespole Radców Prawnych Uniwersytetu Łódzkiego oraz na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie i w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa - prawa i postępowania administracyjnego, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny pracy kandydata i jego kwalifikacje zawodowe, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego w wojewódzkim sądzie administracyjnym, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 listopada 2021 r. na Pana Pawła Dańczaka oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).