Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.10.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 października 2020 r.

UCHWAŁA Nr 820/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 października 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Magdaleny Dobek-Rak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Pismem z 24 września 2020 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Magdaleny Dobek-Rak - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 26 października 2020 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Dobek-Rak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Magdaleny Dobek-Rak przemawiał całokształt okoliczności, a przede wszystkim: odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz wysoka ocena kwalifikacyjna obejmująca okres asesury, z której wynikają bardzo dobre wyniki statystyczne i efektywność pracy kandydatki. Ponadto zespół uwzględnił, że Pani Magdalena Dobek-Rak otrzymała poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się") oraz pozytywną opinię Kolegium tego Sądu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Magdalena Dobek-Rak spełnia wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2167, ze zm.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Magdaleny Dobek-Rak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku.

2. Pani Magdalena Dobek-Rak urodziła się w 1976 r. w Gdańsku. W 2000 r. ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2000 r. ukończyła także Studium Prawa Angielskiego i Europejskiego na University of Cambridge, Board of Continuing Education, Faculty of Law, Centre for European Legal Studies, A Course by Corespondecne with Tutoring, a w 2001 r. Podyplomowe Studium Prawa Podatkowego w Wyższej Szkole Finansów i Rachunkowości w Sopocie. W latach 2001-2004 pracowała na stanowisku prawnika w kancelariach adwokackich i radców prawnych w Gdańsku. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od maja 2004 r. do listopada 2017 r. była zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku początkowo na stanowisku asystenta sędziego, następnie asystenta sędziego - specjalisty do spraw orzecznictwa, a od października 2011 r. starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w Wydziale II tego Sądu. W 2008 r. ukończyła studia doktoranckie w zakresie nauk prawnych na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2009 r. ukończyła szkolenie zorganizowane w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dla asystentów sędziego, składając egzamin końcowy z oceną dobrą plus. W latach 2007-2013 pełniła funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 4 lipca 2017 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Orzeka w Wydziale II tego Sądu. Uczestniczy w konferencjach naukowych, jest autorką lub współautorką pięciu publikacji z zakresu prawa handlowego i prawa administracyjnego.

3. Kandydatka otrzymała ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Joannę Wojciechowską - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Z oceny tej wynika, że dane statystyczne kandydatki wskazują na bardzo dobry stopień opanowania spraw w referacie. Efektywność jej pracy należy ocenić jako bardzo dobrą. Kandydatka sporządzała uzasadnienia orzeczeń w większości przed upływem czternastodniowego terminu, co świadczy o sprawności w organizacji pracy i bardzo dobrym przygotowaniu do rozpraw. Na 29 rozpoznanych skarg kasacyjnych od orzeczeń kandydatki, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił 22 skargi, 3 skargi uwzględnił (w 2 sprawach wyroki uchylono i przekazano sprawy do ponownego rozpoznania, w 1 sprawie Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok i oddalił skargę), w 4 sprawach postępowania kasacyjne umorzono. Podsumowując, opiniująca wskazała, że kandydatka posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, które umożliwiają jej sprawowanie urzędu sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jej przygotowanie zawodowe, zaangażowanie w pracy i doskonałe wyniki świadczą, że w pełni zasługuje na poparcie jej kandydatury. Opiniowana cały czas podnosi swoje kwalifikacje. Postawa kandydatki, która dąży do sporządzania uzasadnień wyroków w ustawowym terminie, jak i przygotowania ich w sposób jasny i zrozumiały dla stron postępowania (które w większości nie są profesjonalistami) zasługuje na wyróżnienie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Na posiedzeniu 18 września 2020 r. Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku jednogłośnie podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pani Magdaleny Dobek-Rak na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku 18 września 2020 r. pozytywnie oceniono kandydaturę Pani Magdaleny Dobek-Rak, oddając 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Pani Magdalena Dobek-Rak uzyskała zatem jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku oraz bardzo wysoką ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Dobek-Rak na stanowisko sędziego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: bardzo dobra ocena kwalifikacji obejmująca okres asesury, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku oraz jednogłośne poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego Sądu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 27 października 2020 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów, przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).