Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 września 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1262/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Maja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Pan Michał Maj - asesor sądowy w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie wniósł o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 20 września 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Maja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Śródmieścia w Warszawie.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Michała Maja przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego; dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe; wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Michał Maj spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Maja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie.

2. Pan Michał Maj urodził się 2 czerwca 1985 r. w Łodzi. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji ogólnej oraz aplikacji sędziowskiej, w 2014 r. złożył egzamin sędziowski z oceną ogólną bardzo dobrą. Od 6 października 2014 r. pracował na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. Obowiązki wykonywał w XVI Wydziale Cywilnym i XV Wydziale Ksiąg Wieczystych. W 2017 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa i ekonomii rynku kapitałowego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, z wynikiem dobrym plus. Z dniem 21 września 2017 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, w którym obowiązki wykonuje w I Wydziale Cywilnym. Pan asesor podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Michała Maja sporządziła Pani Anna Szymańska-Grodzka - sędzia wizytator Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, która wskazała, że sprawność, efektywność, organizacja oraz wydajność pracy kandydata - w świetle danych statystycznych - pozostawała na wysokim poziomie. Kompetencje zawodowe w zakresie metodyki pracy, kultury i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. Pan asesor jest sprawnym orzecznikiem, logicznym i precyzyjnym przy podejmowaniu decyzji. Obok licznych obowiązków orzeczniczych podwyższa swoje umiejętności zawodowe. Bardzo dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez niego uzasadnienia orzeczeń. Cechuje je zwięzłość, przejrzystość oraz zachowanie nienagannych zasad wykładni prawa i logiki argumentacji. Orzecznictwo Pana asesora, poddane kontroli instancyjnej, pozostaje na dobrym poziomie. Stabilność orzecznictwa jest satysfakcjonująca i mieści się, względnie przekracza, średnią swojego Wydziału i Sądu. Kultura urzędowania Pana Michała Maja, obejmująca zarówno kulturę osobistą, jak i stosunek do stron, nie budziła żadnych zastrzeżeń. W ocenie sędzi wizytator Pan asesor w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Do zgłoszenia kandydat załączył pozytywną opinię służbową.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 4 sierpnia 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Pana Michała Maja, oddając 10 głosów "za" (48 pkt), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu 27 sierpnia 2021 r. na Pana Michała Maja oddano: 25 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się".

5. Pan Michał Maj posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku orzeczniczym. Wyższe studia prawnicze ukończył z oceną dobrą, a egzamin sędziowski złożył z oceną ogólną bardzo dobrą. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe rzetelnie i z dużym zaangażowaniem.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Maja do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie i poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 21 września 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 18 głosów, nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).