Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 września 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1254/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Alicji Cymańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie.

UZASADNIENIE

I

Pani Alicja Cymańska - asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Wołominie wniosła o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 20 września 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Alicji Cymańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Alicji Cymańskiej przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego; dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe; wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Alicja Cymańska spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Alicji Cymańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie.

2. Pani Alicja Cymańska urodziła się 1 lipca 1986 r. w Kędzierzynie-Koźlu. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji ogólnej oraz aplikacji sędziowskiej, w 2016 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną ogólną dobrą. Z dniem 1 grudnia 2016 r. rozpoczęła pracę na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Z dniem 21 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wołominie, w którym obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Alicji Cymańskiej sporządziła Pani Joanna Szekowska-Krym - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Warszawie, która wskazała, że powierzone jej czynności Pani asesor wykonuje rzetelnie, starannie, z dużym zaangażowaniem, uzyskując przy tym bardzo dobre wyniki pracy.

Kompetencje zawodowe w zakresie metodyki pracy, kultury i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą żadnych zastrzeżeń. Bardzo dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez opiniowaną uzasadnienia orzeczeń. Jej orzecznictwo, poddane kontroli instancyjnej, pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Kultura urzędowania Pani Alicji Cymańskiej nie budziła żadnych zastrzeżeń. Sposób komunikowania się z uczestnikami postępowania podczas rozprawy jest kulturalny i spokojny, pouczenia zrozumiałe. Właściwa organizacja pracy, systematyczność, rzetelność, właściwe przygotowanie merytoryczne, a także dbałość o kulturę urzędowania - w ocenie sędzi wizytator - w pełni predysponują Panią Alicję Cymańską do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Do zgłoszenia kandydatka załączyła pozytywną opinię służbową.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie na posiedzeniu 24 sierpnia 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Panią Alicję Cymańską, oddając 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

5. Pani Alicja Cymańska posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe na stanowisku orzeczniczym. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną bardzo dobrą, a egzamin sędziowski złożyła z oceną ogólną dobrą. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe rzetelnie i z dużym zaangażowaniem.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Alicji Cymańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wołominie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 21 września 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 17 głosów, nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. ł-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).