Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorlicach.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.9.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 września 2021 r.

UCHWAŁA Nr 1160/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 września 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorlicach

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Jagody Mormul do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorlicach.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 7 lipca 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Jagody Mormul - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Gorlicach o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorlicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 6 września 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska.

Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Jagody Mormul do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gorlicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją kandydatki przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena z ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz pozytywna ocena Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Jagoda Mormul spełnia wymagania, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: "p.u.s.p.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Jagody Mormul do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorlicach.

2. Pani Jagoda Mormul urodziła się 2 stycznia 1988 r. w Jarosławiu. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 4 listopada do 31 grudnia 2013 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 27 stycznia 2014 r. do 26 stycznia 2015 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 45,5 pkt. Od 30 marca 2015 r. do 30 września 2017 r. odbywała aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując 105 pkt. W październiku 2017 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, osiągając 290 pkt. Z dniem 4 grudnia 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gorlicach, w którym wykonuje czynności sędziego w I Wydziale Cywilnym. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych. Ponadto jest autorką publikacji pt.: "Sybsydiarna właściwość prawa polskiego - konstrukcja art. 10 ust. 2 p.p.m." Przegląd Sądowy z 2014 r., nr 5.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Jagody Mormul sporządziła Pani Anna Krawczyk - sędzia Sądu Rejonowego del. do Sądu Okręgowego w Krakowie. Z oceny tej wynika, że analiza wyników pracy i akt postępowań sądowych w referacie opiniowanej prowadzi do wniosku, że opanowała warsztat pracy sędziego na poziomie dostatecznym tak pod względem terminowości, jak i sprawności podejmowanych czynności procesowych oraz organizacyjnym. Dostrzeżone uchybienia mają charakter incydentalny albo są mniejszej wagi, wynikają przy tym z budowanego wciąż doświadczenia procesowego. Warsztat pracy Pani asesor pod względem sprawności postępowań odniesionych do poszczególnych spraw wyraźnie poprawia się w stosunku do okresu tworzenia referatu i rokuje pozytywnie. Postępowania egzekucyjne opiniowana prowadzi w sposób wzorowy. Pani asesor prezentuje bardzo dobry poziom wiedzy prawniczej, czego wyrazem jest niska zaskarżalność orzeczeń oraz bardzo dobra stabilność orzeczeń (tak incydentalnych i kończących postępowanie w instancji). Opiniowana rozpoznaje sprawy o bardzo szerokim spektrum trudności merytorycznej i procesowej, także takie, które w praktyce orzeczniczej pojawiają się nieczęsto lub wymagają szczególnej analizy prawnej. Kandydatkę cechuje właściwa kultura urzędowania, odpowiednia wrażliwość społeczna i pracowitość, ta ostatnia wyrażająca się nie tylko w niewielkiej absencji, ale i umiejętności opanowania wpływu blisko tysiąca akt w pierwszym kwartale orzekania, dostrzeżona przy tym i doceniona w środowisku pracy. Łączna ocena kwalifikacji Pani asesor Jagody Mormul jest pozytywna. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła uwagi do oceny kwalifikacji wniesione przez kandydatkę.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Na posiedzeniu 5 lipca 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pani Jagody Mormul na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gorlicach (6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

Na posiedzeniu 12 lipca 2021 r. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Nowym Sączu pozytywnie oceniło kandydaturę Pani Jagody Mormul na stanowisko sędziego

Sądu Rejonowego w Gorlicach (13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Jagody Mormul na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gorlicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena z ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz pozytywna ocena Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 7 września 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 20 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).