Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 686/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Sabiny Małgorzaty Ławniczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 14 kwietnia 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Sabiny Małgorzaty Ławniczak - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 7 czerwca 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sabiny Małgorzaty Ławniczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pani Sabiny Małgorzaty Ławniczak przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego, publikacje prawnicze oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Sabina Małgorzata Ławniczak spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Sabiny Małgorzaty Ławniczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu.

2. Pani Sabina Małgorzata Ławniczak urodziła się 16 listopada 1987 r. w Łodzi. Od października 2007 r. do września 2011 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta studenckiego w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie Viadrina. W 2010 r. na tym Uniwersytecie uzyskała z wynikiem dobrym tytuł bachelor w zakresie studiów - Bachelor of German and Polish Law. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie ukończyła w lutym 2013 r., natomiast aplikację sędziowską ukończyła w czerwcu 2017 r.

Egzamin sędziowski złożyła w październiku 2015 r. z wynikiem celującym. Z dniem 17 grudnia 2015 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rawie Mazowieckiej. Obowiązki orzecznicze wykonywała w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych, następnie w I Wydziale Cywilnym, a potem w II Wydziale Karnym. Z dniem 21 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zgierzu. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Jest współautorką kilku publikacji prawniczych w języku niemieckim. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

3. Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Arkadiusz Lisiecki - wizytator do spraw cywilnych, sędzia Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim w stanie spoczynku. Wynika z niej, że kandydatka uzyskuje bardzo dobre wyniki ilościowe i jakościowe. Badania aktowe oraz wyniki jej pracy wskazują na bardzo dobrą znajomość i umiejętność stosowania przepisów prawa materialnego, procesowego oraz przepisów regulaminowych. Pani asesor, w ocenie opiniującego, posiada opanowaną i ugruntowaną technikę pracy sędziego. Umiejętnie prowadzi rozprawy sądowe, wydaje trafne orzeczenia, a pisemne ich motywy sporządza w terminie ustawowym i na bardzo dobrym poziomie. Na uwagę i docenienie zasługuje także fakt, że Pani asesor podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych. Mając powyższe na względzie, to jest poziom merytoryczny orzecznictwa, sprawność i efektywność podejmowanych czynności, realizację procesu doskonalenia zawodowego, kulturę urzędowania oraz poszanowanie praw stron przy rozpoznawaniu spraw, sędzia wizytator stwierdził, że Pani asesor jest predestynowana do wykonywania zawodu sędziowskiego. W jego ocenie Pani Sabina Małgorzata Ławniczak zasługuje na ocenę łączną - bardzo dobrą.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Sabinę Małgorzatę Ławniczak.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sabiny Małgorzaty Ławniczak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgierzu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie: bardzo dobra ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, ocena celująca z egzaminu sędziowskiego oraz bardzo dobra na dyplomie ukończenia studiów prawniczych, publikacje prawnicze, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 10 czerwca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 19 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).