Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 674/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marcina Mateusza Cichońskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 13 kwietnia 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Marcina Mateusza Cichońskiego - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Podgórza w Krakowie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 czerwca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Marcina Mateusza Cichońskiego oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Mateusza Cichońskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych: ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego

przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa. Za rekomendowaniem kandydata, w ocenie zespołu, przemawia także wyróżniające zaangażowanie w pracę zawodową, dające gwarancję należytego sprawowania urzędu sędziego sądu rejonowego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że rekomendowany kandydat zdobył doświadczenie, uzyskał pozytywne oceny kwalifikacji, posiada dobrą stabilność orzecznictwa oraz uzyskał poparcie środowiska sędziowskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Marcin Mateusz Cichoński spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydata oraz opinią środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Marcina Mateusza Cichońskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie.

2. Pan Marcin Mateusz Cichoński urodził się 5 kwietnia 1986 r. w Krakowie. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W 2011 r. ukończył aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 43,38 punktów. W 2014 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 285 punktów. Z dniem 15 października 2014 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. W 2016 r. ukończył aplikację sędziowską. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. został mianowany asesorem sądowym z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony, z powierzeniem wykonywania czynności w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywał w I Wydziale Cywilnym. Od 1 lipca 2020 r. orzeka jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, w II Wydziale Karnym. Od 5 października 2020 r., w ramach umowy zlecenia, prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie problematyki postępowania w sprawach o przestępstwa gospodarcze. W 2020 r. ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, z wynikiem pozytywnym z wyróżnieniem. Otrzymał Nagrodę imienia Profesor Oktawii Górniok za wybitną pracę doktorską z zakresu prawa karnego materialnego, kryminologii oraz prawa karnego procesowego w roku akademickim 2019/2020. Jest autorem publikacji prawniczych. Uczestniczył w licznych szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Agnieszka Paw - sędzia wizytator ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Kielcach, za okres pracy kandydata w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Sosnowcu. W ocenie Pani sędzi wizytator wyniki pracy kandydata skłaniają do bardzo dobrej oceny jego pracy. Zwraca uwagę duża liczba załatwień oraz sukcesywne zmniejszanie liczby spraw w poszczególnych latach, co świadczy o tym, że opiniowany podejmuje czynności sprawnie i szybko w prowadzonych postępowaniach - terminowość i stabilność orzecznictwa kandydata zasługuje również na bardzo dobrą ocenę. Zdaniem sędzi wizytator opiniowany posiada bardzo szeroką wiedzę z zakresu prawa materialnego i procesowego, metodyka jego pracy nie budzi zastrzeżeń, a na podkreślenie zasługuje wysoki poziom sporządzanych przez niego uzasadnień orzeczeń. W ocenie Pani sędzi opiniowany zasługuje na wyróżnienie jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził także Pan Jan Klocek - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Kielcach. Pan sędzia wizytator zbadał trzymiesięczny okres pracy Pana asesora w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Krakowa -Podgórza w Krakowie. Jego zdaniem sprawy z rep. "Kp" opiniowany załatwiał niezwłocznie, przez co wskaźnik opanowania wpływu ukształtował się na dobrym, ponad 70% poziomie. Ponadto równie dobrze należy ocenić wskaźnik opanowania spraw "Ko" i "W". Natomiast w sprawach z rep. "K" liczba załatwionych spraw była, w ocenie sędziego wizytatora, adekwatna do rozwijanego przez opiniowanego referatu. We wnioskach końcowych sędzia wizytator podkreślił, że pomimo niedługiego okresu pracy, opiniowany wykazał się sporymi umiejętnościami stosowania przepisów z dziedziny prawa karnego, posiada bardzo dobrą sprawność postępowania, w tym planowania i koncentracji materiału dowodowego. W opinii sędziego wizytatora Pan asesor zasługuje na wysoką ocenę organizacji pracy, jest dobrze przygotowany i w pełni zasługuje

na rekomendację na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 29 marca 2021 r., w tajnym głosowaniu, pozytywnie zaopiniowało Pana Marcina Mateusza Cichońskiego - 17 głosami "za", 1 głosem "przeciw", 1 głosem "wstrzymującym się", przy braku głosów "nieważnych".

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Mateusza Cichońskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza w Krakowie zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z ocen jego pracy i kwalifikacji, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową, zasługująca na uwagę determinacja w dążeniu do pogłębiania wiedzy oraz posiadane przez kandydata umiejętności, predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 czerwca 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).