Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.6.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 czerwca 2021 r.

UCHWAŁA Nr 660/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 czerwca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Kowalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Pismem z 5 maja 2021 r. Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Małgorzaty Kowalskiej - asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi o powołanie na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 7 czerwca 2021 r. szczegółowo omówił kandydatkę i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

Członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół przeprowadził głosowanie nad kandydaturą Pani Małgorzaty Kowalskiej. Na skutek zarządzonego przez Przewodniczącą zespołu głosowania na Panią Małgorzatę Kowalską - oddano 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania, zespół bezwzględną większością głosów przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Małgorzaty Kowalskiej na stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił, że kandydatka posiada odpowiednią wiedzę prawniczą, doświadczenie zawodowe, stosowny staż zawodowy, a jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego opiniującego. W ocenie zespołu rekomendowana kandydatka daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Małgorzata Kowalska spełnia wymagania określone w art. 6 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 137; dalej: "p.u.s.a.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Kowalskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

2. Pani Małgorzata Kowalska urodziła się 14 sierpnia 1974 r. w Łodzi. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 1999 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie ekonomicznoprawnym, cywilizacyjno-kulturowym w Ośrodku Badań Europejskich Uniwersytetu Łódzkiego, z wynikiem bardzo dobrym. Od 15 grudnia 1999 r. do 31 lipca 2001 r. była zatrudniona w Krajowym Ośrodku Szkoleniowym Europejskiego Funduszu Społecznego, Fundacji Studiów Europejskich - Instytut Europejski w Łodzi. Po odbyciu, w latach 1999-2002, aplikacji sądowej, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 1 września 2001 r. do 11 kwietnia 2003 r. była zatrudniona w Urzędzie Miasta Łodzi, w Wydziale Strategii Zatrudnienia. W dniu 14 kwietnia 2003 r. podjęła pracę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, w Ośrodku Zamiejscowym w Łodzi, a następnie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, jako asystent sędziego, którą wykonywała do 15 grudnia 2004 r. Od 15 grudnia 2004 r. wykonywała obowiązki referendarza sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Na podstawie uchwały Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi z dnia 29 maja 2009 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby, zaś na podstawie uchwały z dnia 9 września 2009 r. prawo wykonywania zawodu radcy prawnego zostało jej zawieszone. Z dniem 1 stycznia 2015 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 grudnia 2018 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Jest autorką publikacji naukowych dotyczących problematyki prawa wspólnotowego, europejskiej polityki społecznej, rozwoju polityki społecznej i prawa pracy. Prowadziła szkolenia dla referendarzy sądów administracyjnych oraz dla pracowników administracji państwowej i samorządowej, w ramach Krajowego Ośrodka Szkolenia Europejskiego Funduszu Społecznego.

3. Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Jacek Kuza - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Z treści oceny wynika, że opiniowana należycie wykonuje czynności orzecznicze, dba o realizację procesu doskonalenia zawodowego. W ocenie Pana sędziego opiniowana posiada wysoki poziom wiedzy merytorycznej, jest osobą pracowitą, zdyscyplinowaną, niezwykle inteligentną oraz znakomicie układającą sobie stosunki z innymi pracownikami. Podejmuje czynności sprawnie i terminowo. Zdaniem Pana sędziego Pani asesor jest dobrą kandydatką na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na posiedzeniu 21 kwietnia 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Panią asesor Małgorzatę Kowalską: 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Pani Małgorzaty Kowalskiej zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności oceniane łącznie: wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, wynikające między innymi z wykonywania czynności orzeczniczych jako referendarz sądowy, starszy referendarz sądowy a obecnie asesor sądowy w wojewódzkim sądzie administracyjnym, dobra ocena kwalifikacji zawodowych oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 czerwca 2021 r" w wyniku jawnego głosowania, na Panią Małgorzatę Kowalską oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).