Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 519/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Kostorza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie.

UZASADNIENIE

I

Pan Michał Kostorz - asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Lesznie wniósł o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół, po uzupełnieniu materiałów sprawy przez uzyskanie aktualnej opinii służbowej, wskazanie przesłanek przejścia Pana Michała Kostorza z IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Lesznie do I Wydziału Cywilnego tego Sądu, ustosunkowanie się do opinii Przewodniczącego IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Lesznie, na posiedzeniu 30 kwietnia 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Kostorza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Michała Kostorza przemawiały (ocenione łącznie): ocena uzyskana na dyplomie ukończenia studiów wyższych; dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe; wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu, a także informacje zawarte w piśmie Prezesa Sądu Rejonowego w Lesznie z dnia 29 kwietnia 2021 r.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Michał Kostorz spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Michała Kostorza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie.

2. Pan Michał Kostorz urodził się 24 września 1987 r. w Katowicach. W 2011 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W trakcie studiów rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w branży ubezpieczeniowej, którą prowadził od 1 maja 2010 r. do 31 stycznia 2012 r. W okresie od 6 lutego 2012 r. do 5 lutego 2013 r. odbył aplikację ogólną, a następnie od 8 kwietnia 2013 r. do 30 czerwca 2017 r. aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W październiku 2015 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dostateczną, uzyskując 204,5 punktów. Od 1 stycznia 2016 r. do 20 września 2017 r. wykonywał obowiązki referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Ełku. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 21 września 2017 r. został mianowany na czas nieokreślony asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lesznie. Początkowo, w okresie od 2 października 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. powierzone obowiązki orzecznicze wykonywał w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a następnie od 1 stycznia 2019 r. do chwili obecnej w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Uczestniczył w szkoleniach, zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury i Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Wobec kandydata nie toczyły się i nie toczą żadne postępowania dyscyplinarne, nie wpłynęła też żadna skarga administracyjna związana ze sposobem i kulturą urzędowania. W referacie Pana asesora złożono 8 skarg w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez uzasadnionej zwłoki. Natomiast nie było żadnej sprawy, w której doszło do stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, nie wydano orzeczenia uwzględniającego skargę nadzwyczajną lub wniosek o unieważnienie prawomocnego orzeczenia.

Opinie dotyczące pracy kandydata zostały sporządzone przez Przewodniczących Wydziałów, w których wykonywał obowiązki. Obszerna opinia, wydana przez Przewodniczącego IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Lesznie, dotycząca pracy, poziomu wiedzy i kultury osobistej Pana asesora jest krytyczna. Z kolei opinia wydana przez Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lesznie jest pozytywna i wynika z niej, że Pan asesor posiada wiedzę i znajomość przepisów potrzebnych do prawidłowego rozpoznawania spraw oraz umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce, czego potwierdzeniem są dane wynikające z kontroli instancyjnej, które wskazują na pojedyncze uchybienia. Szczególnie dodatnio Pani Przewodnicząca oceniła zaangażowanie kandydata w zakresie sprawnego dążenia do opanowania liczby zaległych spraw w jego referacie. Zmniejszenie zaległości, pomimo dużego obciążenia pracą, zdaniem Pani Przewodniczącej, świadczy korzystnie o właściwej organizacji i dyscyplinie pracy. W jej ocenie, opiniowany posiada odpowiednie predyspozycje do pracy na stanowisku sędziego.

3. Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Angelika Lewandowska - sędzia wizytator do spraw cywilnych oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Koninie. Jej zdaniem, lektura akt, wyniki przeprowadzonych badań oraz analiza danych statystycznych nie prowadzą do kategorycznego wniosku przedstawianego w opinii przez Przewodniczącego IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych jakoby Pan asesor Michał Kostorz nie spełniał wymogów pozwalających mu na wykonywanie zawodu sędziego. Pomimo stwierdzonych uchybień - mając na uwadze stabilność orzecznictwa, obciążenie pracą, liczbę załatwionych spraw - sędzia wizytator przychyliła się do opinii Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego, że kandydat posiada przygotowanie zawodowe, doświadczenie i cechy osobowościowe pozwalające na powołanie go na stanowisko sędziego sądu rejonowego i tym samym wyraziła pozytywną opinię o przydatności do wykonywania tego zawodu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 1 lutego 2021 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Michała Kostorza: 20 głosów "za" (w tym 5 - ocena bardzo dobra, 15 - dobra), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

5. Pan Michał Kostorz posiada ponadpięcioletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach referendarza sądowego i asesora sądowego. Wyższe studia prawnicze ukończył z oceną bardzo dobrą. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że posiada przygotowanie zawodowe, doświadczenie i cechy osobowościowe pozwalające na powołanie go na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Michała Kostorza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 30 kwietnia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).