Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 505/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Sławomiry Lerman-Balsaux do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 11 grudnia 2020 r. Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Sławomiry Lerman-Balsaux - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 8 marca 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, kandydatura Pani Sławomiry Lerman-Balsaux uzyskała 0 głosów "za", 1 głos "przeciw" oraz 2 głosy "wstrzymujące się".

Zespół postanowił nie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sławomiry Lerman -Balsaux do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, z uwagi na konieczność zarządzenia przez Radę przeprowadzenia lustracji pracy asesora sądowego, zgodnie z art. 37a ustawy o KRS.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że kandydatka zbyt krótko wykonywała obowiązki orzecznicze (zaledwie niecałe 11 miesięcy). Liczba spraw przedstawionych do oceny jest niewielka, w związku z czym wyniki dotyczące kandydatki są niemiarodajne. Zatem zgromadzony materiał nie pozwala na pozytywną rekomendację Pani Sławomiry Lerman-Balsaux na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 12 marca 2021 r. podjęła uchwałę Nr 254/2021 w przedmiocie zarządzenia przeprowadzenia lustracji pracy Pani Sławomiry Lerman-Balsaux - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi.

W dniu 20 kwietnia 2021 r. do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynął protokół z lustracji, dokonanej na wniosek Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 24 marca 2021 r., na podstawie uchwały Nr 254/2021 Krajowej Rady Sądownictwa.

Na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Panią Sławomirę Lerman-Balsaux nie oddano głosów "za", oddano 3 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

Zespół postanowił nie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sławomiry Lerman -Balsaux do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za nierekomendowaniem kandydatury Pani Sławomiry Lerman-Balsaux przemawiał brak

miarodajnego materiału przedstawiającego jej dokonania zawodowe, z uwagi na krótki efektywny czas pracy orzeczniczej kandydatki na stanowisku asesora sądowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Sławomira Lerman-Balsaux spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: "p.u.s.p.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa nie podzieliła stanowiska zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Sławomiry Lerman-Balsaux do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

2. Pani Sławomira Lerman-Balsaux urodziła się w 1988 r. w Łodzi. Od 31 sierpnia do 30 września 2007 r. pracowała jako referent stażysta w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Od 1 października 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. była stażystką w Cabinet d'avocats Alegia SCPI Maignial Sahaire Amaud-Laur Labadie Boonstoppel Laurent-Albi/Castres/Toulouse we Francji. W 2010 r. ukończyła studia UFR Droit, Economie et Sciences Sociales, Université de Tours we Francji, uzyskując dyplom uniwersytecki - wyrównanie różnic programowych na poziomie licencjatu, z wynikiem dobrym, a w 2012 r. uzyskała francuski państwowy tytuł magistra prawa, specjalność prawo międzynarodowe i europejskie, z wynikiem bardzo dobrym. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Otrzymała nagrodę Rektora tego Uniwersytetu: medal "za chlubne studia". Ukończyła aplikację ogólną, którą odbywała od 6 lutego 2012 r. do 5 lutego 2013 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, uzyskując łącznie 43,5 punktów. Ukończyła aplikację sędziowską, którą odbywała od 8 kwietnia 2013 r. do 8 sierpnia 2017 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W październiku 2015 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym. Z dniem 14 grudnia 2015 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Od 29 grudnia 2015 r. obowiązki referendarza sądowego wykonywała w III Wydziale Karnym, a od 29 czerwca 2016 r. - w XII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Z dniem 30 grudnia 2016 r. została, na własny wniosek, przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi. Obowiązki orzecznicze wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony (przy czym od 8 sierpnia 2017 r. do 21 marca 2018 r. wykorzystała urlop rodzicielski a od 7 maja 2018 r. do 9 listopada 2019 r. - urlop wychowawczy). Powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w XIII Wydziale Gospodarczym. W 2018 r. ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego studia doktoranckie, które odbywała w Katedrze Prawa Cywilnego, z wynikiem bardzo dobrym. Tytuł rozprawy doktorskiej "Wybór prawa dla zobowiązań umownych na gruncie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 roku w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I)". W dniu 18 grudnia 2020 r. Komisja Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauki prawne podjęła uchwałę w sprawie nadania stopnia naukowego doktora nauk społecznych Pani Sławomirze Lerman-Balsaux w dyscyplinie nauki prawne, uznając jej rozprawę doktorską za wyróżniającą.

Po wygranym konkursie, zorganizowanym przez EJTN, od 21 września 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. odbywa staż długoterminowy w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu (cabinet de M. le juge Jaaskinen) - oddelegowana przez Ministra Sprawiedliwości pismem z 4 września 2020 r. Od października 2020 r. pracuje jako asystent w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi, w wymiarze /2 etatu. Jest autorką publikacji pt. "Wybór prawa dla umowy przewozu osóbw transporcie kolejowym i lotniczym", zamieszczonej w IKAR 2018, nr 7(7), s. 27^10. Ponadto, w latach 2013-2015 prowadziła zajęcia z prawa cywilnego ze studentami III roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2013-2015 brała udział w polsko-francuskim programie badawczym POLONIUM, zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań. Opracowała artykuł w języku francuskim do publikacji pokonferencyjnej oraz przygotowała referaty na konferencje i spotkania robocze. W 2014 r. brała udział w półfinale zorganizowanego przez European Judicial Training NetWork (EJTN) konkursu THEMIS w Bułgarii (Sofia). Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Sławomiry Lerman-Balsaux sporządził Pan dr Wojciech Tomalak - sędzia wizytator ds. cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Kaliszu. W żadnej ze spraw Pani asesor nie została wniesiona skarga na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Od 12 listopada do 31 grudnia 2019 r. wpływ spraw do referatu opiniowanej (orzekającej od tego czasu w Wydziale po dłuższej nieobecności), zgodnie z ustalonym podziałem czynności wyniósł ogółem we wszystkich kategoriach spraw ("GC", "GNs", "GCo", "GCps",) - 64, średnio w Wydziale - 350,18, załatwienia - 10, średnio w Wydziale - 313,56, przy pozostałości - 54, średnio w Wydziale - 186,56, wskaźnik opanowania wpływu spraw - 53,56, średnio w Wydziale - 198,55. Od 1 stycznia do 31 lipca 2020 r. wpływ spraw kształtował się w wysokości - 193,00, średnio w Wydziale - 127,00, załatwienia - 134, średnio w Wydziale - 130,87, przy pozostałości - 113, średnio w Wydziale - 182,74, wskaźnik opanowania wpływu spraw - 69,43, średnio w Wydziale - 103,04. Terminowość sporządzania uzasadnień przez Panią asesor w zakończonych sprawach, to praca na tej płaszczyźnie w 2020 r. (nie zachodziła potrzeba pisania uzasadnień w 2019 r.) przedstawia się następująco: liczba sporządzonych uzasadnień ogółem - 6, w terminie ustawowym - 5, po terminie ustawowym: od 1 do 14 dni- 1 (w tym nieusprawiedliwione - 1). Średnio w Wydziale: napisane uzasadnienia razem - 25,81, w terminie ustawowym - 20,37, po terminie ustawowym: od 1 do 14 dni - 2,68 (w tym nieusprawiedliwione - 0,43). Stabilność orzecznictwa w sprawach rozstrzygniętych przez Panią asesor w latach 2019-2020, zdaniem sędziego wizytatora, nie wywołuje potrzeby omówienia, a w szczególności w 2019 r. liczba spraw z referatu, w których orzeczenia zostały zmienione i odrębnie uchylone na skutek złożenia apelacji, skargi kasacyjnej lub kasacji wynosi - 0, natomiast liczba spraw z referatu, w których wydano w 2020 r. orzeczenie podlegające zaskarżeniu tymi środkami - 28 (Wydział - 707).

Sędzia wizytator stwierdził, że wydawane przez Panią asesor orzeczenia i ich uzasadnienia są wartościowe merytorycznie (co odnosi się nie tylko do poprawności jurydycznej, ale też do ich konstrukcji i formułowanej słownie treści). Uzasadnienia zawierają wszystkie konieczne elementy, są wyczerpujące w treści - sposób argumentacji stanowiska dokonywany jest na wysokim poziomie, z przytoczeniem w argumentacji stanowiska poglądów doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego, a przy tym pisane są składnym i zrozumiałym językiem prawniczym. Świadczą też o bardzo dobrym opanowaniu przez opiniowaną technicznych aspektów pracy sędziowskiej.

Pani asesor jest osobą spokojną w zachowaniu i wyważoną w osądach. W miejscu pracy zachowuje się taktownie, utrzymuje dobre relacje ze współpracownikami - jest osobą niekonfliktową i łubianą. Sędzia wizytator wyraził pogląd, że przedstawione cechy osobowości, zaangażowanie i umiejętność organizacji pracy, wiedza i doświadczenie, wyniki orzecznicze oraz kultura osobista stwarzają mocną podstawę do stwierdzenia przydatności Pani asesor Sławomiry Lerman-Balsaux na stanowisku sędziego sądu rejonowego, która będzie wykonywać należycie obowiązki sędziowskie, do których jest bardzo dobrze przygotowana.

Lustracja pracy Pani asesor Sławomiry Lerman-Balsaux została przeprowadzona przez wyznaczonych, w oparciu o zarządzenie Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 31 marca 2021 r. nr Wiz. IV-43-12/21, sędziów: Panią Bożenę Oworuszko - wizytatora ds. cywilnych w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, Panią Małgorzatę Skoczyńską - wizytatora ds. gospodarczych w Sądzie Okręgowym w Lublinie oraz Panią Katarzynę Makarzec - wizytatora ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

W protokole lustracyjnym z dnia 16 kwietnia 2021 r. wskazano, że - uwzględniając okresy usprawiedliwionej nieobecności Pani asesor z tytułu zwolnień lekarskich od dnia 25 listopada do dnia 8 grudnia 2019 r., opieki nad dzieckiem od dnia 10 grudnia do dnia 17 grudnia 2019 r. oraz dalszego zwolnienia lekarskiego w dniach od 23 do 31 stycznia 2020 r. i od 5 do 12 lutego 2020 r. - okres efektywnej pracy podlegający ocenie sprowadza się do około siedmiu miesięcy. W okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2020 r. kandydatka wydała 28 wyroków w sprawach "GC" i sporządziła 6 uzasadnień, w tym 5 w terminie ustawowym i 1 uzasadnienie po terminie ustawowym od 1 do 14 dni (nieusprawiedliwione). W powyższym okresie w XIII Wydziale Gospodarczym wydano ogółem 707 wyroków, czyli średnio na liczbę sędziów w Wydziale (16 etatów) - 44,19, sporządzono średnio na liczbę sędziów w Wydziale 25,81 uzasadnień. Zestawienie powyższych danych wskazuje na gorsze wyniki statystyczne kandydatki niż średnie wyniki osiągane w Wydziale. Przyczyną tej sytuacji niewątpliwie jest objęcie przez Panią asesor nowego referatu spraw, który stwarza mniejsze możliwości merytorycznego załatwienia dużej liczby spraw w krótkim terminie.

Krótki okres pracy orzeczniczej kandydatki i brak w referacie spraw, które poddano ocenie instancyjnej, nie pozwala odnieść miarodajnej oceny co do stabilności orzecznictwa ocenianej.

Z uwagi na powyższe ograniczenia w możliwościach kompleksowej oceny merytorycznej pracy orzeczniczej kandydatki nie znajdują uzasadnienia stawiane w opinii sporządzonej w dniu 28 października 2020 r. tak wysokie oceny w odniesieniu do wyników jej pracy na stanowisku asesora.

Jednocześnie sędzię wizytator podzieliły wnioski opinii w zakresie wysokiego poziomu wiedzy prawniczej Pani asesor Sławomiry Lerman-Balsaux, którą stale pogłębia przez zaangażowanie w pracę naukową. Wskazały, że niewątpliwym atutem kandydatki jest jej otwartość na działalność w sferze pozaorzeczniczej, związanej z problematyką prawa europejskiego przez udział w stażach odbywanych w instytucjach międzynarodowych.

Wskazane w opiniach przełożonych cechy kandydatki przekonują o jej wysokich kwalifikacjach zawodowych, dużej kulturze osobistej i zaangażowaniu w wykonywaniu pracy orzeczniczej.

Powyższe skłania do stwierdzenia, że Pani asesor spełnia wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, co tym samym pozwala podzielić wnioski końcowe sporządzonej oceny kwalifikacyjnej.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2020 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Sławomirę Lerman-Balsaux na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Sławomiry Lerman-Balsaux na stanowisko sędziego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 p.u.s.p., ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 kwietnia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 11 głosów, przy 3 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).