Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 498/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Marcina Tadeusza Klugiewicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 4 marca 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego we Włocławku przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Marcina Tadeusza Klugiewicza - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 26 kwietnia 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska.

Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Tadeusza Klugiewicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego we Włocławku. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Marcina Tadeusza Klugiewicza przemawiały: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072), ocena kwalifikacji oraz doświadczenie zawodowe. W ocenie zespołu kandydat daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ponadto, uzyskał pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Marcin Tadeusz Klugiewicz spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: "p.u.s.p.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Marcina Tadeusza Klugiewicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku.

2. Pan Marcin Tadeusz Klugiewicz urodził się w 1986 r. w Radziejowie. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 8 listopada 2010 r. do 7 listopada 2011 r. pracował w Sądzie Okręgowym w Toruniu jako stażysta, a od 8 listopada 2011 r. do 28 stycznia 2012 r. -jako sekretarz sądowy. Od 6 lutego 2012 r. do 5 lutego 2013 r. odbywał aplikację ogólną, a następnie od 8 kwietnia 2013 r. do 16 czerwca 2017 r. - aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Egzamin sędziowski złożył w październiku 2015 r. z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 17 grudnia 2015 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Płocku, a z dniem 1 lipca 2016 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Toruniu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 21 września 2017 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym we Włocławku, w którym do chwili obecnej orzeka w V Wydziale Gospodarczym.

Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w licznych szkoleniach i kursach, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Tadeusza Klugiewicza sporządził Pan Marek Grodziński - sędzia wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Gdańsku, który stwierdził, że sprawność, efektywność, organizacja pracy oraz wydajność pracy kandydata w świetle danych statystycznych, przedstawionych w części szczegółowej oceny, pozostawała na wysokim poziomie.

Kompetencje zawodowe Pana asesora Marcina Tadeusza Klugiewicza w zakresie metodyki pracy, kultury i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą żadnych zastrzeżeń. W toku kontroli nie stwierdzono istotnych uchybień w prowadzeniu spraw. Nie stwierdzono niezasadnych odroczeń, wydawane zarządzenia uwzględniają zasadę koncentracji materiału dowodowego, zapewniają prawidłową organizację i przebieg rozpraw. Stronom udzielane są poprawne i adekwatne do rodzaju podejmowanych czynności pouczenia. Zarówno wyroki, jak i pozostałe orzeczenia mają właściwą i bardzo staranną formę, co świadczy o opanowaniu metodyki pracy sędziego na wysokim poziomie.

Bardzo dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez opiniowanego uzasadnienia orzeczeń. Przytoczona w pisemnych uzasadnieniach argumentacja prawna wielokrotnie nawiązywała do poglądów prezentowanych w doktrynie i orzecznictwie Sądu Najwyższego. Kandydat posiada szeroką, ciągle rozwijaną wiedzę prawniczą.

Orzecznictwo opiniowanego poddane kontroli instancyjnej pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Podkreślenia wymaga, że w ocenianym okresie w żadnej ze spraw nie zostało uchylone orzeczenie i jedynie w jednej sprawie orzeczenie zmieniono, przy czym zmiana dotyczyła rozłożeniu na raty zasądzonego roszczenia.

Kultura urzędowania kandydata, obejmująca zarówno kulturę osobistą, jak i stosunek do stron, nie budziła żadnych zastrzeżeń. Jak wynika z badania protokołów rozpraw prowadzenie rozpraw było nienaganne, taktowne w relacjach ze stronami i ich pełnomocnikami, odpowiadające powadze sprawowanego urzędu. Pan asesor jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, bezkonfliktową, opanowaną, zrównoważoną i taktowną.

Powyższe pozwala na bardzo dobrą ocenę kwalifikacji Pana asesora Marcina Tadeusza Klugiewicza i sformułowanie korzystnej prognozy odpowiedniego wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku.

Na posiedzeniu w dniu 1 marca 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Pana Marcina Tadeusza Klugiewicza na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego we Włocławku.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Tadeusza Klugiewicza na stanowisko sędziego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 p.u.s.p., bardzo dobra ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 kwietnia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 18 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).