Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Brodnicy.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 494/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Brodnicy

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Dawida Sztuwe do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Brodnicy.

UZASADNIENIE

I

Pan Dawid Sztuwe - asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Brodnicy wniósł o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Brodnicy.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 26 kwietnia 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Dawida Sztuwe do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Brodnicy.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Dawida Sztuwe przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego; dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe; wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Dawid Sztuwe spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Dawida Sztuwe do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Brodnicy.

2. Pan Dawid Sztuwe urodził się 2 października 1989 r. w Toruniu. W 2013 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji ogólnej oraz aplikacji sędziowskiej, złożył w 2017 r. egzamin sędziowski z oceną ogólną celującą. Z dniem 2 grudnia 2017 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Brodnicy, w którym powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym. Pan Dawid Sztuwe podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Dawida Sztuwe sporządził Pan Marek Grodziński - wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Gdańsku, który wskazał, że sprawność, efektywność, organizacja pracy oraz wydajność pracy kandydata - w świetle danych statystycznych - pozostawała na wysokim poziomie. Rodzaj i stopień zawiłości spraw przydzielanych do referatu nie odbiegały od spraw przydzielanych innym orzecznikom w wydziale. Kompetencje zawodowe w zakresie metodyki pracy, kultury i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą żadnych zastrzeżeń. Nie stwierdzono niezasadnych odroczeń, wydawane zarządzenia uwzględniają zasadę koncentracji materiału dowodowego, zapewniają prawidłową organizację i przebieg rozpraw. Stronom udzielane są poprawne i adekwatne do rodzaju podejmowanych czynności pouczenia. Zarówno wyroki, jak i pozostałe orzeczenia mają właściwą i bardzo staranną formę, co świadczy o opanowaniu metodyki pracy sędziego na wysokim poziomie. Bardzo dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez opiniowanego uzasadnienia orzeczeń. Przytoczona w pisemnych uzasadnieniach argumentacja prawna wielokrotnie nawiązywała do poglądów prezentowanych w doktrynie i orzecznictwie Sądu Najwyższego. Pan asesor posiada szeroką, stale rozwijaną wiedzę prawniczą. Orzecznictwo opiniowanego poddane kontroli instancyjnej pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Podkreślenia wymaga, że w ocenianym okresie w żadnej ze spraw nie zostało uchylone orzeczenie i jedynie w sześciu sprawach orzeczenie zmieniono, przy czym zmiany dotyczyły w większość wysokości zasądzonego roszczenia. Kultura urzędowania Pana asesora, obejmująca zarówno kulturę osobistą, jak i stosunek do stron, nie budziła żadnych zastrzeżeń. Jak wynika z badania protokołów rozpraw, prowadzenie rozpraw było nienaganne, taktowne w relacjach ze stronami i ich pełnomocnikami, odpowiadające powadze sprawowanego urzędu. Pan asesor jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, bezkonfliktową, opanowaną, zrównoważoną i taktowną. Powyższe ustalenia, zdaniem opiniującego, pozwalają na stwierdzenie, że oceniany w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Do zgłoszenia kandydat załączył pozytywne opinie służbowe.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu na posiedzeniu 26 lutego 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Pana Dawida Sztuwe, oddając 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

5. Pan Dawid Sztuwe posiada ponaddwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku orzeczniczym. Wyższe studia prawnicze ukończył z oceną bardzo dobrą, a egzamin sędziowski złożył z oceną ogólną celującą. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe rzetelnie i z dużym zaangażowaniem.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Dawida Sztuwe do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Brodnicy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 27 kwietnia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).