Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 491/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Siemaszko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 26 lutego 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Joanny Siemaszko - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 26 kwietnia 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Siemaszko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kartuzach. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Joanny Siemaszko przemawiały: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072), ocena kwalifikacji oraz doświadczenie zawodowe. W ocenie zespołu kandydatka daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ponadto, uzyskała pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Joanna Siemaszko spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: "p.u.s.p.").

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Joanny Siemaszko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

2. Pani Joanna Siemaszko urodziła się w 1988 r. w Gdyni. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 11 lutego 2013 r. do 1 października 2017 r. odbywała aplikację ogólną i sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Egzamin sędziowski złożyła w październiku 2016 r. z wynikiem celującym. Z dniem 15 grudnia 2016 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni, w którym pełniła obowiązki w wydziale cywilnym - sekcji uproszczonej, wydziale karnym wykonawczym i w wydziale gospodarczym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 października 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kartuzach. Obowiązki orzecznicze podjęła z dniem 24 listopada 2017 r. Orzeka w II Wydziale Karnym. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, organizowanych m.in. przez Sąd Okręgowy w Gdańsku i Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Siemaszko sporządził Pan Władysław Kizyk - sędzia wizytator ds. wykonywania orzeczeń karnych Sądu Okręgowego w Elblągu. Wskazał, że przeprowadzona analiza przedstawionych akt spraw karnych wykazała, że ubiegająca się o stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach kandydatka nie ustrzegła się w nich szeregu uchybień procesowych, powtarzających się w kolejnych procedowanych postępowaniach.

W wielu sprawach pod przewodnictwem kandydatki zarządzenia o wyznaczeniu daty rozprawy datowane są po upływie kilku miesięcy od daty wpływu akt sprawy do referatu orzeczniczego. W przedmiotowych postępowaniach karnych wobec oskarżonych były orzekane wolnościowe środki zabezpieczające. Przy czym w postępowaniach karnych z udziałem oskarżonych tymczasowo aresztowanych rozprawy zostały wyznaczone oraz przeprowadzone bez zwłoki. Sąd bardzo często w orzeczeniach o odroczeniu rozprawy nie uzasadniał przyczyny odroczenia rozprawy. Ponadto analizowane akta postępowań karnych ujawniły wielokrotnie powtarzane uchybienia art. 411 § 1 k.p.k. w zw. z art. 98 § 1 k.p.k., przez brak zapisu w treści orzeczenia powodów odroczenia wydania wyroku.

Bezpośredni przełożony kandydatki - Przewodniczący II Wydziału Karnego w przedstawionej opinii służbowej usprawiedliwia i tłumaczy kandydatkę. W ocenie Pana Przewodniczącego, Pani asesor Joannie Siemaszko przyszło pracować w trudnych warunkach w zakresie ilości pracy. Trafiła do Wydziału, w którym w połowie 2016 r. kadra orzecznicza uległa redukcji o połowę (z sześciu do trzech osób), co wiązało się ze znacznym przyrostem spraw w poszczególnych referatach, a tym samym przyrostem zaległości. Pani asesor na początek swojej pracy orzeczniczej otrzymała do swojego referatu orzeczniczego ponad 500 spraw karnych wszystkich kategorii ("K", "W", "Kp", "Ko"). W ocenie Przewodniczącego Wydziału Pani asesor była w stanie zorganizować pracę i aktualnie w swoim referacie posiada około 400 spraw. Okupione to było znacznym obciążeniem i zaangażowaniem w zakresie terminowości sporządzania licznych uzasadnień wyroków.

Lektura przedstawionych akt spraw uprawnia do stwierdzenia, że kandydatka sumiennie przygotowywała sprawy do rozprawy. Protokoły rozprawy, we wszystkich sprawach, były należycie redagowane. Przebieg czynności oraz wnioski i oświadczenia uczestników rozprawy zostały zamieszczone w protokołach z właściwą dokładnością. Redakcja treści protokołów rozprawy dowodzi, że Pani asesor bardzo kulturalnie realizowała czynności procesowe w odniesieniu do wszystkich uczestników postępowania, bez faworyzowania którejkolwiek ze stron. Akta kontrolowanych spraw nie zawierają żadnych negatywnych sygnałów dotyczących braku kultury procedowania przez kandydatkę.

Redakcja orzeczeń (wyroków oraz postanowień) w ocenianych sprawach nie budzi żadnych wątpliwości. Wszystkie wyroki w ocenianych sprawach były zredagowane właściwie, z przypisaniem właściwych podstaw prawnych, w pełni spełniając przesłanki z art. 413 § 1 i 2 k.p.k. Większość ocenianych spraw była objęta kontrolą odwoławczą. Sąd odwoławczy w żadnej z kontrolowanych spraw nie kwestionował prawidłowości treści redakcji elementów uzasadnienia wyroku.

W postępowaniu odwoławczym stabilność orzecznictwa Pani asesor nie budzi wątpliwości. Zdecydowana większość wyroków kandydatki jest utrzymywana w mocy. Nie były wobec niej stosowane kary porządkowe, czy dyscyplinarne. Nie odnotowano również skarg administracyjnych.

Według sędziego wizytatora bardzo pozytywnie należy ocenić pracę orzeczniczą Pani asesor Joanny Siemaszko w kontekście ujawnionych uchybień. Opiniowana posiada ogromną, utrwaloną wiedzę prawniczą. Jej rzetelność, sumienność i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków orzeczniczych dają podstawy do wnioskowania, że - w przypadku powołania na urząd sędziego Sądu Rejonowego w Kartuzach - będzie dawała rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu sędziego.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Na posiedzeniu w dniu 17 lutego 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Joannę Siemaszko na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kartuzach.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Siemaszko na stanowisko sędziego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 p.u.s.p., ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 kwietnia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 17 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).