Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szubinie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 467/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szubinie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Ewy Marii Kuchnickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szubinie.

UZASADNIENIE

I

Pismem z dnia 26 lutego 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Ewy Marii Kuchnickiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Szubinie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szubinie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu w dniu 26 kwietnia 2021 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Ewy Marii Kuchnickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Szubinie. W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Ewy Marii Kuchnickiej przemawiały: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072), ocena kwalifikacji oraz doświadczenie zawodowe. W ocenie zespołu kandydatka daje gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Ponadto, uzyskała pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Ewa Maria Kuchnicka spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Ewy Marii Kuchnickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Szubinie.

2. Pani Ewa Maria Kuchnicka urodziła się 25 września 1986 r. w Bydgoszczy. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2010-2011 odbyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 41,94 pkt. W dniu 30 stycznia 2012 r. rozpoczęła aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą odbywała do 14 kwietnia 2016 r. Egzamin sędziowski złożyła w dniach 1-2 lipca oraz 7 sierpnia 2014 r. z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 283 pkt. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 6 października 2014 r. została mianowana z dniem 15 października 2014 r. referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szubinie, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym oraz w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Szubinie z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony. Swoje obowiązki wykonuje orzekając w II Wydziale Karnym. Kandydatka uczestniczyła w szkoleniach, m.in.: "Prawo Gospodarcze -Nowelizacja k.p.c.", "Postępowanie wieczystoksięgowe w praktyce sądowej", "Nowy model postępowania przygotowawczego oraz sądowego", "Wyrok łączny i kara łączna", "Postępowanie wykonawcze w sprawach karnych - wybrane zagadnienia", "Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności - wybrane zagadnienia", "Istotne zmiany Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego".

3. Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Marii Kuchnickiej sporządził Pan Witold Galewski - sędzia Sądu Okręgowego w Słupsku, który stwierdził, że wyniki przeprowadzonej kontroli wskazują, że orzecznictwo kandydatki cechuje sprawność i dążenie do szybkiego wydania orzeczenia kończącego postępowanie. W prowadzonych przez siebie postępowaniach opiniowana dba, aby wydawane przez nią rozstrzygnięcia pozostawały w zgodzie z obowiązującym prawem. Wskazują na to pozytywnie przenalizowane wyniki statystyczne, w tym niska zaskarżalność i niewielka liczba orzeczeń zmienionych oraz spraw uchylonych do ponownego rozpoznania. Podkreślenia wymaga to, że z orzeczeń sądu odwoławczego wynika prawidłowość dokonywanych ustaleń faktycznych i prawidłowość sporządzanych uzasadnień wydawanych orzeczeń. W tych postępowaniach nie stwierdzono konieczności uzupełniania materiału dowodowego przez sąd rozpoznający apelację. Kandydatka wykazuje się bardzo dobrą znajomością techniki pracy sędziego i wysoką sprawnością postępowania. Odzwierciedleniem tego jest stabilność orzecznictwa. Cechuje ją również wysoka kultura osobista, pozytywny stosunek do współpracowników i stron postępowania, co wynika z opinii zawodowej przygotowanej przez Prezesa Sądu Rejonowego w Szubinie. Pani asesor w sposób odpowiedzialny podchodzi do powierzonych jej obowiązków. Czynności w badanych aktach były podejmowane zasadniczo niezwłocznie, a rozprawy i posiedzenia były prawidłowo przygotowane. Protokoły, wyroki i pozostałe orzeczenia oraz zarządzenia mają poprawną, staranną formę. Na dobrym poziomie są sporządzane uzasadnienia orzeczeń. Cechuje je język prawniczy, ale jednocześnie zrozumiały dla stron. Reasumując, przeprowadzona ocena orzecznictwa oraz opinia o pracy kandydatki pozwala na wyrażenie bardzo dobrej opinii o jej kandydaturze na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pani Ewa Maria Kuchnicka posiada kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu sędziego sądu rejonowego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Na posiedzeniu w dniu 24 lutego 2021 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy jednogłośnie podjęło uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu Pani Ewy Marii Kuchnickiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szubinie.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Ewy Marii Kuchnickiej na stanowisko sędziego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ocenione łącznie: spełnianie wymagań określonych w art. 61 § 1 p.u.s.p., ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 kwietnia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 18 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).