Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głubczycach.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 455/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głubczycach

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Kamila Noweckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głubczycach.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 11 marca 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Opolu przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pana Kamila Noweckiego - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Głubczycach o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głubczycach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 26 kwietnia 2021 r, przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Kamila Noweckiego na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Głubczycach.

W uzasadnieniu stanowiska, zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Kamila Noweckiego przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego; dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe; wyniki jakościowe i liczbowe orzecznictwa, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pan Kamil Nowecki spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Kamila Noweckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głubczycach.

2. Pan Kamil Nowecki urodził się 29 listopada 1988 r. w Gdyni. W 2012 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W 2014 r. ukończył aplikację ogólną (uzyskując 44,375 punktu), a w 2017 r. aplikację sędziowską (uzyskując 104,9464 punktu) w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W październiku 2016 r. złożył egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą (287,5 punktu). Od 1 stycznia do 20 września 2017 r. zajmował stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 września 2017 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Głubczycach z dniem 21 września 2017 r. na czas nieokreślony. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

3. Ocenę kwalifikacji Pana Kamila Noweckiego sporządziła Pani Małgorzata Mróz - sędzia wizytator do spraw egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Świdnicy, która stwierdziła, że kandydat spełnia wszelkie warunki, aby podjąć orzekanie w charakterze sędziego. Opiniująca podkreśliła, że, w okresie orzekania w Sądzie Rejonowym w Głubczycach, sprawnie prowadził postępowania w każdej kategorii spraw, zaś przebieg postępowań, treść zarządzeń i orzeczeń wskazują na dobre opanowanie materii prawa cywilnego materialnego i procesowego, a także umiejętność stosowania tych przepisów w praktyce. Pan asesor potrafi dobrze organizować pracę, jest samodzielny w podejmowaniu decyzji, czynności są trafne i uzasadnione stanem sprawy oraz zmierzają do merytorycznego zakończenia sprawy bez zbędnej zwłoki. Odnosząc się do stabilności orzecznictwa - sędzia wizytator zwróciła uwagę, że jakkolwiek liczba spraw zmienionych w referacie opiniowanego jest dość wysoka, to jednak przyczyną zmiany są w dużym zakresie sprawy takie same rodzajowo i zmieniane z takiej samej przyczyny, przy czym ten odsetek do ogólnej liczby rozpoznanych przez kandydata spraw podlegających zaskarżeniu nie jest wysoki, gdyż w wielu sprawach postępowanie kończyło się na orzeczeniu wydanym w I instancji, bez wywodzenia środków zaskarżania. Uwzględniając powyższe, sędzia wizytator pozytywnie oceniła jego pracę w zakresie stabilności orzecznictwa, przy czym podkreśliła, że w badanym okresie jedynie jedna sprawa była uchylona. Podkreśliła, że opinia Prezesa Sądu Rejonowego w Głubczycach jednoznacznie wskazuje na wysoką ocenę pracy orzeczniczej kandydata, jak i na jego pozytywne walory osobowościowe, wysoką kulturę osobistą, niekonfliktowość, chęć podnoszenia kwalifikacji zawodowych, dobrą organizację pracy i dużą przydatność w pracy orzeczniczej. Reasumując stwierdziła, że opiniowany ma wszelkie predyspozycje ażeby objąć stanowisko sędziego sądu rejonowego, a tym samym jego kandydatura zasługuje na pełne poparcie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu na posiedzeniu 5 marca 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Pana Kamila Noweckiego, oddając 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

5. Pan Kamil Nowecki posiada ponadtrzyletnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowisku asesora sądowego, poprzedzone pracą na stanowisku referendarza sądowego. Wyższe studia prawnicze ukończył z oceną dobrą plus, a egzamin sędziowski złożył z oceną ogólną bardzo dobrą. Z oceny kwalifikacji wynika, że kandydat posiada kwalifikacje, pozwalające prawidłowo wykonywać obowiązki sędziowskie. Postępowania prowadzi sprawnie, wykonując czynności orzecznicze na wysokim poziomie merytorycznym.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Kamila Noweckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Głubczycach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 27 kwietnia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 19 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).