Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Stargardzie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 428/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Stargardzie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Pauliny Izbrandt-Teodorczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Stargardzie.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 15 lutego 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Pauliny Izbrandt-Teodorczyk - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Stargardzie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Stargardzie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 12 kwietnia 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Pauliny Izbrandt

-Teodorczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Stargardzie.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Pauliny Izbrandt-Teodorczyk przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, celująca ocena na dyplomie ukończenia wyższych studiów i bardzo dobra z egzaminu sędziowskiego oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Paulina Izbrandt-Teodorczyk spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Pauliny Izbrandt-Teodorczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Stargardzie.

2. Pani Paulina Izbrandt-Teodorczyk urodziła się 30 grudnia 1985 r. w Szczecinie. W dniach 1-31 lipca 2005 r. oraz w dniach 3 lipca - 4 sierpnia 2006 r. była zatrudniona jako pracownik sekretariatu Sądu Rejonowego w Szczecinie a w dniach 4 lipca - 10 sierpnia 2007 r. - jako referent stażysta w tym Sądzie. W 2008 r. ukończyła wyższe studia - Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim z oceną celującą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. pracowała jako młodszy specjalista ds. administracyjnych w Unicredit Business Partner Societa Consortile Per Azioni S.A. o charakterze konsorcjum Oddział w Polsce. Od 1 lipca 2011 r. do 13 stycznia 2012 r. była zatrudniona jako konsultant wsparcia technicznego w Stream International Spółka z o.o. w Szczecinie. Od 6 lutego 2012 r. do 29 lutego 2014 r. (z okresem zawieszenia od 6 lutego 2012 do 11 lutego 2013 r.) była aplikantem aplikacji ogólnej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Od 31 marca 2014 r. do 20 września 2017 r.

była aplikantem aplikacji sędziowskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W dniu 11 października 2016 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Od 19 grudnia 2016 r. do 20 września 2017 r. pracowała jako referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Stargardzie. W dniu 18 września 2017 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Stargardzie z dniem 21 września 2017 r. Od 25 września 2017 r. powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje w I Wydziale Cywilnym. Kandydatka uczestniczyła w szkoleniach, m.in. z zakresu postępowania cywilnego i upadłościowego, w tym zorganizowanych przez KSSiP.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Pauliny Izbrandt-Teodorczyk sporządziła Pani Jolanta Sojka -Kardas - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Z opinii przełożonych, Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Stargardzie wynika, że w okresie pracy kandydatka dała się poznać jako osoba wybitnie pracowita, skrupulatna, sumienna, odpowiedzialna i zaangażowana. W trzech kolejnych latach ocenianej pracy Pani asesor załatwiała więcej spraw niż wynosi średnia wydziału, przy czym różnica na korzyść ocenianej zwiększyła się istotnie w 2020 r. Uzasadnienia orzeczeń Pani asesor sporządza terminowo, z pojedynczymi odstępstwami (97,89%). Przewodnicząca Wydziału podkreśliła wysoki poziom kultury osobistej opiniowanej, wskazała, że jest osobą uprzejmą i chętną do pomocy. Żadnych zastrzeżeń nie budzi też jej postawa etycznomoralna. Obowiązki wykonuje z zaangażowaniem. Także z opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Stargardzie wynika, że Pani Paulina Izbrandt-Teodorczyk jest bardzo dobrym i pracowitym asesorem, sprawnie wykonującym swoje obowiązki zawodowe, o dużej wiedzy merytorycznej. Angażuje się w wykonywane zadania, jest osobą dobrze zorganizowaną, ma poczucie odpowiedzialności z tytułu pełnionej funkcji. Prezentuje wysoką kulturę osobistą, dobrze współpracuje z innym sędziami oraz pracownikami sądu. Jest bardzo dobrym i pracowitym asesorem, rzetelnie wykonującym obowiązki służbowe. Podsumowując sędzia wizytator uznała, że Pani Paulina Izbrandt-Teodorczyk zarówno w opinii przełożonych, jak i współpracowników, jest osobą dokładną, sumienną, pracowitą, rzetelną i zaangażowaną. Prezentuje odpowiedni stosunek do stron, przełożonych i współpracowników. Wykazuje się wysoką kulturą osobistą. Świadczą o tym pozytywne opinie wyrażone przez Prezesa Sądu Rejonowego w Stargardzie i Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Kandydatka jest osobą inteligentną, bardzo pracowitą i obowiązkową. Sprawy w jej referacie nie pozostają bez biegu. Nie ma w referacie uwzględnionych skarg na przewlekłość. Nie ma też uwzględnionych skarg na zachowanie Pani asesor. Analiza wyników pracy Pani Pauliny Izbrandt-Teodorczyk wskazuje jednoznacznie na bardzo dobre przygotowanie zawodowe opiniowanej do wykonywania obowiązków służbowych. W rzetelny sposób zadania te realizuje. Dysponuje wiedzą niezbędną do prawidłowego orzekania oraz stanowiącą potencjał i uzasadnienie dla dalszego rozwoju zawodowego. Należy ocenić wysoko efektywność jej pracy orzeczniczej. Liczba załatwień Pani asesor przekracza przeciętny wynik sędziego w wydziale, a w 2020 r. wykazała się najwyższym wynikiem w I Wydziale Cywilnym. Rośnie także jakość orzecznictwa Pani asesor, przy niższym od przeciętnego wskaźnika zaskarżalności jej orzeczeń. Sędzia wizytator poparła w całej rozciągłości starania Pani Pauliny Izbrandt-Teodorczyk o nominację na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Stargardzie i uznała, że jest ona bardzo dobrą kandydatką na to stanowisko.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie. Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu 12 lutego 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Paulinę Izbrandt-Teodorczyk.

5. Pani Paulina Izbrandt-Teodorczyk posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach referendarza sądowego i asesora sądowego. Wyższe studia ukończyła z oceną celującą, a egzamin sędziowski złożyła z wynikiem bardzo dobrym. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że posiada dużą umiejętność stosowania przepisów prawa materialnego i procesowego, a także posiada opanowaną i ugruntowaną metodykę pracy sędziego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Pauliny Izbrandt-Teodorczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Stargardzie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 15 kwietnia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 20 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).