Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 423/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Diany Zegadłowicz-Kukuły do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 15 lutego 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Diany Zegadłowicz-Kukuły - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym Szczecin -Centrum w Szczecinie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 12 kwietnia 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Diany Zegadłowicz -Kukuły do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie.

W uzasadnieniu zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Diany Zegadłowicz-Kukuły przemawiały (ocenione łącznie): ocena kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i celująca z egzaminu sędziowskiego oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Diana Zegadłowicz-Kukuła spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Diany Zegadłowicz-Kukuły do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie.

2. Pani Diana Zegadłowicz-Kukuła urodziła się 20 października 1986 r. w Pyrzycach. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 30 stycznia 2012 r. do 31 marca 2016 r. odbyła aplikację sędziowską, uzyskując 112,5 pkt, zaś w dniach 1-2 lipca i 13 sierpnia 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 304 punkty. W czasie aplikacji odbyła trzy staże, uzyskując najwyższe możliwe oceny. Od 1 października 2014 r. do 20 września 2017 r. pracowała na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w: II Wydziale Cywilnym, III Wydziale Cywilnym, XIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Z dniem 21 września 2017 r. została została mianowana asesorem sądowym. W tym dniu powierzono jej pełnienie czynności w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie, w X Wydziale Gospodarczym, w którym pracuje do chwili obecnej. Kandydatka uczestniczyła w szkoleniach, m.in. z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego, w tym zorganizowanych przez KSSiP.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Diany Zegadłowicz-Kukuły sporządził Pan Robert Bogusz - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Szczecinie. W jego ocenie kandydatka, zarówno w opinii przełożonych, jak i współpracowników, jest osobą sumienną, zrównoważoną i wykazującą się wysoką kulturą osobistą. Prezentuje odpowiedni, właściwy stosunek do stron, przełożonych i współpracowników. Świadczą o tym bardzo pozytywne opinie wyrażone przez Prezesa Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie i Przewodniczącą X Wydziału Gospodarczego tego Sądu. Kandydatkę należy ocenić jako osobę rzetelną i obowiązkową. Te jej przymioty, a także nienaganna postawa etyczna w powiązaniu z ambicją, zaangażowaniem w wykonywanie powierzonych jej obowiązków, dążeniem do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, przy uwzględnieniu poziomu wiedzy prawniczej, przemawiają za dobrą oceną kwalifikacji opiniowanej do pracy na stanowisku, na które kandyduje. Z opinii przełożonych, Prezesa Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie wynika, że kandydatka posiada bardzo dobre przygotowanie merytorycznie do rozstrzygania spraw. Czynności procesowe podejmowane są bez zwłoki. Załatwialność kandydatki na tle innych sędziów orzekających w Wydziale, w jego ocenie, jest na dobrym poziomie. Prezes Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie wskazał, że kandydatka prezentuje duże zaangażowanie w wykonywane obowiązki służbowe, staranność i sumienność, dała się poznać jako osoba pracowita, odpowiedzialna, skrupulatna. Podkreślił jej szczególną dbałość, którą przykłada do terminowego wykonywania zadań, oraz wysoki poziom orzecznictwa. W jego ocenie widoczna jest rozwinięta umiejętność w planowaniu i organizacji pracy. Opiniowana przestrzega dyscypliny pracy, jest osobą punktualną, stosuje się do obowiązujących zasad porządku, efektywnie wykorzystuje czas pracy. Wykazuje bardzo duże zainteresowanie problematyką z zakresu spraw rozpoznawanych w Wydziale. Podsumowując sędzia wizytator uznał, że przeprowadzona analiza wyników pracy na przestrzeni okresu objętego kontrolą wskazuje jednoznacznie na dobre przygotowanie opiniowanej do wykonywania obowiązków służbowych na stanowisku sędziego. W rzetelny sposób realizuje nałożone na nią zadania, dysponuje wiedzą niezbędną dla prawidłowego orzekania oraz stanowiącą potencjał i uzasadnienie dla dalszego rozwoju zawodowego. Należy dobrze ocenić efektywność jej pracy orzeczniczej. Wyniki przeprowadzonej oceny wskazują na dobry stopień profesjonalizmu zawodowego opiniowanej, czego dowodem pozostaje w szczególności kształtująca się na dobrym poziomie stabilność jej orzecznictwa. W świetle powyższych okoliczności jakość pracy orzeczniczej kandydatki, poziom posiadanej przez nią wiedzy prawniczej oraz przymioty osobiste sprawiają, że spełnia ona wszelkie kryteria do powołania na stanowisko sędziego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie. Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu 12 lutego 2021 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało Panią Dianę Zegadłowicz-Kukułę.

5. Pani Diana Zegadłowicz-Kukuła posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach referendarza sądowego i asesora sądowego. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną bardzo dobrą, a egzamin sędziowski złożyła z wynikiem celującym. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że posiada dużą umiejętność stosowania przepisów prawa materialnego i procesowego, a także posiada opanowaną i ugruntowaną metodykę pracy sędziego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Diany Zegadłowicz-Kukuły do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum w Szczecinie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 15 kwietnia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 19 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).