Przedstawienie wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myszkowie.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.4.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 kwietnia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 390/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 kwietnia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie asesora sądowego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myszkowie

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Kariny Kostrzewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myszkowie.

UZASADNIENIE

I

Z dniem 9 lutego 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie przekazał za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Krajowej Radzie Sądownictwa wniosek Pani Kariny Kostrzewskiej - asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Myszkowie o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myszkowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół na posiedzeniu 12 kwietnia 2021 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Kariny Kostrzewskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Myszkowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pani Kariny Kostrzewskiej przemawiały (ocenione łącznie): oceny uzyskane na dyplomie ukończenia studiów wyższych i z egzaminu sędziowskiego, doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach referendarza sądowego i asesora sądowego, odpowiednia wiedza prawnicza, potwierdzona pozytywnymi ocenami kwalifikacji, i jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie (9 głosów "za").

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Karina Kostrzewska spełnia wymagania określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Kariny Kostrzewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myszkowie.

2. Pani Karina Kostrzewska urodziła się w 1987 r. w Częstochowie. W 2011 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2012 r. ukończyła aplikację ogólną, a następnie odbyła, w latach 2013-2017, aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W trakcie aplikacji sędziowskiej, w październiku 2015 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym. Z dniem 15 grudnia 2015 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach w celu odbycia 18-miesięcznego stażu referendarskiego. Z dniem 21 września 2017 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Myszkowie. Orzekała w II Wydziale Karnym. Od 3 czerwca 2020 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym.

3. Ocenę kwalifikacji Pani Kariny Kostrzewskiej z zakresu spraw karnych sporządził Pan Dariusz Prażmowski - sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wyraził on pogląd, że nabyła ona stosowne doświadczenie orzekając jako asesor sądowy, prezentuje bardzo dobry poziom w zakresie teoretycznej i praktycznej znajomości prawa karnego materialnego i procesowego, wykazuje też należytą dbałość o sprawność postępowania. Bardzo dobrze ocenił poziom sporządzanych uzasadnień orzeczeń i stabilność jej orzecznictwa.

Ocenę kwalifikacji kandydatki z zakresu spraw cywilnych sporządziła Pani Mirella Szpyrka- sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wyjaśniła ona, że ocena pracy kandydatki w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Myszkowie nie może być uznana za miarodajną z uwagi na niespełna trzymiesięczny okres efektywnego wykonywania obowiązków w tym Wydziale. Jednakże wskazała, że Pani asesor posiada pozytywne opinie przełożonych, jest osobą odpowiedzialną, sumienną i zaangażowaną w wykonywaną pracę, którą wykonuje dobrze.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie na posiedzeniu 8 lutego 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Panią Karinę Kostrzewską, oddając 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

5. Pani Karina Kostrzewską posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach referendarza sądowego i asesora sądowego. Złożyła także egzamin sędziowski z wynikiem celującym. Wyższe studia prawnicze ukończyła z oceną bardzo dobrą. Z oceny kwalifikacji wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe sprawnie, a jej orzecznictwo cechuje wysoki poziom merytoryczny.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Kariny Kostrzewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Myszkowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, treść oceny kwalifikacji, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 15 kwietnia 2021 r. za podjęciem niniejszej uchwały oddano 20 głosów, przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).